10 nejdrsnějších skutečností o papežích

Pondělní Da Vinciho démoni se se Svatým otcem rozhodně nudit nebudou!
Vatikán v seriálu Da Vinciho démoni
Vatikán v seriálu Da Vinciho démoni
Prima COOL

Po svém transylvánském extempore se Leonardo v pondělních Da Vinciho démonech vydá za zdi Vatikánu, aby zde našel zde druhý klíč ke Knize listů.

Všechno se však rychle zašmodrchá. Mise začíná na COOLu v pondělí od 21.50.

Abyste si ale nemysleli, že vás ve vatikánské epizodě čeká 40 minut filozofických debat o Svaté trojici a pření se o tom, kolik andělů unese špička jehly, vypíchli jsme desatero zajímavostí z celé dobrodružné historie nejvyššího katolického hodnostáře. Modří totiž jistě dobře vědí, že zvláště v Leonardově éře – ale nejen v ní – byla Jeho Svatost často podobně mírumilovná jako Voldemort...

10) Ačkoliv oficiální seznam papežů sahá až do prvního století ke sv. Petrovi, jedná se spíše o zpětnou projekci titulu nejvyššího církevního představitele. Papežský úřad jako takový vzniká až ve století čtvrtém. A s ním se začíná psát historie více než sto padesáti papežů – hodných, zlých i ošklivých.

9) Že první, zpětně pasovaní "papežové" byli z trochu jiného těsta než ti po nich, ukazuje třebas svatý Fabián. Ten byl za římského biskupa (z něhož se vyvinul statut papeže) zvolen jednoduše poté, co mu na rameno usedla holubice...

8) Dokonce ani představa papeže jako starého páprdy není nutně faktická. Hned tři papežové byli mladší 25 let. Posledním z nich byl Němec Řehoř V., zvolený v roce 996 a (zřejmě) zavražděný tři roky na to.

Da Vinciho démoni (7) - upoutávka 30s

7) Tím se však dostáváme k těm zlým papežům. Asi nejslavnější je Alexandr VI. z let 1492 až 1503, původním jménem Rodrigo Borgia alias papež mafián, který to dotáhl až na hlavního záporáka Assassin’s Creed II. Žil mimochodem právě v době Leonarda, Rodrigův syn starého pána ostatně krátkodobě zaměstnával.

6) Rodrigo je však ve společnosti řady dalších nemravů. Prominentním z nich byl Jan XII., který vzdor papežskému titulu platil ve svém 10. století za hotovou sexuální mašinu. V 18 letech jmenovaný Jan spal s ženami i s muži. Jeho pozornosti neunikly ani jeho dvě mladší sestry. Kdo z hostů se mu nepodřídil, toho Jan stejně znásilnil. A nečinil tak vždy v soukromí – jeho činům neunikly ani nejsvatější místa v Římě. Myslete na to při své příští návštěvě památek města...

5) O turbulentním období svědčí i případ papeže Julia III. Ten se ve svém římském mládí stal zajatcem papeže Klementem VII., nakonec ho však zachránilo komando kardinálů. Julius III. sám v románové zápletce svého života pokračoval, když o řadu let později jmenoval kardinálem svého 17 let starého milence Innocenza.

4) Pokud vám příhody papežů přijdou jako děsná párkovaná, není se čemu divit. Ženy mají papežskou stolici zapovězenou. Výjimkou z pravidla je mýtus o ženské papežce Janě, který je však bohužel pouze mýtem.

Da Vinciho démoni (7) - upoutávka 20s

3) Mezi lety 1260 až 1277 se vystřídali čtyři různí papežové. Zřejmě nejkratší dobu vládl papež Štěpán II., který samým vzrušením ze svého jmenování zemřel o dva dny později. 

2) Při všech intrikách, které byly s papežským úřadem spojeny, je poněkud překvapující, že CEO katolické církve nemá žádný plat. V roce 2001 to uvedl mluvčí Vatikánu.

1) Ačkoliv dnešní papežové už neplatí za takové pacholky jako mnozí jejich předchůdci, Vatikán sám paradoxně stále platí za semeniště zločinu. Alespoň dle statistik. Titěrná rozloha města ku titěrné populaci a zároveň tisícům turistů znamená, že v řeči čísel má Vatikán jednu z nejhorších zločinností na světě...

(lol)

Leonardo da Vinci v Démonech

Byl Leonardo da Vinci cestovatel v čase?

Mona Vetřelkyně

Co měl Leonardo da Vinci společného s Vetřelci dávnověku? Sledujte v pátek!

Leonardův sekáček na lidi

Tři vynálezy, které dokazují, že Leonardo da Vinci byl krvelačný šílenec

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama