Od Deadpoola k Wolverinovi: 6 nejdrsnějších komiksových hrdinů

Tihle antihrdinové prostě nemají konkurenci.
Jo, tyhle chlápci se s tím fakt nepářou.
Jo, tyhle chlápci se s tím fakt nepářou.
Warner Bros./20th Century Fox/20th Century Fox

Ve čtvrteční rubrice cooltovních movies pro vás máme připravenou skutečnou libůstku – jeden z prvních pořádných komiksových filmů, Mstitele z roku 1989. Slavný švédský magistr chemie Dolph Lundgren se vám v něm představí jako nezastavitelná mašina kropící kolem sebe spravedlnost pomocí nejrůznějších kalibrů munice. Řeč samozřejmě není o nikom jiném než o slavném komiksovém antihrdinovi Punisherovi, který už přes čtyři dekády dokazuje, že komiks není jenom místem pro naivní chlapečky, co si natahují slipy přes kalhoty. Punisher však mezi nejdrsnějšími komiksovými (anti)hrdiny rozhodně nestojí osamocen.

 

Punisher

Když už jsme Punishera (počeštěně také Kata) nakousli, sluší se ho rovnou i dojíst. Právě tenhle ultraborec v komiksu v 70. letech vedl vlnu pološílených antihrdinů, kteří stojí v ostrém kontrastu vůči hezounům dřívějších generací, třeba Supermanovi nebo Batmanovi. Válečný veterán Punisher se totiž po ztrátě své rodiny rukou mafiánů nebojí tnout do živého, jak dokázal i ve své dosavadní volné filmové "sérii" Mstitel (1989, zde jako Dolph Lundgren), Kat (2004, zde jako Tom Jane) a Kat: Válečná zóna (2008, zde jako Ray Stevenson). Už příští rok se mimochodem objeví po boku seriálového Daredevila (jako Jon Bernthal).

Mstitel
Mstitel
New World Pictures

 

Deadpool

To pan Deadpool na svou větší filmovou šanci stále ještě čeká. Objevil se sice už třeba v prvním Wolverinově samostatném filmu, šlo ale pouze o stín Deadpoolovy komiksové předlohy. Zdrženlivosti filmařů se ale není moc co divit – komiksový Deadpool je totiž rakovinou prolezlý žoldák, kterému je implantována Wolverinova schopnost regenerace, což mu sice zachrání život, nikoliv však už hezkou tvářičku. Deadpool je odpudivě vypadající hovado, které ujíždí na všech neřestech, včetně hříšného cynismu, a dokonce i promlouvání ke svým divákům/čtenářům – a snad to vše náležitě dokáže předvést i ve svém únorovém snímku!

Deadpool
Deadpool
Marvel Entertainment/TSG Entertainment/The Donners' Company

 

Bane

Z filmového provedení byste to možná nepoznali, Bane je však jedno z největších zvířat komiksového světa. Nejenže totiž disponuje naprosto nadlidskými svaly, ale zároveň i genialitou. Komiksový Bane je cosi, jako kdybyste dali dohromady tělo Arnolda s mozkem Sheldona – i proto je to jediný záporák, který doslova "zlomil" Batmana. Na stříbrném plátně už takové štěstí na přednes neměl. Při premiéře v Batman & Robin působil spíše dojmem přerostlého orangutana, v Temný rytíř povstal zase mluvil, jako by si právě odskočil z gentlemanského salonku. V druhém zmíněném filmu ho ale aspoň ztvárnil Tom Hardy, což je automatická výhoda každého antihrdiny.

Bane v Temný rytíř povstal
Bane v Temný rytíř povstal
Warner Bros. Pictures

 

Rorschach

Ze zaběhnutého světa komiksů si tentokrát odskočíme k Watchmenům, i jejich kulisy jsou ale okopírované z toho nejlepšího, co světu dal DC a Marvel. O to více zarazí zdejší ultradetektiv Rorschach. Nebýt totiž jeho proměnlivé psychologické masky, Rorschach by byl doma spíše v noirových detektivkách a kriminálkách Clinta Eastwooda. Jeho nekompromisní, de facto fašistický přístup k zločincům a vynalézavost v jejich trestech z něj činí hromsky zajímavou, a mnohdy i hromsky zasviněnou postavu...

Rorschach ve Watchmen
Rorschach ve Watchmen
Warner Bros. Pictures (North American) Paramount Pictures

 

Dredd

Žádná zmínka Rorschacha se ale nemůže obejít bez jiného nekompromisního poldy brázdícího stránky komiksu, soudce Dredda. Tenhle detektiv, soudce i kat působící ve futuristické Americe totiž vypadá jako nezastavitelná mašina na spravedlnost, jak ostatně dokázal i v delikátní filmové adaptaci z roku 2012. Komiksovému Dreddovi navíc notně pomáhá strohá, skoro až rytinově černobílá forma. Možná vám teď na mysli vytane "Sin City"... a nám taky. Kdyby totiž v Městě hříchu dělal pochůzkáře právě Dredd, bylo by rychle po kriminalitě!

Dredd
Dredd
Entertainment Film Distributors/Lionsgate

 

Wolverine

Navzdory všem krutopřísným řízkům se ale sluší přehled zakončit jedním, který má se svými řezničinami úspěch. Logan alias Wolverine je totiž nejen jedním z nejznámějších komiksových X-Menů, ale zároveň je zřejmě i nejzajímavějším alternativním superhrdinou filmového světa. Superman, Batman a dokonce i Iron Man jsou vedle něho všichni trochu suchaři. Wolverine totiž nejenže hláškuje všude kolem, ale užívá si i doutníků a umí pořádně zabrat i bez technických serepetiček. Nicméně, být od přírody nesmrtelný jeho výkonům asi dost pomáhá...

Wolverine v X-Men: Budoucí minulost
Wolverine v X-Men: Budoucí minulost
20th Century Fox/Marvel Entertainment/The Donners' Company

A jak se dařilo při cooltovním filmovém debutu Punishera? To už ochutnejte sami v Mstiteli ve čtvrtek od 22.00 na Prima COOL!

(lol)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama