3 nejzvláštnější superhrdinské filmy

Superhrdinové bez pláštěnek, zato však s tajemnem.
S velkou mocí... ale však to znáte.
S velkou mocí... ale však to znáte.
20th Century Fox

I když se to může zdát zvláštní, komiksový film a superhrdinský film nemusejí být synonyma. Byť totiž superhrdinové pramení z papírových sešitů, jejich sláva za více než půlstoletí dávno překonala původní hranice. Řada filmařů se proto jala natočit vlastní, zcela nový superhrdinský příběh, který sice může čerpat inspiraci z komiksové scény, ale o přímou adaptaci nejde. Výsledky jsou obvykle velmi zajímavé – jak ostatně dokazuje náš nedělní Vyvolený. Abychom ale nemluvili jen o něm, připomeňme si i dva jeho povedené kamarády.

 

Vyvolený

Pravděpodobně nejlepší film M. Night Shyamalana zpočátku jako superhrdinský film vůbec nevypadá – a v tom je jeho síla! Story o "nezničitelném" hasiči Davidu Dunnovi, který má možná nadpřirozené schopnosti, se to naopak důsledně snaží hrát na obě strany.

Shyamalanova magická režie přitom po celou dobu umně vyvolává dojem, že možná, možná může existovat hrdina jako z komiksu – leč se s temnými elementy naší reality neobleče ani do barevného neoprenu, ani si sám nedá sexy přezvídku.

Dokonalá dekonstrukce komiksového žánru z roku 2000 dodnes zůstává pekelně kvalitním filmem. A pro mnohé je i výrazně lepší než Shyamalanův Šestý smysl.

Vyvolený
Vyvolený
Buena Vista Pictures

 

Birdman

Je vůbec loňská artovina Birdman superhrdinský film? Snímek o starém, vyžilém herci, který kdysi natočil jeden komiksový snímek a zřejmě mu z toho hráblo, se totiž více než komiksů dotýká problémů herectví, tématiky comebacku a nostalgie po dávno ztraceném mládí.

Přesto fantasticky natočená intouština nikdy jasně neřekne, jestli je filmový superhdina Birdman jenom v hlavě ústřední postavy nebo se opravdu prohání kolem. Birdman tak může být kriticky zdaleka nejúspěšnějším filmem se superhrdinskou tématikou, získal ostatně hned několik Oscarů včetně toho za nejlepší film!

Celý snímek navíc zlepšuje meta vtípek s obsazením Michaela Keatona do hlavní role – tedy stejného pána, který pomohl nakopnout komiksovky v Burtonově Batmanovi z roku 1989!

Birdman
Birdman
Fox Searchlight Pictures

 

Kronika

Zmínku si však rozhodně zaslouží i nízkorozpočtová Kronika, které se navzdory ceně, za níž se v Hollywoodu nekoupí ani průměrný oběd, podařilo představit ohromující story o vzestupu a pádu několika mladíků, kteří získali superschopnosti. Destrukce města po vzoru anime Akira je pak pouze závěrečnou třešničkou.

Zdejší příběh o tom, že absolutní moc absolutně korumpuje, navíc pozorujeme skrze found-footage optiku – čili podobně jako v Blair Witch. Jistě, ne každému tenhle styl vyhovuje. Zrovna v Kronice, jak napovídá název, to však má svůj smysl. A navíc rozhodně nejde o styl, který využívá přehršle superhrdinských filmů.

Kronika
Kronika
20th Century Fox

Vyvolený začíná v neděli ve 20.00 na Prima COOL.

Jaký netradiční superhrdinský film máte nejraději vy?

(lol)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama