Od Sherlocka k Mostu: 5 nejlepších detektivních seriálů

Detektivové v rouše sci-fi i realistická dramata.
Špičky televizního vyšetřování!
Špičky televizního vyšetřování!
HBO/ZDF/BBC

Jak se promění kratochvíle vraždění, až dorazíme do éry robotiky, klonování a dalších futuristických chuťovek? To v pondělí večer naznačí již pátý díl premiérové sci-fi kriminálky Já a robot. Netradiční žánrový mix s Karlem Urbanem (Pán prstenů, Doom, Star Trek) v hlavní roli se sice neobejde bez tématu budoucnosti, v jádru však stále zůstává poctivou kriminálkou, která stojí na dekádách praxe svého žánru. S čím však takové tvrzení srovnávat? Vybrali jsme patero jiných soudobých detektivních seriálů, vedle nichž se Já a robot rozhodně neztratí!

 

Sherlock

Ženy ho milují, muži mu závidí - Sherlock Holmes má na triku řadu minisérií či filmů, ale teprve nejnovější variace s Benedictem Cumberbatchem oživila globální zájem diváků o kultovního detektiva tak, jak se to nepovedlo žádné jiné za poslední dekády. Krom charismatu hlavních představitelů za to může především typicky britský přístup k humoru a kombinace uzavřených, nových zápletek s citacemi původních děl Arthura Conana Doyla. Co na tom, že většina příběhů je vycucaná minimálně z prstu? Tahle detektivka připomíná, proč se žánr stal tak populárním!

Sherlock
Sherlock
BBC

 

Life on Mars

Sci-fi a detektivka k sobě mají překvapivě blízko nejen v Já a robot, ale i v řadě jiných děl. Snad nejlepším ze seriálové třídy je slavný Life on Mars, v němž se policista z dnešní doby dostane - nevěda jak - do roku 1973. Zní to jako fantasmagorie nejhlubšího zrna, svou dobovou periodou nasáklý Life on Mars je však mňamkou pro všechny pamětníky Profesionálů a podobných klasik. Navíc disponuje aurou tajemna, která byla po příchodu Ztracených povinností nemlich v každém seroši.

Life on Mars
Life on Mars
BBC

 

Temný případ

Jiným hitem poslední doby je taktéž tajemný Temný případ. Jistě, nepovedená 2. řada notně srazila hřebínek bořanské pověsti 1. řady, takto ambiciózní klasická detektivka, v níž navíc vystupují hollywoodské hvězdy první kategorie, tu však do příchodu Temného případu nebyla. Vlastně tak ani příliš nevadí, že na natočení 3. řady možná nikdy nedojde. Temný případ je jako perkusní kvér - podařilo se z něj vystřelit jen jednou, o to překvapivější byl však výsledek!

Temný případ
Temný případ
HBO

 

Most

Hutnou mysteriózní atmosférou však disponuje rovněž severský Most. Oproti Temnému případu si však vysokou kvalitu udržuje nejen na svém počátku. A to je jedině dobře, zdejší vyšetřování případu sériového vraha, který řádí na pomezí Dánska a Švédska - jež spojuje právě titulní most - totiž vykonávají jedny z nejzajímavějších postav soudobé televizní kriminalistiky. Za zmínku rozhodně stojí třeba Saga Norén, typicky "autistická" vyšetřovatelka, která si na rozdíl od Sherlocka nejenže udržuje odstup od "přátel", ale navíc má i parádně vyšinutý/sexy kukuč herečky Sofie Helin...

Most
Most
SVT1/DR1/ZDF/Nimbus

 

The Wire

Naprostá špička televizní kriminalistiky ale musí patřit autenticitě - nelze proto sáhnout po ničem jiném než po kultovní klasice The Wire. Seriál z pera bývalého policejního reportéra se namísto na sériové vrahy a další bizarní případy rozhodl řešit skutečné zločiny - korupci, pouliční prodej drog, gangy. Realistický přístup k vyprávění se ale podepsal i nad velkým počtem postav s jejich různými specializacemi. The Wire tak nakonec vypráví nejen příběh série zločinů, ale především příběh jednoho města.

The Wire
The Wire
HBO

Já a robot pokračuje v pondělí ve 20.15 na Prima COOL!

(lol)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama