RECENZE: DJ Zac Efron a sexy tanečnice Emily Ratajkowski. Jak se povedl biják We Are Your Friends?

Jak hloupý Honza, teda DJ, ke štěstí přišel.
Teď ještě otočím tímdle čudlíkem a holka támhle vzadu dosáhne orgasmu...
Teď ještě otočím tímdle čudlíkem a holka támhle vzadu dosáhne orgasmu...

Jeden z party flákačů, co zevlí kdesi v díře na odvrácené straně hollywoodského kopce, je lokální bezvýznamný DJ. Ostatně, kdo dneska - obzvlášť v Kalifornii - netrvrdí, že je DJ? A tenhle vyjukaný DJ Cole, což je role jak stvořená pro věčného klučinu Zaca Efrona, jednou za klubem zahulí s velkou hvězdou DJem Jamesem (Wes Bentley). Ten si Colea bůhví proč oblíbí, pozve ho na soukromou párty, pak k sobě domů, dokonce ho začne zasvěcovat do producentského řemesla, a jako zlatý hřeb u něho mladej Cole narazí na jeho "asistentku-holku-milenku-kdoví?" Sofii. Tu ztvárnila ("hraje" je moc silné slovo) Emily Ratajkowski, kterou si celej svět pamatuje hlavně jako kroutící se nahotinku v klipu Blurred Lines. Asi už tušíte, kdo mezi DJského mistra a učedníka vrazí klín (doslova)... No a do hry samozřejmě vstoupí i problematika drogová, sociální a taky umělecká – neboli, jak moc se můžeš zaprodat tančícím davům s podezřele rozšířenýma zorničkama, abys ještě zůstal sám sebou? Ale nebojte, sociální ani filozofické drama to rozhodně není... spíš takový MTV manuál teenagera.

Emily Ratajkowski předvede své populární tanečky Foto:

Chybou by bylo čekat od filmu jakoukoli generační výpověď nebo snad pohled na taneční subkulturu. Tohle není konkurence pro kultovní taškařici o XTC generaci Human Traffic, realisticky pojatý DJský portrét Berlin Calling, ani pro zábavnou jízdu s účastí skutečných tanečních hvězd It's All Gone Pete Tong. Je to spíš takový americký Discopříběh – romanťárna, co začla na tanečním parketu.

Elektronická taneční hudba neboli EDM teď prostě zažívá velkou vlnu popularity, obzvlášť ve Státech. A film se na ní jednoduše veze. Režisér Max Joseph má k taneční muzice blízko, natočil třeba krátký dokument o newyorském labelu DFA. Jeho první celovečerák ale kupí všechna banální DJská klišé, v kterých žije někdo, kdo možná jednou zajel s partičkou na Mácháč nebo ho ukecala kámoška, ať s ní jde hopsat na Sensation White. Vždy, když zazní nějaké velké DJské moudro o tom, jak je třeba být originální a najít si svůj zvuk, shodí ho následně zaměnitelná diskoidní tucka v pozadí, která je fádním mixem Skrillexe (co teď btw udělal song s Bieberem) a stadionového trancíku. 

VIDEO: We Are Your Friends - český trailer

We Are Your Friends, pojmenovaná podle devět let starého electro hitu, je nekomplikované letní pohádka v párty rytmu, co se soutředí na atmosféru a ničím neroztyluje, v čemž je vlastně i její síla. Rytmy duní, rodiče jsou někde v exilu, Emilka se opravdu úžasné kroutí a špulí své nafoukané rtíky, kluci hláškujou, sluníčko svítí, modely dobře sjížděj a lasery blikaj. To by v tom byl čert, aby po té kocovině, co přijde v druhé polovině příběhu, nakonec všechno dobře nedopadlo a náš ztracený DJ Cole nenašel ten správnej track, jímž vystřelí tanečníky až do nebes.

Letní pohodová jednohubka plná plochých postav bez minulosti; obdoba holky/kluka na jednu noc, která ale měla mít premiéru na začátku léta a ne na jeho konci

5/10

 

We Are Your Friends rozpumpuje česká kina od 3. září.

PS: Zkušení čeští DJs by se měli začít bát, protože po zhlédnutí tohohle filmu se určitě vyrojí davy nových mladých krutopřísných borců se jmény jako DJ MysticBounce, DJ OMG nebo DJ BoomBassStar... Pokud hledáte poctivější film z taneční subkultury, pak nedávno vyšel taky film Eden

Radek Londin

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama