Expres aneb Jak sport přepsal americkou historii

Americký fotbal se v 60. letech vyznačoval něčím nevídaným. Hrál ho černoch Ernie Davis. Sportovní drama podle skutečné události si nalaďte na Prima COOL v úterý 30. července od 22.45.
Expres: hlavní hrdina Ernie
Expres: hlavní hrdina Ernie

Pokud jste byl americký černoch v roce 1961, nebylo lehké jít na univerzitu, a už vůbec ne hrát americký fotbal.

Hlavní hrdina Ernie musí snášet posměšky, jinou barvu dresu i to, že „bílý“ nesnesou porážku od černocha, a tak mu protihráči vždy náležitě naloží. Také se nesmí ani koutkem oka podívat na bělošku, jinak musí k trenérovi Dennisu Quaidovi (Dračí srdce, Den poté) na kobereček.

Rasismus je ale jen pozadí, hlavní je vyhrát Heismanovu trofej, cenu pro nejlepšího vysokoškolského hráče amerického fotbalu. Jak Ernie říká, fotbal je jen hra, důležitější je, o co hrajete – a Ernie se chce stát prvním Afroameričanem, který tuto cenu získá!

Jedná se sice o sportovní a životopisný film, ale rozhodně nudným nádechem souvisejícím s těmito žánry netrpí.

Ernie jde z jednoho zápasu do druhého, schytává rány ze všech stran, jeho hlava občas připomíná kopací míč, dokonce i běží se zraněným kolenem, do kterého mu soupeři nadšeně kopou.

Kouč Dennis Quaid zase svojí odtažitou mužskou náturou dospívá k tomu, že tohohle černocha nezkrotí, a tak ho aspoň nasměruje k vítězství.

Sledujte v úterý od 22.45 na Prima COOL, jak jeden sport může změnit celou historii.

Verča Loudová

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama