Purpurový vrch: Jak se povedl nový horor od režiséra Hellboye?

V tomhle strašidelném domě byste žít fakt nechtěli.
Guillermo del Toro má za sebou kupu úžasných filmů. Jak se mu povedl ten nejnovější?
Guillermo del Toro má za sebou kupu úžasných filmů. Jak se mu povedl ten nejnovější?
Universal Pictures/Universal Pictures/Warner Bros.

Guillermo del Toro začínal jako hororový režisér, postupně ale přešel k fantasy. A před dvěma roky se od Hellboye dostal až k obří sci-fi Pacific Rim, z níž jeho fanoušci zas tak nadšení nebyli. Teď se ale konečně vrací do relativně komorní sféry – k příběhu jednoho velice strašidelného domu.

V Purpurovém vrchu se vám představí tajuplní sourozenci Sharpeovi (Tom Hiddleston a Jessica Chastain), v jejichž chátrajícím viktoriánském sídle se nedějí zrovna normální věci. Když do něj tedy dorazí mladá spisovatelka Edith (Mia Wasikowska), která podlehla svodům pána domu, začíná rozplétání hodně zvrácené minulosti.

O del Torově novince potřebujete vědět jen jednu věc – je to duchařina v tom nejklasičtějším slova smyslu. Tenhle pokus o gotickou romanci vypadá nádherně a dvě hodiny vás opájí vypiplanými lokacemi a skvělými hereckými výkony. Problém je ale v tom, že se ona klasičnost týká i příběhu.

Natočil Robert Zemeckis další pecku?

Muž na laně: Jak se povedl nový film od režiséra Forresta Gumpa a Návratu do budoucnosti?

To v překladu znamená, že je Purpurový vrch ohromně klišovitý a absolutně předvídatelný. Celou dobu budete vědět, co zhruba se na vás chystá, a šokující odhalení zásadně přicházejí až poté, co jste dané tajemství dávno prohlédli. Zkrátka a dobře tu jde jen o to, že si del Toro plní svůj sen a skládá poctu klasikám 50. a 60. let. Bohužel ale trochu zapomněl na to, že je rok 2015 a publiku už se nedá nabízet to samé co kdysi.

Někdo tak Purpurový vrch docení jako chirurgický návrat do starých časů, jiní si ale budou celou dobu říkat, že měl být daleko rafinovanější a klidně i děsivější. Snad se vám podaří být v té první skupině. Já jsem totiž naivně čekal, že dostanu trochu víc, a zasněného del Tora to vůbec nezajímalo.

Hodnocení: 6/10

Karel Ryška

Purpurový vrch jde do českých kin ve čtvrtek 15. října 2015.

---

Bonusová galerie pro fanoušky fantasy...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama