Pět důvodů, proč zažít Den, kdy se zastavila Země

Sci-fi thriller o tak trochu jiné mimozemské invazi už v neděli od 20.00!
Den, kdy se zastavila Země
wallpaperax.com

 

Nevíte, co s nedělním večerem? Pak se nechte ukecat paterem (mírně spoileroidních) argumentů, proč věnovat od osmé večer čas trháku Den, kdy se zastavila Země.

 

Hned na úvod si navíc ukážeme ještě bonusový, šestý důvod: představitelku jedné z hlavní rolí Jennifer ConnellyJennifer Connelly, Foto: FTV Prima

Jennifer Connelly. Foto: FTV Prima

5) Protože jde o adaptaci kultovního filmu (a povídky)
Tohle mnozí z vás možná vědí, protože předloha jménem – chvilka napětí – Den, kdy se Země zastavila z roku 1951 za mořem platí za stěžejní dílko pro nejednoho taťku. Herdek, dokonce i agent Mulder z Akt X ten film viděl, a to celkem 42 krát!

Původní černobílá verze se vezla na vlně hysterie způsobené existencí jaderných bomb a šlo v ní o mimozemšťana, jenž lidem sdělí, že zamíří-li své zbraně do vesmíru, čeká je nemilosrdná odplata. Protože, víte jak, v době premiéry byla jistá hirošimská petarda sotva šest let stará…
Menší procento diváků má však povědomí i o předloze téhle předlohy, povídce Farewell to the Master z roku 1940. Té sice varování ohledně atomovek chybí, má však vlastní roztomilý závěrečný zvrat... Ten však raději nevyzradíme. Prapůvodní verzi si totiž anglicky mluvící mohou doplnit TADYHLENC.
Plakát k filmu Den, kdy se Země zastavila z roku 1951, Foto: omahafilmevent.com

Plakát k filmu Den, kdy se Země zastavila z roku 1951. Foto: omahafilmevent.com

4) Protože byla vyslána do vesmíru

Nemnoho filmů se dočkalo vystřelení mimo Zemi. Ale zrovna nová verze Den, kdy se zastavila Země, byla vyslána přímo mezi hvězdy!

Stalo se tak v rámci promo akce studia Twentieth Century Fox, jenž v prosinci 2008 k premiéře filmu vyslalo digitální depeši obsahující celý snímek k hvězdě Alfa Centauri. Přesně tak, zatímco lidé museli za promítání platit, emzákům byl film naservírován zadara!

Pokud kolem naší nejbližší hvězdy obíhá nějaká civilizace, mohla si snímku užít nejdřív loni, kdy depeše k Alfa Centauri doputovala. Dej bůh, aby se jim herecký výkon ústředního představitele Keanu Reevese líbil. Čímž se dostáváme k...

Alfa Centauri, ilustrační foto, Foto: jb.man.ac.uk

Alfa Centauri, ilustrační foto. Foto: jb.man.ac.uk

3) Protože vám připomene, že Keanu Reeves je stále naživu

Tenhle bod je možná poněkud jednotvárný, avšak je nesporně skutečností, že Keana jsme za poslední roky v kinech skoro neviděli.

Den, kdy se Země zastavila je jednou z mála výjimek. Faktem totiž však je, že kariéra tohodle boha 90. let, jenž se blejskl v Matrixu, Ďáblově advokátu nebo Johnny Mnemonikovi (všimněte si, že Keanu málokdy sundává sako a kravatu), šla v novém miléniu povážlivě dolů.

Všiml si toho dokonce i internet, který na počest truchlícího Keanu vymyslel jeden roztomilý mem...Tak tohle teď dělá Keanu Reeves, Foto: 1.bp.blogspot.com

Tak tohle teď dělá Keanu Reeves. Foto: 1.bp.blogspot.com

2) Protože obsahuje Jona Hamma

Zatímco Keanu Reeves byl v době premiéry v roce 2008 už tak trochu vyhasínající star, o představiteli jedné vedlejší role se dá říct pravý opak – ta skutečná sláva na něho teprve čekala!

Jon Hamm je dnes mezi seriálovými diváky známý pro fenomenální seriál Mad Men. Dílem za to může jeho mužné vzezření, dílem však taky skutečnost, že je zároveň i kreativním panákem, kterému jde o kvalitu jeho děl.

Ve Dni si střihl vědce NASA Dr. Michaela Graniera, velícího týmu studujícího mimozemskou návštěvu. A Hamm byl jeden čas dokonce i horkým kandidátem na roli v aktuálním Muži z oceli alias novém Supermanovi. Jon Hamm, Foto: aceshowbiz.com

Jon Hamm. Foto: aceshowbiz.com

1) Protože její premisa staví na vědě

Kde původní Den stavěl na strachu z jaderných pum, ten nový hraje na ekologickou strunu – jinými slovy, mimozemšťani sem přiletěli, protože lidstvo huntuje Zemi, a planety se životem jsou ve vesmíru tak vzácné, že je třeba dát Homo Sapiens drsný pohlavek.

Pro někoho agitka však staví na tzv. Hypotéze vzácné Země, což je vědecká teze, podle níž je sice vesmír plný planet, těch podporujících skutečně komplexní život je však jen hrstka.

Hypotéza vzácné Země vychází z jiného myšlenkového cvičení známého jako Fermiho paradox. A i když vědátoři za poslední dvě dekády objevili stovky exoplanet, sotva hrst z nich splňuje podmínky podobné Zemi, a to je ještě usuzováno z nevelkého kvanta dat...

Den, kdy se zastavila Země - upoutávka 20s

Vžijte se proto do logického rozvinutí tohodle sci-fi scénáře již v neděli od 20.00 na Prima COOL!
(lol)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama