Bill Gates už není nejbohatším mužem planety! Kdo a proč ho vystřídal?

Špička už dlouho nebyla tak vyrovnaná. Kdo momentálně vládne všech zazobancům světa?
Kdo vystřídal Gatese? Rytmus, Ortega nebo snad GoGo?
Kdo vystřídal Gatese? Rytmus, Ortega nebo snad GoGo?

Jestli měl v posledních dvaceti letech žebříček nejbohatších nějakou jistotu, pak jí byl zakladatel Microsoftu Bill Gates. Většinu času totiž strávil na absolutní špičce a i když už není zdaleka tak suverénní, stále mu patřila až donedávna jednička s čistým jměním 71 miliard eur. Jenže světové burzy před něho minulý týden poslaly módního magnáta Amancia Ortegu.

Jistě jste jeho jméno už někdy slyšeli. Ortega totiž vlastní 59,3 procenta akcií ve společnosti Inditex, která zastřešuje globální módní značky Zara, Pull & Bear, Berschka nebo Stradivarius. Za posledních deset let vzrostla tržní hodnota Inditexu o závratných 570 % a minulý pátek dosáhla nové špičky, díky čemuž má Ortegův majetek hodnotu 71,83 miliard eur.

Ortegova pozice však není zdaleka neotřesitelná. O špičku se kromě Gatese ještě přetahuje mexický podnikatel v telekomunikacích Carlos Slim Helú. Raketově v posledním roce bohatne i majitel Amazonu Jeff Bezos (momentálně pátý) nebo zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg. Ti se však na špici v dohledné době ještě nepodívají.

Amancio Ortega se svou dcerou Martou Ortegou Perez Foto:
Amancio Ortega s dcerou Martou Ortegou Perez

Jádrem Ortegova úspěchu je rychlost, kterou dokáže Inditex chrlit nové oblečení. Bleskurychle zachytí nový módní trend nebo výstřelek a pak ho rovnou pošle v ohromném množství na trh. Vlastními silami ho navrhne, ušije i prodá během několika dnů. Jiným oděvním řetězcům trvá něco podobného několikanásobně déle. Proto je Ortega považovaný za krále tzv. fast-fashion.

Co myslíte, vystřídá Ortega na trůně Billa Gatese dlouhodobě, nebo jde jen o krátký výstřelek? A kdy se k nim připojí Rytmus nebo Andrej Babiš?

Kvůli telefonování při řízení ročně zemřou desítky lidí...

Mobily za volantem způsobují nehody. Hrozí krácení pojistky?


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama