Čtvrteční kung-fu s Davidem Carradinem

Legendární hlavní představitel čtvrtečního filmu Smrtící kung-fu 1 byl veselá kopa – alespoň pokud jste hodně ujetí na sado-maso.
David Carradine ve filmu Smrtící Kung fu
David Carradine ve filmu Smrtící Kung fu

Až ve čtvrtek hodiny odbijí čas 21.50, COOL pustí do éteru drsnou bitvu jménem Smrtící kung-fu 1.

V titulní roli David Carradine, jehož snad každý zdá díky postavě Billa v Tarantinově opusu Kill Bill, popřípadě z působení v devadesátkovém seriálu Kung-fu: Legenda pokračuje.

KVÍZ: Jak znáte Davida Carradina?

Když však nakoukneme pod povrch, Carradine se ukáže být ještě zajímavějším a krutopřísně hustějším než řada jeho děl!

4) Netradiční úmrtí

Začneme od konce, protože o něm stejně většina z vás už slyšela a protože právě nečekaný skon téhle legendy vysloužil Carradinovi neméně kultovní status jako jeho filmografie. Nemá smysl mlžit, bulvární rétorice se nevyhneme – David Carradine totiž zemřel při masturbování.

Stalo se tak 3. června 2009, kdy si David Carradine hověl v bangkokském hotelu, kde zrovna natáčel svůj poslední film. Dle pozdějšího vyjádření byl Carradine vždy poněkud náchylný k drsnějšímu sexu, a právě ten se mu stal osudným, když zkoušel praktiku asfixace. Při té si člověk škrcením či částečným věšením za krk přivodí minimální (či žádné) proudění kyslíku, což má přivodit kvalitnější erekci. V osamění se však situace vcelku snadno zvrhne v tragédii.

Ať už tak při soukromých chvilkách vyhledáváte cokoliv, dávejte setsakra pozor, abyste neskončili jako kdysi slavný hollywoodský karatista...

Smrtící kung fu 1 - upoutávka 15s

3) Někdejší norrisoidní statut...

Vydáme-li se zpátky proti proudu času do kungfuidních 70. let, objevíme éru Carradinovy největší slávy. Na vrcholu světové popularity Bruce Leeho se toho času devět let hrající Carradine totiž uchytil v seriálovém hitu Kung-fu (19721975) a po tři řady ztvárňoval šaolinského řezníka na jeho cestě americkým Divokým západem.

Kung-fu zpopularizovalo nesourodé spojení asijského bojového umění s westernovým Divokým západem a právě Carradinovi tak vděčíme i za další podobné snímky, třeba ten s Jackie Chanem a Owenem Wilsonem.

Carradinova kariéra začala skomírat až poté, co se nepříliš šťastně rozhodl uchytit ve filmu. Především kvůli Kung-fu se však Carradine navždy zapsal mezi kultovní jména, jako je Chuck Norris nebo Richard Norton, jejichž krutopřísné chvaty inspirovaly celou generaci klučinů. 

Smrtící kung fu 1 - upoutávka 30s

2) ... i béčková kariéra

Na rozdíl od Chucka Norrise se však David Carradine následně nikdy nestal tak bestiálním popkulturním fenoménem.

Namísto účinkování v hollywoodské áčkové produkci ho tak čekaly spíše nevděčné role záporáků v béčkových mlátičkách, navíc v době, kdy karate chvaty přestaly být "in" a žánru začal vévodit Stallone se Schwarzeneggerem. V dalších letech se proto Carradine mohl pyšnit například epizodními rolemi v Čarodějkách, no a mnozí ho znají i z volného pokračování jeho nejslavnějšího díla Kung-fu: Legenda pokračuje.

Po uvedení Kill Bill 2 se pak kvůli jeho perfektnímu výkonu šuškalo i o nominacích na Oscara, Carradine už ostatně utržil Cenu Saturn za vedlejší roli, leč jak známo, americká filmová akademie podobným filmům příliš nefandí.

Podobně jako mnozí jiní představitelé karate filmů byl přitom i David Carradine do šaolinské tematiky zapálený i v soukromí. O to sympatičtěji pak působí i Carradinovy střídmé počátky. Mladý David Carradine Foto: sfxarchive.ne

Mladý David Carradine. Foto: sfxarchive.ne

1) Tanečník, zpěvák, hlídač i čerpař

Jako řada pozdějších slavných persón (včetně Clinta Eastwooda) byl i Carradine ve svých mladých letech, inu, nulou. Ačkoliv pocházel z herecké rodiny – jeho otec John Carradine svého času platil za výborného westernového herce –, a v mládí se u své matky učil zpěvu, tanci i hraní na klavír, na počátku dospělosti bral za vděk lecjakým povoláním.

Mladý David si tak prošel kariérou hlídače na parkovišti i čerpaře na benzínce. Jako správný divadelník žil z ruky do úst – jednu krušnou zimu se dokonce nechal najmout jako dojič na venkovské farmě.

Nakonec mu nezbylo než si odkroutit vojenskou službu – pro své umělecké schopnosti se dostal do jednotky, která kreslila náborové plakáty. Ani podobná ulejvárna však nebránila jeho předčasnému propuštění poté, co bylo zjištěno, že mladý David krade po obchodech...

Teprve po vyhoštění z armády v roce 1962 se definitivně rozhodl vydat na dráhu herectví a o rok později si mohl zapsat první televizní zářez.

Za 72 let svého pobytu na světě zanechal David Carradine nesmazatelnou stopu. O jeho výkonu sotva pár let před smrtí se můžete přesvědčit na COOLu od 21.50 ve čtvrtečním filmu Smrtící kung-fu 1.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama