7 ikonických filmových bitek slavných bouchačů

Když bojuje slavný akční hrdina s davem bezejmenných pěšáků, je to radost. Když se proti němu postaví další slavný borec, je to regulérní slast. A naštěstí se to stává čím dál tím častěji.
A pak se zatřásla země a...
A pak se zatřásla země a...
Columbia Pictures/Universal Pictures/Disney

V Asii to znají už dávno, ale Hollywood se k podobným duelům akčních celebrit odhodlal až v posledních letech. Částečně za to mohl nástup komiksových filmů, ve kterých si slavné postavy naklepávají fazónu pravidelně, částečně i pohaslá sláva akčních hrdinů z osmdesátých a devadesátých let, jež teď musí táhnout coby Postradatelní za jeden provaz. Fanoušci si tak zvykli být rozmazlováni a hvězdně obsazené bitky se staly jedním z velkých taháků akčního žánru. Letos se dočkáme hned několika a podle prvních ohlasů budou rozhodně stát za to.

Jason Statham vs. The Rock (Rychle a zběsile 7)

Velký trumf letošní blockbusterové sezony dorazí do kin už přespříští týden. Na Jasona Stathama jako záporáka v téhle sérii se čeká už od jeho představení v závěru šestky. A u hrdinů se na něj bude stát fronta, co se týče zvalchování jeho zevnějšku. Jenže Statham není žádné ořezávátko. Nejdřív se popere s The Rockem a pak se pokusí roztřískat Vina Diesela. Ten chlápek má ambice! Ovšem kdo viděl Kurýra, ten moc dobře ví, že Jason má co nabídnout.

Rock vs. Statham
Rock vs. Statham
Universal pictures

The Rock vs. Diesel (Rychle a zběsile 5)

Jedinečný důkaz toho, jak se tahle série – nově nakopnutá od čtvrtého dílu návratem Diesela a Walkera – slibně rozjela. V pětce se na uprchlé zločince pověsil vládní buldok v podání Rocka a všichni diváci museli získat pocit, že to mají hrdinové spočítané. Tahle hora svalů je přece nezastavitelná. A přece se s ním Diesel pustil do křížku. Během dvou minut spolu ti dva vymetli místnost a bylo jen hodně těžké určit, kdo z nich měl vlastně navrch.

Rock vs. Diesel
Rock vs. Diesel
Universal pictures

Hulk vs. Hulkbuster (Avengers 2)

A tohle je další věc, na kterou byste se měli letos těšit. Avengers přijdou už v květnu a budou plní špičkové akce. Jestli ale máme něco vypíchnout, bude to souboj Hulka s Avengers. To už se tak prostě občas stane, Hulk je povaha nestálá, navíc může být pod něčím vlivem – to se v komiksu děje celkem často –, a tak zaútočí proti kamarádům. Tony Stark naštěstí po prvním díle něco podobného očekával, a tak sestrojil extrémně silnou verzi svého brnění, kterou nazval právě Hulkbuster. Fanoušci se na první záběry z téhle epické bitky třásli od prvního loňského náznaku. A zatím to vypadá, že snímek v tomto ohledu nezklame.

Hulk vs. Hulkbuster
Hulk vs. Hulkbuster
Disney

Sly vs. Van Damme (Postradatelní 2)

Ano, Postradatelní jsou plní vzájemných potyček akčních es, o kterých jsme si před pár dekádami nechali jen zdát. Ale mnohé z těchto duelů vyžadují mít nakoukáno spoustu akčních filmů, abyste vzájemné kombinace a jejich skryté významy naplno ocenili. Jedna z nich však nepotřebuje komentář – Jean-Claude Van Damme jako hlavní záporák druhého dílu. Bylo neodvratné, aby se v závěru střetl se Stallonem. Výsledná bitka možná zůstala za očekáváním, přece jenom Slyův boxerský styl není moc kompatibilní s belgickými otočkami, ale ostuda to rozhodně nebyla. Důležité je, že si Van Damme svého záporáka zahrál s chutí a nezaměnitelným způsobem tuhle sérii ozdobil.

Stallone vs. Van Damme
Stallone vs. Van Damme
Lionsgate Films

T-800 vs. T-X (Terminátor 3)

Po druhém Terminátorovi jsme se na souboj odlišných generací smrtonosných strojů vyloženě těšili. A trojka nabídla krásný twist – proti stárnoucímu Arniemu stála křehká blondýnka. Po jejich souboji na toaletách, kdy Kristanna Loken s rakouským kulturistou vymetla všechny mušle, by ale jen málokdo tenhle pokročilý model podceňoval. Jejich vzájemnou nevraživostí je protkán celý film (honička na jeřábu, ukopnutá Arnieho hlava a finální triumf staré školy). Oproti tomu digitální Arnie se ve čtvrtém Terminátorovi jenom mihne. To nebyl žádný duel!

T-X vs. T-800
T-X vs. T-800
Columbia Pictures

Bruce Lee vs. Chuck Norris (Cesta draka)

Bruce Lee věděl už v sedmdesátých letech, že svou hvězdu posune ještě výš, když se před kamerami popere s nějakou kapacitou. A protože v Hongkongu už zmlátil všechny, pozval si na natáčení svého kosmopolitního trháku (Cesta draka se odehrává v Římě) "velkého bílého muže". Chuck Norris tenkrát ještě neměl ikonickou bradku, ale byl to chlap jako hora a měl na kontě několik titulů v bojových sportech. Oba se střetli v Koloseu, v nezapomenutelném desetiminutovém duelu, který by i dnes mohl vyučovat zásady výroby filmových bitek. A Chuck poprvé a naposled v životě se ctí prohrál.

Lee vs. Norris
Lee vs. Norris
Golden Harvest

Jackie Chan vs. Jet Li (Zakázané království)

A nakonec opisování od Asie. V Hongkongu se svého času porval každý s každým, s čestnou výjimkou dvou největších hvězd. Jackie Chan a Jet Li nikdy nezkřížili svoje cesty, protože by bylo jasné, že by jeden z nich musel prohrát. Nakonec k vzájemnému souboji došlo až v hollywoodské kung-fu variaci na Nekonečný příběh a pošťuchování se nakonec proměnilo v přátelství po zbytek filmu. Pokud ale chcete vidět nemilosrdnější nakládačku, pusťte si raději čínského Hrdinu a úvodní souboj Jeta Li a Donnieho Yena. Tam teprve uvidíte mistry bojových umění v lítém duelu.

Li vs. Chan
Li vs. Chan
Relativity Media

Který hvězdný duel máte nejradši vy? A těšíte se na některý z těch nadcházejících?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama