Dejte si ve čtvrtek skvělé sci-fi District 9

Včera byl obyčejný muž s rodinou, dnes je nejhledanějším mužem planety. A místo ruky má klepítko. Dotykem aktivuje mimozemskou zbraň a vystřelí. Ve vzduchu létají rozprsknutá těla. Opravdu se právě postavil na stranu opovrhovaných mimozemšťanů?
District 9
District 9
archiv Prima COOL

Nenechte si ujít nevšední sci-fi a jeden z nejlepších filmů poslední doby, 31. 7. od 21:55 na Prima COOL.

Před dvaceti lety mimozemská loď ztroskotala na Zemi. Soukromá organizace MNU měla zjistit, jestli nás chtějí pozabíjet či nám předat technologii. Ani jedno ale „kreveťáci“, jak jim lidé říkají, nechtěli.

Jsou drženi co nejdál od lidí, ve slumu, prodávající svoje zbraně za pár kousků vepřového. Jeden z agentů MNU, Wikus (Sharlto Copley), nalezne jejich tajnou chemikálii a omylem ji na sebe vystříkne. Začne tak jeho strastiplná pouť za udržením lidství ve světě, který není schopen smířit se s tím, že je někdo odlišný.

Celý příběh stojí na hereckém umění Wikuse, který je zpočátku velice naivní úředník, šťastně ženatý, nepřipouštíc si, že by mimozemšťani mohli trpět. Vždyť lidé jsou tak hodní, že je umístili do slumu a nepitvají každého. No co by si mohli víc přát? Z růžového obláčku ho srazí srážka s realitou. Z výletu do lunaparku se stává hororový masakr. Jestli chce přežít, musí se stát hrdinou. I když má metr padesát, po těle mu roste krunýř a jeden zub za druhým mu dává sbohem.

District 9 - trailer

District 9 je sice sci-fi, ale boj s mimozemšťany překvapivě není jádro příběhu. Přerostlí korýši s vášní pro kočičí konzervy vůbec nesplňují naše očekávání a hrají jen pasivní úlohu. Lidé mají nad nimi moc a neváhají ji zneužít.

Film přináší nelichotivý obrázek lidí rozdělených do tří skupin – vojáků lebedících si v zabíjení, vědců toužících po mimozemských zbraních a civilních důvěřivců, hltajících každou lež, kterou předchozí dvě skupiny do médií vypustily.

Většina mimozemských zbraní je z počítačových her (např. Doom, Dead Space).

Režisér Blomkamp tvrdí, že film je také částečně inspirován jeho dětstvím v Jihoafrické republice během apartheidu. Sám Peter Jackson se mu nabídl jako producent.

Nechte se strhnout světem, kde vládne přísná segregace a jediné pravidlo – přežije ten nejsilnější, ve čtvrtek 31. 7. od 21:55 na Prima COOL.

Neill Blomkamp natočil 2005 krátkometrážní film, podle kterého byl pak natočený District 9, tady je celý:

Neill Blomkamp's Alive In Joburg (2005)

Verča Loudová

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama