6 nejlepších filmů o počítačových hrách

Kteří filmaři nejlépe podchytili ducha herního plahočení?
Občas to přeci jen klapne!
Občas to přeci jen klapne!
TriStar Pictures/New Line Cinema/Universal Pictures

Zlaté pravidlo her překovaných ve filmy říká, že obvykle dopadnou stejně jako filmy překované ve hry – hrozným průserem pro všechny diváky, potažmo hráče. Mezi oběma médii jsou jednoduše takové rozdíly, že to kvalitnímu portu z jednoho do druhého většinou brání. Občas se ale někomu z prokletí podaří vypadnout a vytvořit film upřímný, popisující herní atmosféru a naturel, ale zároveň i snímek stojící sám o sobě, nikoliv jenom jako přívěšek ke hře. Tady je šest (plus jeden) z této ligy výjimečných.

 

Final Fantasy: Esence života

Final Fantasy: Esence života
Final Fantasy: Esence života
Columbia Pictures

Jestli je Final Fantasy: Esence života film podle hry, je vlastně věčnou otázkou – snímek je totiž stejnojmennými japonskými RPG hrami pouze vlažně inspirován. Jisté však je, že jde o solidní kus na poli vývoje digitální animace, příjemnou variaci na téma mimozemské invaze a postapokalypsy, a i přes notná klišé také po všech stránkách dobře vyladěný film se jménem herní série. A to jsou vlastnosti, které se filmům podle her často vyhýbají pořádným obloukem!

 

Válečné hry

Válečné hry
Válečné hry
MGM/UA

Osmdesátkové Válečné hry popisují situaci, kterou jistě všichni dobře známe – mladý Matther Broderick si myslí, že na svém počítači přes internet hraje simulaci jaderné války, ale přitom diriguje šílenou válečnou umělou inteligenci v režii NORADu, a hrozí tak skutečným koncem světa. No řekněte, kdo z vás se někdy u multiplayeru necítil podobně? Válečné hry jsou jedním z prvním mainstreamových filmů přímo inspirovaných hrami, potažmo i herní kulturou. Snímek navíc přímo inspiroval božanskou hru Defcon, takže se s ním nelze trefit vedle.

 

Raubíř Ralf

Raubíř Ralf
Raubíř Ralf
The Walt Disney Company

Naopak Raubíř Ralf je docela novinka. Příběh postavičky z éry starých herních arkád, kterou už unavuje jenom všechno mlátit na maděru popřípadě odpočívat v pokoji, a vydá se proto na pouť celým světem videoher, přímo tepe referencemi na nejpopulárnější herní ságy. Navíc jej pro univerzálnost celé zápletky můžete pustit i totálním nehráčům. Za nás win-win kombinace!

 

Scott Pilgrim proti zbytku světa

Scott Pilgrim proti zbytku světa
Scott Pilgrim proti zbytku světa
Universal pictures

A do podobného ranku patří i další snímek o geekovi, který musí zápasit se sedmerem ex jeho nového úlovku Ramony. Ačkoliv jde o adaptaci komiksu, herní kultura i mechaniky filmem třískají zleva i zprava. Fantaskno videoherních pravidel je znát už ze zdejší šíleně absurdní zápletky o tom, že by Michael Cera měl s někým úspěšně zápasit... Skutečnost, že bitky probíhají podobně ujetě a přepáleně jako v Mortal Kombat, a také fakt, že finále filmu spoléhá na to, že hrdina má více životů, tomu všemu ale nasazují korunu. A když už jsme zmínili Mortal Kombat...

 

Mortal Kombat

Mortal Kombat
Mortal Kombat
New Line Cinema

Ještě než Paul W.S. Anderson zešílel a začal točit nekonečný seriál Resident Evil, vypustil ze sebe dva překvapivě kvalitní filmy: warhammerovský horor Horizont události a herní Mortal Kombat. Právě díky němu vznikla na dlouhou dobu jedna z nejlepších filmových adaptaci her – i když je dobrá primárně proto, že se soustřeďuje hlavně na kung-fu řežby a příběh nebere moc vážně.

 

Silent Hill

Silent Hill
Silent Hill
TriStar Pictures

Pověst nejpovedenějšího převedení hry na stříbrné plátno mu tak až dekádu nazpět sebral Silent Hill, mrazivý horor podle stejnojmenné japonské série. I díky tomu se v něm skvělo několik detailů, na které nebyly západní filmové horory úplně zvyklé – včetně hlavních ženských hrdinek a záporaček či náboženských fanatiků v roli ústředního zla. Silent Hill díky tomu – ruku v ruce s dokonalou kamerou a triky – věrně pochytil přinejmenším atmosféru, když už ne samotný příběh herní série.

 

Čestná zmínka – Indie Game: The Movie

Indie Game: The Movie
Indie Game: The Movie
BlinkWorks

Doposud jsme zmínili jenom fikci, velké věci se ale dějí i na poli dokumentárních filmů. Zřejmě nejlepším z nich je zatím několik let starý Indie Game: The Movie o pachtění nezávislých vývojářů, budoucích tvůrců plošinovek Super Meat Boy a Fez, kteří oscilují někde mezi šílenství, hladomorem a velkými ambicemi. Ve finále, když Super Meat Boy konečně komerčně uspěje, se divák brání slzám snad ještě hůře než na konci ledajakého scénáře z autorova pera. Takovouhle story totiž píše sám život!

Který herní film se vám líbil nejvíc?

(lol)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama