Hvězdná brána. Co vše se taky jmenovalo Stargate?

Osobní letadlo i sledovací program – i v realitě měly programy Stargate nemalé koule! Seriál Hvězdná brána běží každý všední den v 17.40 na COOLu.
Hvězdná brána tě sleduje!
Hvězdná brána tě sleduje!
beforeitsnews.com

 

Hvězdná brána alias anglicky "Stargate" je sexy jméno, které sci-fi použila vícekrát, než je možné spočítat – třebas portál z kultovní sci-fi 2001: vesmírná odysea se rovněž vyznačoval stejným označením...

Existují však i dva skutečné projekty, které nesou tatáž písmenka. Zatímco první je docela normálním byznysem, druhý si v obskurnosti v ničem nezadá s cestováním na jiné planety!

 

1) Stargate jako domácí letadlo

První skutečná "Hvězdná brána" je nápadem několika civilních leteckých inženýrů z konce 70. let. Pokud čekáte (navzdory našemu varování!), že se snažili sestavit hvězdolet, svá očekávání zchlaďte.

Projekt totiž přesněji nesl jméno YF-80 a jeho cílem bylo vybudovat podomácku sestavenou repliku proudového letounu Lockheed F-80, což byl jeden z prvních proudových letounů na světě.

Jelikož to asi není úplně to, co jste čekali, projedeme tuto první "skutečnou Stargate" rychloposuvem. Idea z roku 1977 měla být 2/3 replikou F-80, avšak vlivem sporů a následné soudní pře mezi investory se realizace nikdy úplně nedočkala. Ve výsledku sice snaha přesto nakonec vyplivla umrlčí letoun Stargate T-33, do původního plánu na renovovaný F-80 však měla daleko.

Po tomto zahřívacím kole však přichází řeč na druhou skutečnou Hvězdnou bránu – a tentokrát má k fantastice mnohem blíž!

Stargate jako domácí letadlo
Stargate jako domácí letadlo
upload.wikimedia.org

2) Muži, co zírají na Stargate

Všichni, kteří viděli film Muži, co zírají na kozy, jsou na správné stopě – Stargate Project byl totiž zastřešujícím termínem pro všechny studie zabývající se zbrojním využitím lidských psionických schopností. Čili telepatie a sledování na dálku

Na této Stargate makala americká vláda ve spolupráci s CIA od 70. let minimálně do roku 1995, kdy byl projekt zaseknut (ale možná jen chtějí, abychom si to mysleli!).

Ambice nebyly zrovna malé: toho času totiž v jistých kruzích kolovaly informace, že lidský mozek umí doslova magické psí kusy, především že dovede zkoumat mimo své tělo cizí krajiny (tj. bez koukání na televizní přenos z družice...). Hnacím motorem byly drby, že něco podobného zkoušejí i Sověti.

Project Star gate Foto:

Tohle je nejlepší fotografie, kterou se podařilo z projektu vynést!

Trvalo více než deset let financování, než zodpovědným činitelům došlo, že platí skupinu schizofreniků frčících na množině drog a Stagate byl zakončen.

Možná je ovšem všechno kamufláž – jenom dva roky poté ostatně startuje náš oblíbený seriál o kosmických průzkumnících :-)

Jak už asi víte, tento, troufáme si říct zdaleka nejlepší Stargate program všech dob, si na Prima COOL můžete připomenout každý všední den v 17.40.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama