10 nejlepších režisérů současnosti: Co natočili a co chystají?

Když vidíme tahle jména v kolonce „režisér“, okamžitě uháníme do kina!
Elita, které ještě nedošel dech.
Elita, které ještě nedošel dech.

V tomhle článku budou chybět vaši osobní favorité. Říkám to na rovinu a předem, nejedná se totiž o výčet nejlepších režisérů všech dob ani o soupis nejuniverzálnějších oblíbenců. Jednoduše tu najdete desítku režisérů, kterým se právě teď obrovsky daří, a svět napjatě čeká na to, co předvedou ve svém dalším filmu.

Zapomeňte tedy na Jamese Camerona (od Avatara uplynulo šest let a do dvojky zbývají minimálně další dva), Michaela Baye (doby Skály jsou tak nějak pryč), Tima Burtona (doby kvalitních deppovek jsou taky pryč) nebo Stevena Spielberga (kolik z vás nadchl Lincoln nebo Válečný kůň?). A nenajdete tu ani tak nějak pauzírující jistoty se slabším posledním zářezem (Edgar Wright, Darren Aronofsky, Paul Thomas Anderson) ani rozjíždějící se „klikaře“ (bratři Russovi, Colin Trevorrow). Velebit se zkrátka budou jen ti nejaktuálnější borci, kterým nadmíru věříme, že nás v nejbližších letech znovu dostanou na lopatky. Tak pojďme na ně!

 

10) Phil Lord a Chris Miller

Největší pecky: Zataženo, občas trakaře, 21 Jump Street, Lego příběh
Zatím poslední film: 22 Jump Street
Momentálně chystají: Star Wars film s mladým Hanem Solem

Na poslední místo se vtěsnalo režisérské duo, které umí prvotřídně pobavit rodinným filmem i přisprostlou akční komedií. A teď se dostalo ke Star Wars? Naprostá paráda!

Phil Lord a Chris Miller
Phil Lord a Chris Miller

 

9) Alejandro González Iñárritu

Největší pecky: Amores perros, 21 gramů, Babel
Zatím poslední film: Birdman
Momentálně chystá: Zmrtvýchvstání Revenant

Iñárritu natočil kupu skvělých dramat, jeho Birdman pak letos vyhrál 4 Oscary. Je tedy na kariérním vrcholu, rozhodně ale neusíná na vavřínech. Jeho nový film, drsný westernový thriller s Leonardem DiCapriem, uvidíme už v lednu 2016.

Alejandro González Iñárritu
Alejandro González Iñárritu

 

8) Richard Linklater

Největší pecky: Před úsvitem, Před soumrakem, Před půlnocí
Zatím poslední film: Chlapectví
Momentálně chystá: Everybody Wants Some

Král nezávislého filmu a specialista na konverzační dramata nám v květnu 2016 dopřeje pokračování Omámených a zmatených. A jelikož nikdo neumí zachytit obyčejný život tak jako on, měla by jeho sonda do vysokoškolského života stát za to.

Richard Linklater
Richard Linklater

 

7) Alfonso Cuarón

Největší pecky: Mexická jízda, Harry Potter a vězeň z Azkabanu, Potomci lidí
Zatím poslední film: Gravitace
Momentálně chystá: ???

Režisér asi nejchválenějšího Harryho Pottera nedávno prohlásil, že si chce dát pauzu od digitálních spektáklů. Ačkoliv tedy nevíme, co natočí příště, zřejmě půjde o další brilantně vyhrocené a pořádně nápadité drama.

Alfonso Cuarón
Alfonso Cuarón

 

6) David Fincher

Největší pecky: Sedm, Klub rváčů, Zodiac
Zatím poslední film: Zmizelá
Momentálně chystá: ???

Fincher už možná netočí takové kulty jako v devadesátých letech, pořád se ale jedná o precizního génia, který se bohužel pomalu odebírá do televize. V HBO mu ale právě zrušili dva projekty. Tak snad brzy ohlásí filmový comeback!

David Fincher
David Fincher

 

5) J. J. Abrams

Největší pecky: Mission: Impossible III, Super 8, Star Trek
Zatím poslední film: Star Trek: Do temnoty
Momentálně chystá: Star Wars: Síla se probouzí

Režisér bombastických Star Treků je vlastně novodobým Michaelem Bayem. Zatímco se „Pan blockbuster“ zasekl u robotů, Abrams točí opulentní a dynamické pecky, na které se dá dívat pořád dokola. Od jeho prosincových Star Wars tedy čekáme pomalu zázraky!

J. J. Abrams
J. J. Abrams

 

4) Martin Scorsese

Největší pecky: Mafiáni, Casino, Zuřící býk
Zatím poslední film: Vlk z Wall Street
Momentálně chystá: Silence

Jedna z nejaktivnějších hollywoodských stálic, která má i po 40 letech stále co nabídnout. Scorsese je expertem hlavně na gangsterky a historická dramata, takže je zcela logické, že naposledy natočil výbornou komedii. A aby nenudil, příští rok od něj uvidíme drama o dvou mniších ze 17. století. Tomu se říká rozsah!

Martin Scorsese
Martin Scorsese

 

3) Quentin Tarantino

Největší pecky: Gauneři: Pulp Fiction: Historky z podsvětí, Kill Bill
Zatím poslední film: Nespoutaný Django
Momentálně chystá: Osm hrozných

„Magor z videopůjčovny“ se rozjel v roce 1992 a od té doby prakticky nešlápnul vedle. Milovaný Tarantino nám servíruje jednu drsnou nádheru za druhou, a teď se konečně dostal ke svým oblíbeným westernům. První byl vynikající a nesmírně stylovou zábavou. Tak doufejme, že nám v lednu 2016 vyrazí dech dalším.

Quentin Tarantino
Quentin Tarantino

 

2) Matthew Vaughn

Největší pecky: Hvězdný prach, Kick-Ass, X-Men: První třída
Zatím poslední film: Kingsman: Tajná služba
Momentálně chystá: Flash Gordon

Žánrově všestranný Brit si zatím dělal srandu z fantasy, superhrdinů nebo špiónů, takže vás určitě potěší jeho budoucí plány. Vaughn by měl totiž chystat remake Flashe Gordona, béčkové space opery z osmdesátých let. Bude jeho nekompromisní styl pasovat k dobývání celého vesmíru? To si pište, že bude. Star Wars už se klepou strachy!

Matthew Vaughn
Matthew Vaughn

 

1) Christopher Nolan

Největší pecky: Temný rytíř, Dokonalý trik, Počátek
Zatím poslední film: Interstellar
Momentálně chystá: ???

Na trůnu ovšem může sedět jen jeden. A většina z vás by se měla shodnout na tom, že je momentální filmařskou špičkou Christopher Nolan. Ať už totiž posílá Batmana proti Jokerovi, Leonarda DiCapria do snů nebo Matthewa McConaugheyho do vesmíru, vždycky je z toho filmová událost, kterou je potřeba vidět víc než jednou. Což je něco, o čem si většina konkurence nechává jen zdát. Prostě bůh, no!

Christopher Nolan
Christopher Nolan

Že s tímhle pořadím nesouhlasíte? Žádné překvapení. Hoďte tedy do diskuze svoje tipy na režiséry, kteří jsou v současnosti na vrcholu sil. Určitě jich totiž je víc než deset!

Karel Ryška

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama