8 nejvíc cool hrdinů videoherních stříleček

Borci, jak se patří!
Duke Nukem je pán!

Žánr stříleček, ve kterých vyhlazujete nepřítele z pohledu vlastních očích, označovaný též jako FPS (First Person Shooter), patří dlouhodobě k nejpopulárnějším vůbec. Často v něm však hrajete za nějakou nevýraznou postavu, někdy dokonce za bezejmenného pěšáka. Naštěstí ale existuje pořád dost her, které nezapomínají na to, že hlavní hrdina musí mít nejen ksicht, ale i duši. Z redakčního výběru vzešla tahle parta střelců do nepohody:

 

Gordon Freeman

Mlčenlivý hrdina s páčidlem. Gordon Freeman za celou ságu Half-Life nepromluví ani slovo, zřejmě kvůli lepší identifikaci s hráčem, a přesto patří k nejoblíbenějším. Určitě za to může ta proklatá hra, která v prvním i druhém díle předhonila všechny rozdílem několika tříd. Dočkáme se někdy trojky? Vyhlídky jsou nejisté, ale nikdy neříkej nikdy. Třeba Valve jednoho dne omrzí provozování Steamu a vrhne se znovu do výroby her. A pak se Gordon vrátí.

Nejvíc cool hrdinové 3D stříleček - Obrázek 5
Nejvíc cool hrdinové 3D stříleček - Obrázek 5

Duke Nukem

Někteří hrdinové stříleček jsou poměrně mlčenliví (třeba anonymní mariňák z Dooma), ale Duke Nukem nikdy hláškami nešetřil. Z 2D skákačky se proboural do neuvěřitelně úspěšné 3D střílečky, která svým humorem a multiplayerem zastínila i dvojku Dooma, ale pak trvalo dlouhé, dlouhé roky, než se zase vrátil. A my mezitím zestárli, takže jsme jeho dětinský humor brali už trochu s přimhouřenýma očima. Na pivo bychom s ním ale zašli kdykoliv.

Duke Nukem: Modla, co střílí obouruč
Duke Nukem: Modla, co střílí obouruč

Serious Sam 

Když se řekne á, musí se říct i bé. Serious Sam nám dělal společnost v době, kdy měl Duke dovolenou. Byl ze stejného těsta, ale navzdory svému jménu se nebral vážně. Právě tancování na hraně sebeparodie bylo u téhle béčkové střílečky nejzábavnější. Všechno bylo přepálené o dvě stovky procent a vy jste buď jen nechápavě koukali, nebo si to královsky užívali. Kouzlo okamžiku, které už by dneska asi nefungovalo, ale díky za něj!

Nejvíc cool hrdinové 3D stříleček - Obrázek 8
Nejvíc cool hrdinové 3D stříleček - Obrázek 8

Master Chief

Co je vrcholem souznění s hráčem? Když nemáte ani hlas, ani obličej. Anonymní Master Chief je nadčlověk, o které se mluví s posvátným šeptem a hrdina nejúspěšnější xboxové herní série vůbec. A plným právem, protože takhle vyvážený multiplayer, přístupné ovládání a parádní dynamiku pohybu a střelby hned tak někde nepotkáte. Připravovaný pátý díl možná do našich iluzí o Chiefovi zarazí klín, ale do té doby ho budeme bezmezně uctívat.

Nejvíc cool hrdinové 3D stříleček - Obrázek 6
Nejvíc cool hrdinové 3D stříleček - Obrázek 6

Riddick

Kultovní filmová postava byla děsně cool ještě před vstupem do virtuálních světů – nadlidská síla, noční vidění díky vyleštěným zorničkám, hlas o síle pěti stupňů Richterovy stupnice a řešení jakýchkoliv problémů holýma rukama ve stylu Hulka. Obě 3D střílečky, ve kterých Riddick vystupoval se ale právem řadí k nejúspěšnějším filmovým adaptacím vůbec (ačkoliv nejsou podle konkrétních filmů). Klidně bychom si dali nášup, kdyby Vin Diesel dovolil...

Nejvíc cool hrdinové 3D stříleček - Obrázek 7
Nejvíc cool hrdinové 3D stříleček - Obrázek 7

B. J. Blazkowicz

Mysleli jste, že jsme na něj zapomněli? Jak bychom mohli! Pratáta všech 3D stříleček, polský superman na straně spojenců, který dostal nacisty na kolena. Všechno samozřejmě s pomocí vašich schopných rukou! B. J. se stejně jako Wolfenstein několikrát vrátil, naposledy relativně nedávno a úspěšně ve Wolfenstein: The New Order. Nehráli jste? Tak to koukejte napravit!

Nejvíc cool hrdinové 3D stříleček - Obrázek 2
Nejvíc cool hrdinové 3D stříleček - Obrázek 2

Cate Archer

Nesmíme samozřejmě zapomínat ani na holky. Vynikající retro bondovka No One Lives Forever už sice trochu zapadala prachem, ale svého času ji hrály miliony hráčů a hlavní hrdinka Cate to v některých herních časácích dotáhla až na plakáty à la Lara Croft. Nejde nám do hlavy, že zůstalo jen u dvou dílů (jeden lepší než druhý, resp. naopak).

Nejvíc cool hrdinové 3D stříleček - Obrázek 1
Nejvíc cool hrdinové 3D stříleček - Obrázek 1

Faith Connors

Neskutečně ohebná Asiatka v převratné parkourové skákačce/střílečce ovlivnila svým účesem, tetováním a oblečením celou jednu generaci. Autorům trvalo několik dlouhých let, než si hru prosadili, my zas několik dlouhých let čekáme na pokračování. Příští rok se ale podle všeho dočkáme a v mnohem větším měřítku. Faith totiž získá spoustu nových cool kamarádek. Samé dobré zprávy.

Nejvíc cool hrdinové 3D stříleček - Obrázek 4
Nejvíc cool hrdinové 3D stříleček - Obrázek 4
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama