Fenomén Harlem Shake. Kde se to vzalo?

Tak už to dorazilo i k nám! Dělají to studenti, hasiči, hrdinové počítačových her i... Doktůrci. Kde a jak tenhle "úkaz" vznikl a v čem tkví jeho kouzlo? Uděláme vám v tom jasno.
Harlem shake - v maskách filmových hrdinů

Harlem Shake je novodobý tanec, který se za poslední dva měsíce stal internetovým fenoménem. Propadli mu lidé z celého světa. Nespočet videí se každým dnem objevuje na YouTube a další a další přibývají, ať už se sportovci, vojáky, herci, studenty či postavičkami z World of Warcraft.

Harlem Shake se tančí v patnáctisekundovém intervalu, kdy začne se svými pohybovými kreacemi první člověk, který je obvykle v masce či má helmu. Poté se ozve „Do the harlem shake“ a přidá se více lidí, klidně i celý fotbalový stadion. Tanečníci mají zpravidla kostýmy nebo jsou částečně svlečení.

Podívejte se sami (tenhle Harlem Shake udělal AC Sparta Praha):

Současná podoba je mladá

Poprvé se tenhle tanec v kostýmech na skladbu Harlem Shake od DJ Baauera objevil na jakémsi blogu s názvem Filthy Frank. Tam ho viděla pětice teenagerů z Austrálie, která se rozhodla tanec napodobit a 2. února 2013 své "taneční číslo" natočené na kameru nahrála pod jménem The Sunny Coast Skate na YouTube. 

A už to bylo! Začali se přidávat další a další napodobovatelé a tahle zběsilost se začala šířit rychlostí blesku.

Podívejte se na video, které to vše odstartovalo:

The Sunny Coast Skate Harlem Shake

Písničku Harlem Shake zkomponoval americký DJ Baauer v roce 2012. Elektro-houseový track, kterému vévodí lví řev a hláška "Then do the Harlem shake", se stal hitem v únoru 2013 až poté, co na YouTube začala celá ta výše popsaná mela s hromadným tancem. Nemohla si ho pak nevšimnout ani rádia a první příčky světových hitparád na sebe nenechaly dlouho čekat...

Přehrajte si song:

V Čechách svojí troškou do shakeového mlýna přispěli i studenti několika univerzit, moderátoři Evropy 2 či fotbalisté Sparty v slušivých kostýmcích Helboye, mimina či potápěče.

Harlem Shake zaujal i fanoušky seriálu Scrubs: Doktůrci, kteří z častých tanečků, které J.D., Chris, Turk a další postavy v seriálu předvádějí, sestříhali hned několik harlemshakeových videí.

Tady je jedno z nich:

Chcete vědět víc:

  • Taneční styl Harlem Shake podle Wikipedie "vymyslel" jakýsi Al B. už v roce 1981 v newyorské čtvrti Harlem.
  • Dvacel let se pak této kreaci říkalo albee.
  • Přesně o dvacet let později si tenhle taneček půjčil do klipu k písničce Let's Get It rapper G. Dep.

Koukněte na video:

Verča Loudová

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama