31. července 2013 21:00

Bruno, Borat a ti další: lesk a bída ujetého Sachy Barona Cohena

Před sobotním filmem Bruno si připomeňte, proč má tenhle britský komik koule neskutečného kalibru!

Jeden z nejtalentovanějších komiků světa, a dost možná nejlepší komik současnosti, Sacha Baron Cohen, se vám v sobotu večer ve 22.10 představí ve svém předposledním trháku Bruno, premiérovaném v roce 2009.

Každý zná Cohenovy postavy Borata, Bruna či v poslední řadě i generála Aladeena z filmu Diktátor.

KVÍZ: Otestujte si, co víte o Sachovi Baron Cohenovi!

Vybrali jsme však čtveřici skutečností, které jste o Cohenovi možná nevěděli.

4) Začínal jako student, divadelník a model

Počátky Cohenovy kariéry se dají stopovat do klubové scény univerzity v Cambridge, kde se věnoval studiu historie. Jako člen amatérského divadla si tu odbyl roli v klasickém Cyranovi z Bergeracu a zřejmě se při tom vyhnul i svému kontroverznímu humoru, zesměšňování jiných herců či kálení do květináčů.

Nedlouho po opuštění univerzity se Cohen rozhodl zužitkovat svou postavu a nastoupil dráhu modela. To mu však dlouho nevydrželo, protože již v roce 1995 vytvořil pro casting televize Channel 4 roli hovadského novináře ze třetího světa Christa, jenž se několik let nato přerodil do persóny Borata.

3) Pochází z barvité rodiny

Cohenovi, či jak někteří preferují Baron-Cohenovi, platí za rozvětvenou židovskou rodinu. Nepřekvapí, že mnozí se věnují i jiné činnosti, než je přehazování peněz vidlema.

Sachův strýc Simon je tak na Cambridgi uznávaným profesorem a odborníkem na autismus, zatímco Sachův bratr Erran je hudebním skladatelem – právě jeho tóny zní ze soundtracků k Boratovi, Brunovi a Ali G Show!

2) Šla po něm policie i Kazachstán

Už při natáčení Ali G Show, televizního seriálu o rádoby gangstovi, kterého hosté měli za pravého nekňubu (již tehdy tak konfrontoval nic netušící lidi se všetečnými otázkami), se do zad Cohenovi několikrát dostali policisté.

Ani to však nebylo nic proti tomu, jaký humbuk vyvolal úspěch filmového Borata. Kazachstán, Boratovo „rodiště“, snímek zpočátku bojkotoval a hrozil soudem za hanobení pověsti slovutného kazašského národa, později si však uvědomil turistický potenciál.

Zahraniční ministr Yerzhan Kazykhanov tak Cohenovi nakonec poděkoval za nečekaný boom turistů (!) a při loňské Grad Prix v Kuvajtu si dokonce organizátoři spletli oficiální kazašskou hymnu s tou z Borata – a pustili ji vítězné sportovkyni! Ostuda na sebe nenechala dlouho čekat...

1) Je věřící

Mohlo by se zdát, že přemíra antisemitských vtipů (nejen!) znamená, že Cohen platí za největšího rasistu pod sluncem. Koneckonců Cohen pro Borata vymyslel a zpopularizoval "národní zvyk židobraní". Sacha sám však pravidelně navštěvuje synagogu, snaží se jíst pouze košer jídla a mluví o tom, že je na svou pravou identitu hrdý.

Podobně to vypadá i se sexistickými vtípky – Cohen je totiž už od roku 2002 věrný své manželce Isle Fisherové, s níž má dvě dcery. A mohli bychom pokračovat s dalšími tématy, například jeho podporou charity. Jako mnohdy jindy tak platí, že Cohenovy filmy a výstřelky spíše brutálně nastavují zrcadlo realitě, než že by byly výstřelkem superhovada. A my se tomu tak oddaně smějeme...

Bruno byl po Boratovi a Alim G Cohenovým třetím autorským filmem. Jaké taje, gagy a sofistikovaná poselství zabalená do humoru ukrývá, se však už přesvědčte sami v sobotu ve 22.10 na Prima COOL.

(lol)

Ondra Těšínský

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný