Nejprodávanější hry historie: Porazil někdo legendární Tetris?

Každoročně se hry jako Grand Theft Auto a Call of Duty prsí rekordními prodeji. Kde je vlastně pravda?
Nejprodávanější počítačové hry - Call of Duty: Advanced Warfare

Abyste nás špatně nepochopili, tyhle hry samozřejmě skvěle prodávají a Grand Theft Auto V je jedinou gamesou, která je momentálně v top desítce nejprodávanějších titulů všech dob a splňuje kritéria velkého herního titulu, na kterém tisíce lidí dělaly mnoho měsíců. Je to herní blockbuster v pravém slova smyslu a jeho vývoj stál víc než většina hollywoodských produkcí. Producenti si ale také nechali své dítko draze zaplatit. Během čtyřiadvaceti hodin posledního gétéáčko vydělalo 800 milionů dolarů. A celkem se ho prodalo 52 milionů kusů, což při ceně cca šedesát dolarů za kopii není vůbec špatné číslo. Vlastně je to zatraceně obří číslo, které zajistí, že se za pár let dočkáme šestky, která nám zase pošle čelist k zemi. A to je přece boží.

GTA V

10 nejdražších videoher všech dob

I tak to ale v žebříčku nejprodávanějších her všech dob stačí jen na bramborovou pozici. Kdo se umístil na bedně? Čtěte dál.

Tetris

Na klasické žonglování s kostkami nemá vůbec nikdo. A přitom stamilionovou hranici v prodejích překonala legendární logická hříčka oficiálně až díky mobilům. Spekuluje se, že už předtím prodeje dosahovaly podobných výšin, ale to byly neautorizované kopie původní hry, čínské napodobeniny originálu, který vyšel na Nintendu NES/SNES.

Nejprodávanější počítačové hry - Tetris Foto:

Wii Sports

Skoro 83 milionů prodaných kusů. Ale nefanděte si, že by lidé brali útokem obchody a snažili se něco dělat se svojí fyzičkou. Nintendo prostě sportovní hru přibalovalo ke konzolím Wii zadarmo, takže ji lidi dostávali automaticky. Vysoké prodeje konzolí se tak přelily do vysokých prodejů hry. Tak trochu podvod, ale ukažte na někoho, kdo tohle mučení těla nezná nebo rovnou nevyzkoušel.

Nejprodávanější počítačové hry - Wii Sports Foto:

Minecraft

Další kostičky, tentokrát pro novou generaci. Budovatelská hra s hrubými pixely omámila tolik hráčů, že se jí chytly dokonce i konzole, které nad ní ze začátku ohrnovaly nos. I díky portům na Xbox a Playstation se Minecraftu nakonec prodalo 65 milionů kusů. Odborník žasne, laik se diví, ale komunita kolem téhle hry popírá všechna pravidla. A autoři se topí ve zlatě.

Nejprodávanější počítačové hry - Minecraft Foto:

Ano, až tady najdete Grand Theft Auto V. A další adepti, o kterých tolik slýcháváme? Zbytek první desítky vyplňují hry s instalatérem Super Mariem, ať už jde o kultovní Super Mario Bros. z osmdesátých let nebo úspěšné závodění Mario Kart. To je ostatně značka, která drží celé dnešní Nintendo nad vodou. Pak následuje další Grand Theft Auto: San Andreas, které pořád o nějaký ten prodaný milion převyšuje nejúspěšnější Call of Duty. Pak nastupují Pokémoni, Wii Fit, další GTA (čtyřka a Vice City) nebo pokus Nintenda o zvířecí tamagoči jménem Nintendogs. A až potom další marketingem propírané "nejprodávanější hry všech dob" jako Sims 2 nebo Skyrim. Se svými dvaceti miliony prodaných kusů jsou samozřejmě borci, ale na nejprodávanější hry historie to nestačí ani náhodou.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama