Od Avengers k Batmanovi: 4 nejepičtější bitvy z komiksových filmů

Poslední bitva vzplála.
Nejepičtější superfackované!
Warner Bros./20th Century Fox/Warner Bros.

V sobotu na Prima COOL znovu navštívíme svět talentovaných mutantů s filmem X-Men 3: Poslední vzdor. Tentokrát se bude lámat chleba - poté, co vědci odhalí sérum potlačující mutantní gen, a de facto tak získají schopnost “vyléčit” mutanty a udělat z nich normální lidi, totiž Magneto opět zaplane chutí udělat s lidstvem rychlý proces. Ve snaze zničit sérum se tak spojí s nečekaně silným stvořením - a bude na klaďasech v čele s Wolverinem, aby tomu všemu učinili přítrž. Finále filmu proto uvede jednu dlouhou epickou bitvu, v níž své řeknou jak stovky mutantů, tak i lidských vojáků vybavených zbraněmi proti nim. Ve světě komiksu, většinou jdoucím na ruku spíše komornějším soubojům malých skupinek, jde trochu o výjimku. Když ale X-Men 3 postavíme vedle dalších příkladů, i tak se nám vyloupne množina velkolepých komiksových bitev.

 

Bitva o Alcatraz

Film: X-Men 3: Poslední vzdor

I když doprovází třetí X-Meny pověst nejslabšího filmu první trilogie, jeho poslední půlhodina rozhodně nezapře jak velkolepou podívanou, tak ani osudový přesah. Od okamžiku, kdy Magneto utrhne Golden Gate a použije ho k převozu na Alcatraz, se totiž rozjede pořádná mela! Zlí mutanti útočí na hodné, Juggernaut útočí na Kitty, a nakonec dorazí i paní Smrt…

Návrat zesnulé postavy, která se pro Poslední vzdor reinkarnovala jako apokalyptická Fénix, totiž završí celou bitvu o Alcatraz o vskutku epickou tečku. Jediný, kdo Fénix může čelit, je Wolverine - jenže zrovna pro něho je tahle práce setsakra osobní.

Bitva o Alcatraz
Bitva o Alcatraz
20th Century Fox

 

Povstání v Gothamu

Film: Temný rytíř povstal

Za 77 let historie Batmana nabídla komiksová předloha opravdu mnoho epických soubojů. Filmové a televizní inkarnace ale netopýřího muže přesto vnímaly hlavně jako chlápka, který si na diváky příliš nepotrpí. To se změnilo až v zatím posledním batmanovském filmu Temný rytíř povstal, kde Batman doslova zažehne povstání v Gothamu okupovaném Banem a jeho fanatickými nohsledy.

Výsledek byl působivý, vlastně možná až příliš. Masivní zteč policie, útok hnutí odporu i Batmanova snaha zbavit město tikající termojaderné bomby (to celé v zimních kulisách), totiž nepřipomínaly tradiční komiksové souboje. Spíše se blížily tomu, jak revoluce a povstání vypadají doopravdy. Naturalističtější konec by si ale trilogie, kterou proslavil právě přístup “Co kdyby Batman doopravdy existoval”, asi nemohla přát.

Povstání v Gothamu
Povstání v Gothamu
Warner Bros. Pictures

 

Bitva o New York

Film: Avengers

V jednotě je síla - právě tohle moudro si odnesli diváci přelomové týmovky Avengers. Všichni z nich šli do kina s vědomím, že právě v tomhle bijáku se vedle sebe postaví Iron Man, Kapitán Amerika, Black Widow, Thor… a nějací další superhrdinové. A přesto všem svorně klesla čelist, když k tomu na plátně skutečně došlo.

Mnozí filmu v době jeho vydání vytýkali velmi pomalý rozjezd a především “nudný” prostředek. Kdyby však Avengers neustále nabízeli pekelnou melu a dali by se dohromady pět minut po úvodních titulcích, finální eskapáda proti mimozemské invazi by byla o poznání méně vygradovaná. Občas se prostě vyplatí počkat si!

Bitva o New York
Bitva o New York
Walt Disney Studios Motion Pictures

 

Pěstní souboj o Metropolis

Film: Muž z oceli

Ani ty nejelegantnější týmovky se ale nemohou poměřovat s brutální silou, jakou rozpoutá rvačka dvou Kryptoňanů. Režisér Zack Snyder chtěl svůj první supermanovský snímek zakončit destrukcí, o které se budou vyprávět legendy - a ať už je váš názor na film jakýkoliv, nelze nesouhlasit s tím, že se mu to skutečně podařilo!

Nedosti na tom, že půlku města pohřbila kryptoňanská superzbraň, kterou tak tak zničila armáda. Zod a Superman se následně navzájem musejí ještě prohazovat mrakodrapy, jejich vzájemné střety demolují ulice a na okamžik svou rvačku přenesou i na oběžnou dráhu, jen aby z ní po sobě (a Metropolis) házeli satelity. Tahle bitka zkrátka byla nezapomenutelným baletem velkofilmové apokalypsy!

Metropolis a Muž z oceli
Metropolis a Muž z oceli
Warner Bros. Pictures

Vlastně se dá dost uvažovat nad tím, jestli se při ní Superman choval jako klaďas. Podobné úvahy vám ale u finiše X-Men 3: Poslední vzdor nehrozí - tak si ho dejte na COOLu v sobotu ve 20.00!

(lol)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama