Nejlepší akčňák příštího roku? Přeci nový Bourne! Co čekat od jeho návratu?

Bourne. Jason Bourne. Jeden z nejslavnějších knižních a hlavně filmových tajných agentů se po několikaleté pauze hodlá vrátit na plátna kin.
Matt Damon vládne jako Bourne

Bude u toho Matt Damon, ale i režisér Paul Greengrass, který sérii pozvedl na etalon akčních thrillerů. Tajný agent, který ztratil paměť, by měl patřit k nejlepším filmům příštího léta. A my vám řekneme, proč si to myslíme.

Akční film roku

Letos jsou kina plná špiónů. Měli jsme tu stylovou brutalitku Kingsman: Tajná služba, povedenou komedii Špión, za pár dní dorazí Tom Cruise v páté Mission: Impossible a chvilku potom i retro ze šedesátých let Krycí jméno U.N.C.L.E. No a podzim bude v kinech patřit bondovce Spectre. Fandové tajných agentů si tak letošek užijí, ale příští rok bude v kinech celkem sucho, takže návrat Bourna ocení každý, kdo má rád špionážní příběhy, efektní přestřelky, zlámané ruce a komplikovaná spiknutí.

Na londýnském Waterloo Foto:

Návrat starých známých

Už je to sedm let, co se Jason Bourne rozloučil s diváky. Sice jsme tu měli film Bournův odkaz, kde utíkal před zabijáky Jeremy Renner, ale nebyla to zdaleka taková pecka. Už proto, že za kamerou stál Tony Gilroy, který má radši, když jeho hrdinové mluví, než když prohazují protivníky oknem nebo je ubodávají propiskou. V novém filmu se však na scénu vrátí jak Matt Damon, tak i režisér Paul Greengrass, který dal bournovkám jejich osobitou tvář a udělal z nich nejintenzivnější akční nářez jednadvacátého století. Nášup by měl stát za to!

Žádní roboti a superhrdinové

Akčních nářezů je v kině celkem dost, není ovšem snadné najít takové, v nichž by se v ulicích Hongkongu nervali desetimetroví roboti, po Manhattanu neběhali superhrdinové, dinosauři nežrali lidi na ostrově u Jižní Ameriky a mimozemšťané neútočili na svět (světem se v tomhle případě myslí pochopitelně USA). Bourne je však lidský hrdina, který má lidské protivníky. Samozřejmě dokáže zabít člověka sedmadvaceti způsoby holýma rukama během dvou vteřin a ještě před dopolední sváčou čtyřikrát zabránit geopolitické krizi, pořád je to ale člověk. A těm se drží palce líp než robotům, ne?

Matt Damon Foto:

Nováčci před kamerou

S premiérou nového filmu se počítá na červen 2016, takže natáčení musí začít už brzy. A vypadá to, že se krom starého známého Damona objeví i pár zajímavých nových tváří. Velkou příležitost tu dostane švédská kráska Alicia Vikander, které to zatraceně seklo, i když ve sci-fi Ex Machina hrála plešatou robotku, a objevit by se mohl i Viggo Mortensen. Představitel Aragorna z Pána prstenů by se měl chopit role záporáka a zahrát si zabijáka, jehož úkolem je vystopovat Bourna a pokud možno ho nějak efektně zbavit života.

Potenciál pro sérii

Damon si Bourna zahrál třikrát a původně se s rolí rozloučil hlavně proto, že se studio nedohodlo s režisérem Greengrassem na další spolupráci. Teď je ale Greengrass zpátky a Damon tím pádem taky. Jestliže nedojde k dalším hádkám, je dost možné, že ti dva vypustí slavného agenta se ztrátou paměti do kin hned několikrát. Studio mělo v plánu film, v němž by se Damonův Jason Bourne setkal s Rennereovým Aaronem Crossem a bylo by velké překvapení, kdyby v nějakém tom hollywoodském sklepě nebyli zavření scenáristé, jejichž úkolem je vymýšlet další špionážní dobrodružství. V případě úspěchu v kinech je tedy dost možné, že tu s námi Bourne bude i v budoucnosti. A vzhledem k tomu, že starší filmy patří v akčním žánru k tomu vůbec nejlepšímu, bychom si fakt nestěžovali.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama