Cooltovní předlohy Ligy výjimečných

Cesta viktoriánskými opusy začíná již v neděli ve 20.00!
Liga výjimečných
Liga výjimečných

Zatímco světové mocnosti přepadává überpadouch jménem Fantom, ve skutečnosti Moriarty z románů Sherlocka Holmese, zkázu se vydává zastavit liga extraordinérních gentlemanů (a jedna upírka).

A snímek Liga výjimečných se tak rozbíhá!

Náš nedělní film, vycházející ze stejnojmenného komiksu kultovního autora Alana Moora, je zajímavý především tím, jak v sobě kombinuje neméně kultovní postavy románů 19. století.

Aby se vám z nich nezamotala hlava, připravili jsme pro vás stručný přehled hlavního sedmera udatných hrdinů...

7) Allan Quartermain

Platil za předlohu Indiana Jonese a vyskytl se v celé baterii románů z pera Henryho Ridera Haggarda.
Jeho neznámějším výskytem je román Doly krále Šalamouna, který vlastnoručně založil žánr dobrodružných knih zasazených do Afriky a stál modelem i slavnému Ztracenému světu. Dobrodruh Quatermain se dále vyskytl i v jiných románech, které vykreslily jeho život od mládí až po stáří.

6) Kapitán Nemo

Za Kapitánem Nemem stál Jules Verne a poprvé jeho postavu vytvořil pro imaginativní cyklus Podivuhodné cesty, poprvé vydaným mezi lety 1869 až 1870 (český překlad Nemova segmentu Dvacet tisíc mil pod mořem je navíc špatně přeložený, ve skutečnosti značí jen 4000 metrů pod mořem).

Nemo zde platí za tajemného majitele ponorky Nautilus, původně zaměňované za mořskou potvoru. Na svou palubu vezme výpravu francouzského přírodovědce profesora Aronnaxe a spolu prožívají báječná dobrodružství včetně objevu trosek Atlantidy či plavbu tunelem spojujícím Středozemní a Rudé moře – dekády předtím, než na stejném místě vznikl Suezský průplav!

5) Mína Harker

Mína se vyskytla v románu Drákula od Brama Stokera z roku 1897. Pomineme-li jiné, pouze podobné legendy, šlo o první románový výskyt upíra v jeho dnešní podobě. A hororový démon Drákula rozhodně neplatil za nějakého třpytícího se romantika, jako v jistém románovém cyklu poslední let...
Naproti tomu Mína má v románu daleko do drsoňky, jakou je v Lize výjimečných. Je prostě snoubenkou hlavního hrdiny, která se ocitne v Drákulových spárech a po vzoru pasivních dívek čeká na záchranu. Berte na to naše slovo – v Lize výjimečných je její živočišná upírská nátura mnohem poutavější!

4) Rodney Skinner

Novelu Neviditelný muž sepsal zakladatel moderní sci-fi H. G. Wells a její premisa nemůže z názvu být zřejmější – talentovaný vynálezce zjistí způsob, jak změnit stavbu těla tak, aby pohlcovalo a zase vyzařovalo světlo, čili "umí" neviditelnost. Je však zrazen a vydává se na cestu pomsty. Nakonec to tedy zní podobně jako doktor Jekyll a pan Hyde.
Rodney Skinner je však v Lize výjimečných značně překopán – namísto vynálezce je zde neviditelným mužem jenom pletichářský zlodějíček, který vynález ukradl. Filmaři však neměli moc jiných možnosti, protože filmová práva na původní postavu vlastnilo jiné studio...

3) Doktor Jekyll a pan Hyde

Nejslavnější zpracování schizofrenie, jež nám do mysli zakódovalo (nesmyslnou) představu schizofreniků jako skrytých vrahů, přišlo na svět v roce 1886 skrze psací stroj Roberta Louise Stevensona.
Vcelku krátká hororová story, která se dá zhltnout za jeden večer, popisuje zvláštní příběh londýnského násilníka, který se podezřele často setkává s jistým ctnostným doktorem Jekyllem. Závěrečné odhalení story, jež inspirovala i postavu Hulka, je dnes samozřejmě profláklejší než akční Johny Rambo – Jekyll a Hyde jsou tatáž osoba! Svého času však novela zanechala čtenáře zrovna tak omámené, jako naši generaci zvrat na konci Šestého smyslu!

2) Dorian Gray

Příběh Doriana Graye je tragický hned ve dvou smyslech. Jednak popisuje faustovský osud hédonika užívajícího dekadentního života tak moc, až lidem kolem sebe ruinuje život, a jednak zruinovala svého autora Oscara Wilda.
Obraz Doriana Graye totiž obsahoval větší než malou dávku skrytých popisů homosexuality, což při orientaci Oscara Wilda překvapí jen stěží. Svého času však šlo skorem o hrdelní zločin a Wilde za publikaci zaplatil několika roky v drsném vězení, což mu fatálně podlomilo zdraví a způsobilo jeho předčasnou smrt. Na dokonalé atmosféře jeho nejslavnějšího díla to však neubírá ani ň!

1) Tom Sawyer

Oproti jiným postavám Tom Sawyer není postavou žánrové tvorby, která by koketovala s nadpřirozenem, nýbrž jde o protagonistu románu Dobrodružství Toma Sawyera od Marka Twaina. Kniha figuruje v povinné četbě základních škol, ale protože zároveň známe popularitu všemožných on-line čtenářských deníků, je nutno dodat, že je perfektně čtivá i bez vnucování učitelským sborem.
Spíše než jednotné vyprávění totiž prezentuje sérii povídek ilustrujících podmínky v povodí Mississippi, kterým nechybí vypointované konce a pořádná dávka ironie. O to více zamrzí poněkud zjednodušené pojetí dospělého Toma Sawyera v samotné Lize výjimečných – spíše než o drsoně by totiž mělo jít o vychcanou variaci Tonyho Starka nebo Švejka, která všechny kolem sebe zesměšňuje, aniž by si to tito sami uvědomovali. Žel bohu je filmový Tom Sawyer pouhým odleskem předlohy…

Navzdory podobným přešlapům, jejichž vlivem se nejspíše rozrotovaly hroby nejednoho vikrotoriánského spisovatele, je však Liga výjimečných porozuhodným dílem. Kombinace kultovních person připomíná totéž, o co se o dekádu později pokusili Postradatelní či Avengers, a právě díky tomu jde o nadčasový kousek.

Chcete-li tedy předlohu srovnávat s výsledkem, pospěšte si. Na COOLu se filmová Liga výjimečných dočká vysílání v neděli ve 20.00.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama