Moby Dick a další 3 knihy, o kterých jen předstíráte, že jste je četli

K sobotnímu dramatu Moby Dick vzpomínáme na neutuchající módu předstírání vlastní sečtělosti!
Velryba útočí! :)
Velryba útočí! :)
Prima COOL

V sobotu večer od 20.00 se vydáme na lov bílé velryby v tragickém dramatu Moby Dick z roku 2010 tak, jak tuhle story všichni dobře znáte!

… ale moment, znáte vlastně tuhle story odjinud než jen z narážek v jiných filmech nebo možná z filmového Moby Dicka samotného? No jasně, původně jde přece o známou knížku! Jenže četli jste ji?

Pokud lehce trapně kývete, že nikoliv, buďte v klidu. Podobné věci se dějí neustále.

Připravili jsme seznam tří dalších literárních děl, kterých mají všichni plnou hubu, ale nos do nich zabořili jenom literární vědci nebo opravdoví fajnšmekři...

Moby Dick - upoutávka 30s

 

Faktem je, že Matrix měl rozhodně více sexy obal než tohle… Foto: levneknihy.cz3) Bible svatá

V ateistickém českém prostředí se možná spousta lidí praští do čela s tím, že snižující se počty věřících jsou přece richtig, a kdo by měl číst tu jejich, inu, „bibli“. I pro ateistické masy je ale Bible plná super témat – a nejde jenom o to, že je fajn se seznámit se zdrojem víry miliard dalších lidí/se zdrojem svého hejtu.

Bible totiž přes všechny své příběhové lapsy (stačí číst půl hodiny a dáte dohromady seznam padesáti děr v jejím ději) využívá epické vypravování a motivy, které za tisíce let využily miliardy jiných dějů.

Její elementy najdeme od filmů, jako je Matrix, přes hry, jako je Bioshock Infinite, až po seriály jako Battlestar Galactica. Skutečnost, že story o spasiteli nás bere dnes stejně jako ve starověku (akorát je okořeněná o střelbu z pistolí), je svým způsobem fascinující…

Faktem je, že Matrix měl rozhodně více sexy obal než tohle… Foto: levneknihy.cz

Ironií je, že je Božena Němcová citována právě za vykreslení staré, venkovské, konzervativní matrony, ale přitom autorka sama byla svého času ekvivalentem svobodomyslné feministky... Foto: arara.cz2) Babička

Chachá, každej přece četl Babičku! A i po půlnoci lze občas v hospodě slyšet notory, jak citujou notoricky známé fráze! „Šťastná to žena!“ Máme hrozně rádi tuhle knížku plnou modrosti lidu…

Inu, ano. Akorát, že Babička se svou triviální story o cestě na zámek a zpět je cokoliv, jenom ne věc pro masovou konzumaci.

Asi nejslavnější česká spisovatelka se v ní ostatně vypisovala z osobní tragédie. A ruku na srdce, většina ji zná buď z filmu (odkud si pamatuje jenom černobílé útržky), nebo "z té sprosté audio verze, která končí erekcí sochy"...

Ironií je, že je Božena Němcová citována právě za vykreslení staré, venkovské, konzervativní matrony, ale přitom autorka sama byla svého času ekvivalentem svobodomyslné feministky... Foto: arara.cz

No jasně, protože kdo by nechtěl mít za dceru nezletilou nymfu ze zakázané knihy! Foto: punchnels.com1) Lolita

Výraz, který se vžil pro označení mladistvé sexy dívčiny, k nám přišel skrze román Vladimíra Nabokova v roce 1955. Lolita je dodnes kontroverzní a byla nadlouho i zakázaná. Šlo vlastně o soupisky "pedofila" o jeho náklonnosti k dorůstající titulní hrdince.

Proč věnovat pozornost deníku prasáka (krom odpovědi, že jste sám prasák)? Lolita se i přes stovky stránek čte jako tragikomedie, v níž se pozná každý, kdo měl někdy vztah, a ne nutně s nezletilým.

A i přes kontroverzi ji svého času muselo číst hrozně moc lidí, ač pak knihu na veřejnosti hanili. Jak jinak ostatně vysvětlit, že během dekády po vydání knihy v USA prudce vzrostla popularita jména Lolita?

No jasně, protože kdo by nechtěl mít za dceru nezletilou nymfu ze zakázané knihy! Foto: punchnels.com

Takže, pokud nechcete nejvýznamnější román amerického spisovatele Hermana Melvilla Moby Dick (známý také jako Bílá velryba) číst, pusťte si alespoň v sobotu od 20.00 Prima COOL, ať nejste neandertálci! ;-).

Moby Dick - upoutávka 15s

(lol)

Liga výjimečných

Cooltovní předlohy Ligy výjimečných

Tajuplný ostrov (2010)

Tajuplný ostrov a další čtyři trháky Julese Verna!

Omlouváme se, snažíme se dohledat chybějící obrázek

Šílené knihy o sexu, které si musíte přečíst

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama