Bourneova realita aneb Historie vymývání mozku

Jak daleko měly reálné programy na ovlivnění lidské mysli k fikci?
Bournovo ultimátum
Bournovo ultimátum
deviantart.com

Nikdo nepochybuje, že Jason Bourne je frajer nad frajery. Sami se o tom ostatně můžete přesvědčit tuhle neděli od 20.00 na COOLu ve filmu Bournovo ultimátum.

Značná část Jasonovy hustokrutosti však pramení z toho, že býval vojákem, jenž podstoupil experimentální vymývání mozku – ve filmech označované jako program Threadstone (a později další).

I skutečné světové supermocnosti se ovšem pokoušely o něco dost podobného. A podle mnohých konspirátorů tak činí dodnes.

Agent bez minulosti

Poznejte Bourneovu trilogii na Prima COOL

Abyste se u Bourneova ultimáta báli ještě víc než obvykle, připravili jsme pro vás přehled nechutných perliček skutečného amerického programu MKUltra – programu, kterým byl inspirován právě Threadstonem z Bourneova univerza.

5) Nacistická minulost

MKUltra povstal z japonských a nacistických experimentů s vězni za druhé světové války, v jejichž čele byl nechvalně proslulý doktor Mengele.

Někteří nacističtí vědci byli zrekrutováni s cílem vytvořit sérií programů zabývajících se mučením a vymýváním mozku. Od roku 1947 po rok 1951 vzniklo několik pokusů, které měly především odhalit sovětské agenty a dostat z nich tajemství, ale nejen to. Cílem bylo i učinit z nich dvojté agenty pracující pro Západ...

Nutno dodat, že historicky to byla padesátá léta – čili éra strachu z jaderné války, paranoidní hysterie a dojmu, že zahraniční agent číhá pod každým pařezem.

Když se však spojíte s nacisty, těžko může výsledek splňovat zásady slušného chování...Josef Mengele, Foto: upload.wikimedia.org

Josef Mengele. Foto: upload.wikimedia.org

 

4) Využití LSD

Ve snaze narušit racionální myšlení MKUltra spoléhal především na využití drog. V jejich čele bylo LSD, látka způsobující dost bitkové halucinace a stavy obecně.

Od roku 1953 se tak LSD podávalo mentálně nemocným lidem, vězňům nebo prostitutkám – jak se vyjádřil jeden z oficírů, "lidem, kteří se nemohli bránit".

Doufalo se, že LSD z lidí dostane přiznání jejich nejtajnějších tužeb. Namísto toho se jim obvykle dostávalo popisů růžových slonů, popřípadě pacienti rovnou umírali při nehodách.

Tím však dobové experimenty na populaci zdaleka nekončily.

 

3) Pokusy na civilistech

Jako by nestačily pokusy na tehdejších "vyděděncích společnosti", do hledáčku se dostaly další sorty obyvatel.

V tzv. Operation Midnight Climax infiltrovala CIA několik veřejných domů v San Francisku, odchytala si jejich zákazníky a pomocí LSD z nich zkoušela dostat nejtajnější tajnosti. V jiném experimentu se skupině dobrovolníků podávalo LSD po 77 dnů!

Když se ukázalo, že využití LSD jako "drogy pravdy" je přinejlepším sporné, přišla CIA s jiným plánem, totiž zdrogovat zahraniční vůdce a zdiskreditovat je tak. Aby si metodu ozkoušela mimo laboratoř, začalo se s náhodným podáváním LSD nic netušícím agentům CIA – toho času nenadálý trip patřil mezi pracovní rizika nejednoho zaměstnance agentury...

LSD navíc nebyla jedinou využívanou drogou. Agenti si leccos slibovali i od heroinu, amfetaminů a celé palety dalších chemikálií. A nejen od nich. Projekt Operation Midnight Climax , Foto: 25.media.tumblr.com

Projekt Operation Midnight Climax. Foto: 25.media.tumblr.com

 

2) Využití hypnózy

Leccos bylo totiž slibováno i od hypnotického navození "nepříjemných stavů". V čele tohoto programu nebyl Američan, nýbrž skotský psychiatr D. E. Cameron.
Ten se ve snaze vyléčit schizofrenii upsal CIA a nakopl vlastní program přeprogramování lidí. Mezi hlavní snahu patřilo uvést lidi do umělého spánku trvajícího týdny, zatímco jim byla přehrávána opakující se páska.

Není divu, že řada pacientů si odnesla trvalé následky. Celý program MKUltra byl přitom jeho samotným zakladatelem, doktorem Sidney Gottliebem, později označen za naprosto zbytečný pokus.

 

1) Nejasný a utajený konec

Nejděsivějším aspektem MKUltra však nebyly samotné experimenty na lidech, nýbrž skutečnost, že svět se o něm dozvěděl až po letech.

Noviny The New York Times v prosinci 1974 publikovaly první zprávu o tajných experimentech na lidech a oficiální vyšetřování kongresu následovalo rok poté. Nedospělo k ničemu jinému než k rekapitulaci celého zbytečného MKUltra.

CIA se v roce 1973 totiž podařilo zničit většinu dat o MKUltra, takže s jistotou se ví jen to, co se zachovalo. Spousta konspiračních teoretiků i badatelů se navíc domnívá, že MKUltra nikdy s konečnou platností neskončil. Central Intelligence Agency USA, Foto: upload.wikimedia.org

Central Intelligence Agency USA. Foto: upload.wikimedia.org


Ačkoliv by asi nebylo na místě dávat průchod bezuzdným konspiračním teoriím, MKUltra jaksi nebyl jediným programem, jehož iniciátoři by zasloužili pořádně proplesknout. Západní i východní vlády se v minulosti neštítily řady dalších nelidských experimentů.

Jedním z mnoha byl Tuskegee experiment, v němž se afroameričtí vojáci dočkali nakažení syfilitidou a byli ponecháni bez léčby. To celé jen aby se zjistilo, co se s nimi asi tak stane...

Oficiálně příliš nejsou známy žádné podobné experimenty mimo USA (alespoň co se týče zaměření se na agenty). Přesto by bylo s podivem, kdyby ani východní blok za studené války neměl vlastní ekvivalent MKUltra. I sami Čechoslováci ostatně LSD na svých lidech testovali.

Prapodivné okolnosti konce MKUltra zkrátka nevzbuzují valnou důvěru v morální kredit vlád minulých ani současných...

Buďme proto setsakra rádi, že podobné trampoty můžeme začít jenom skrze televizní obrazovku.
(lol)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama