Jsou upíři skuteční? Odpoví Upírův pomocník!

Klinický vampirismus může být skutečný. Přicházejí nepozváni, odcházejí nepoznáni. Kdepak gentlemani, řeč je o upírech!
Upírův pomocník
Upírův pomocník
img.csfd.cz

Staří známí krvosajové se vám na COOLu představí už v sobotu od 20:00 skrze dobrodružný horor s prvky komedie Upírův pomocník.

V hlavní roli příběhu o chlapci, který rozbije staré příměří mezi dvěma klany upírů, se představí švarný jinoch Chris Massoglia, Salma Hayek (Desperado) a John C. Reilly (Magnolia).

Ačkoliv upíři, a ve fantaskním Upírově pomocníkovi to platí dvojnásob, samozřejmě patří do říše fantazie (doufáme), v realitě se jim nebezpečně mnoho blíží jedna ošemetná choroba. Ještě než tak v sobotu usednete k našemu trháku, objevte fascinující diagnózu známou jako Klinický vampirismus!

Klinický vampirismus, také známý jako Renfieldův syndrom, je psychická nemoc, která se vyznačuje nezvladatelnou chutí na krev, v poslední fázi především na tu lidskou.

Choroba je příbuzná schizofrenii a může být buď vrozená, nebo vyvolána traumatem. Pacienti především mužského pohlaví věří, že krev jim dodává na sílu, konzumace je však také často spojená se sexuálním potěšením.

Nemoc je pojmenována po postavě Renfielda z románu Drákula spisovatele Brama Stokera. Literární R. M. Renfield byl právě Drákulovým velkým příznivcem. Sám autor termínu zmínil, že jeden z prvních záznamů moderní psychologie ohledně posedlosti krví se datuje až do roku 1886 a patří německému psychiatrovi Riardovi van Krafft-Ebingovi. Dokonce je prý možné, že Bram Stoker Krafft-Ebingovu práci znal a inspiroval se v ní při práci na Drákulovi...

Nutno zmínit, že Renfieldův syndrom není oficiálně uznávanou psychologickou poruchou – neobjevuje se v moderních manuálech a spisech nemocí. Původně byl dokonce definován ve snaze tropit si šprýmy z oficiální příručky mentálních poruch. Nakonec však termín začal žít svým vlastním životem s tím, jak se na něj nabalovaly starší, částečně anekdotické záznamy podobné afekce na lidskou krev, především spojené s onou sexuální potěchou.

Je tedy stále otázkou, jestli tak celý Klinický vampyrismus během pár let nevyšumí, či zda-li naopak projde zkouškou ohně a zápisem do manuálu mentálních poruch DSM. Divákům Upírova pomocníka to naštěstí může být jedno.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama