7 překvapivých faktů o afghánské válce

Drsný dokumentarista Ross Kemp se vrací zpátky do Anglie, válka však nekončí. Dívejte se na poslední díl pořadu Ross Kemp: Afghánistán ve středu 14. srpna od 20:15 na Prima COOL.
Pohled na válku v Afghánistánu
Pohled na válku v Afghánistánu
i.crackedcdn.com

Každé nasazení jednou dospěje do finále, a pětidílný dokument Ross Kemp: Afganistan z prostředí britské armády nasazené ve válce v Afganistánů tak dorazilo do svého cíle.

V posledním díle se vyprávění z vyprahlé pouště soustředí na veterány a jejich problém s aklimatizací zpátky v domovině. A po půl roce bojů o přežití to budou mít setsakra těžké...
Válka však neskončila.

Tedy, nejen v době natočení první řady Kent Ross: Afganistan, ale ani dnes, o šest let později.

Jako důkaz, že reálné konflikty sebou nesou tragédie i nadsazenější momentky, jsme pro vás vykopali sedm nejzajímavější faktů o celém mrazivém podniku:

7) CIA údajně vykupovala loajalitu afganských kmenových vůdců nejen dolary, ale i darováním Viagry...

Letouny ve válce v Afghánistánu
Letouny ve válce v Afghánistánu
wired.com

6) Jednou z nejpopulárnějších amerických osobností, která v Afganistánu bojovala, byl fotbalista Pat Tillman, který narukováním zahodil smlouvu za 3,6 milionů dolarů. Tillman, mimochodem odpůrce invaze do Iráku, později zemřel při výkonu služby nešťastné palby z vlastních řad.
5) V současné době je v Afganistánu nasazeno 415 českých vojáků. Náš kontingent je tak mezi jednotkami početnější než jednotky Jižní Koreje, Belgie či Finska

Obavatelé Afghánistánu
Obavatelé Afghánistánu
defense.gov

4) Konflikt nebyl autorizovaný Organizací spojených národů a de facto tak invaze byla vedena v rozporu s mezinárodním právem. Bushova vláda rovněž obešla americký zákoník, který vyžaduje odsouhlasení války skrze americký senát – v roce 2008 to ostatně potvrdil americký nejvyšší soud.

Nutno však podotknout, že situace v Afganistanu, před invazí rozvráceném dlouhotrvající občanskou válkou, si na legalitu rozhodně rovněž nehrála. Momentálně operace NATO a ISAF je však už ze strany OSN odkývána.

3) Průměrný věk padlých britských vojáků je pouze 22 let. Někteří byli dokonce teprve náctiletí.

Vojáci bojující v Afghánistánu
Vojáci bojující v Afghánistánu
defencetalk.com
2) Raketa Javelin, kterou jistě ze série Call of Duty znají i hráči videoher, stojí až 75 tisíc dolarů za jednorázově použitelný kus. Britští vojáci proto její užití častují pojmem "střílet po nepříteli Porsche".

1) Počty mrtvých vojáků: od počátku invaze v říjnu 2001 do dnešních dnů si na spojenecké straně konflikt vyžádal 4487 padlých západních vojáků, více než 10 tisíc padlých vládních afgánských vojáků a kolem 20 tisíc zabitých civilistů (dle nejuznávanějších statistik). Neexistuje žádné věrohodné vyčíslení padlých bojovníků mezi povstalci.

Voják v Afghánistánu
Voják v Afghánistánu
media.salon.com
(lol)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama