Prcičky na cestách: 5 nejlepších filmových road tripů

Vyjeďte na silnice svobody.
Scotty nic neví!
DreamWorks Pictures

I ve středu večer sedneme na mašiny s Moto cestou necestou totiž razíme na výpravu do Jižní Ameriky. Také tentokrát se vám na motorkách představí Pavel Liška, Jan Révai a Egon Kulhánek, navíc s Hanou Ptáčkovou jako speciálním hostem. Pokračují tak jejich cestovatelské slasti a strasti, které mají diváci COOLu jistě dobře zažité z řady jiných road movies. Krom naší motorkářských reality show se na silnicích odehrává řádka kultovních filmů, které definovaly vývoj filmu. Jenže není road trip jako road trip, a téma z původních filmů pro hippies začalo rychle prosakovat do komedie, sci-fi i jinam.

 

Bezstarostná jízda

Vrchol kvality a zakladatel road movie, to je Bezstarostná jízda, klasika z 60. let, kterou dodnes nic podobného nepředčilo. Snímek o trojici motorkářů, kteří na vrcholu éry hippies sjíždějí lajny na silnicích i mimo ně, se stal doslova etalonem kvality mezi road tripy. A pro mnohé i symbolem toho, co je to opravdická svoboda...

Bezstarostná jízda
Bezstarostná jízda
Columbia Pictures

 

Eurotrip

Máte jistě pravdu, že tahle sprostá teenagerská komedie moc inteligentního humoru nepobrala. Navíc se tu cestuje vším možným včetně vlaku nebo dodávky. A v neposlední řadě, z pohledu Evropana je mnohdy dost tragické pokoukání na to, co všechno si Američani o nás myslí (nápověda: nejhůř to schytala Bratislava). Jenže přesto přese všechno máme tuhle kravinku hluboce pod kůží...

Eurotrip
Eurotrip
DreamWorks Pictures

 

Starman

Scifárna Starman z 80. let je vlastně něco jako E.T., kdyby se namísto dětí ufounek zaměřil na vdovu, a namísto odpudivého monstra se proměnil v Jeffa Bridgese. Právě on musí jako návštěvník z hvězd po sestřelu americkou armádou projet kusem Ameriky, aby se dostal na místo setkání a vrátil se ke svým lidem. Výsledkem je road trip, který je zářným příkladem pro jiné snímky ve svém žánru!

Starman
Starman
Columbia Pictures

 

Thelma a Louise

Jak naznačuje už Bezstarostná jízda, porušení zákona je častý start nejednoho road tripu. U Thelmy a Louise však nejde ani o distribuci drog, ani o vyloupení banky, nýbrž o zastřelení úchyláka v sebeobraně. Tragikomická feministická jízda, která následuje až do hořkého konce, je díky tomu v lecčems dočista odlišná od svých konkurentů, ale zároveň i velmi podobná tomu nejlepšímu, co mezi road movies vzniklo.

Thelma a Louise
Thelma a Louise
Metro-Goldwyn-Mayer

 

Malá miss Sunshine

Když se řekne road trip, většina lidí si pod tímhle pojmem vybaví svobodu a nespoutanost. Jenže v Malé miss Sunshine se na výlet vydá celá rodina, u níž je zdaleka nejsvobodomyslnějším jedincem šňupající děda. Namísto rodinného filmu je tak Malá miss Sunshine spíš osvobozující komedií, v níž se ironicky rejpe do všeho usedlého, co nezbytně souvisí s životem (skoro) obyčejné středostavovské rodinky.

Little miss Sunshine
Little miss Sunshine
Fox Searchlight Pictures

Moto cestou necestou běží každou středu ve 20.15 na Prima COOL.

(lol)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama