Rozpadneme se na prach? 3 nejbizarnější skutečné scénáře apokalypsy

Vyděste se tím, co jsme pro vás načetli z vědeckých studií.
Filmové katastrofy jsou čajíček...
Filmové katastrofy jsou čajíček...
hdw.eweb4.com

Představte si, že se jednoho dne slepota stane infekční chorobou. Jak jeden člověk po druhém ztrácejí zrak, nemoc se šíří z města do města a svět zachvacuje panika. Právě tak zní premisa pondělního filmu s všeříkajícím názvem Slepota, v němž se na COOLu od 23.05 představí Julianne Moore (ve vzácné roli blondýny) a Mark Ruffalo (Hulk). I když zní epidemie slepoty jako jedna z nejzajímavějších originálních vizí apokalypsy, tři jiné a veskrze reálné, vědou podložené scénáře se Slepotě rozhodně vyrovnají.

 

3) Srážka s Merkurem

Budoucnost sluneční soustavy nabízí docela jiný obrázek, než jaký vidíme dnes. Leckdo ví o tom, že se slunce během miliard let mnohonásobně zvětší a možná jeho povrch dosáhne až k Zemi. Ta však tou dobou už může být docela fuč.

Vědci simulující vývoj sluneční soustavy se totiž mrkli na to, jak jejich vzorečky pasují na budoucí vývoj, a zjistili, že existuje solidní šance, že se během miliard let Země srazí s Merkurem. Toho by z jeho oběžné dráhy u slunce mohla s procentní pravděpodobností vyvrhnout léty nastřádaná gravitační síla Jupiteru. Pokud se Merkur vydá na vlastní pouť, existuje prý až 25% pravděpodobnost, že si ho k sobě nakonec přitáhne Země.

Merkur je přitom velký zhruba jako Měsíc, šlo by tak o naprosto devastující kolizi. Simulacemi podložená pravděpodobnost srážky s Merkurem tak vrchovatě překonává všechny další scénáře z pera konspiračních teoretiků, jako je přílet desáté planety Nibiru či podobné fikce.

Apokalypsy (1) Foto:

 

2) Zásah paprsky gama

Když se ve vesmíru srazí černé díry nebo dojde k explozi velké hvězdy, má taková událost za následek obrovskou vlnu smrtícího záření gama, jinak uvolňovaného i při explozích atomových bomb. Tzv. Gamma-Ray Burst (GRB) uvolňovaný při nejepičtějších kosmických událostech, však atomovky strčí do kapsy děravého pršipláště.

Radiační pulz GRB letící prostorem téměř rychlostí světla disponuje obrovskou energií. Katastrofické scénáře GRB počítají s tím, že by radiace přinejmenším zničila ozonovou vrstvu jako naši ochranu proti kosmickému záření a napálila smrtící dávku každému, kdo by v daný okamžik nebyl v úkrytu. Horší scénář počítá se zažehnutím a "odfouknutím" atmosféry, a za jistých výjimečných okolností by blízká GRB mohla zničit i samotné planetární jádro. Vedle GRB působí nějaké obavy z jaderné války jako mrzký pšouk.

Na GRB dle odhadů v naší galaxii dochází jednou za milion let, ne vždy je však daná událost v blízkosti a směru Země. Část vědců se domnívá, že nás minimálně jeden pulz už zasáhl před 450 miliony lety, kdy došlo na masové vymírání. Vzhledem k rychlosti jeho letu navíc před GRB není prakticky žádné předčasné varování.

Apokalypsy (2) Foto:

 

1) Všechno se rozpadne

I kdybyste nakrásně přežili předešlé ujeté šance na apokalypsu, současné scénáře finále vesmíru vám to nakonec stejně spočítají rozpadem samotné hmoty. Právě s ním počítá nyní dominantní vyhlídka budoucnosti vesmíru jménem Big Rip alias Velké roztržení.

Leckdo dnes už zřejmě ví, že se vesmír stále rozpíná – ještě relativně nedávno se ale předpokládalo, že se rozpínání zpomaluje a jednou se tak možná zastaví či zvrátí. Vědce proto poněkud překvapilo, když před necelými dvěma dekádami odhalili, že se expanze naopak stále více zrychluje, snad vlivem temné hmoty a temné energie.

Nakonec by tak – doufejme ve vzdálené budoucnosti – mohla rostoucí míra zrychlování a zvětšující se vzdálenosti přerůst přes hlavu i gravitaci a subatomárním vazbám. V důsledku by to znamenalo kolaps galaxií, slunečních soustav, planet a nakonec i lidí, jak by se samotné atomy na své nejmenší úrovni rozpadly do prázdna.

Apokalypsy (3) Foto:

Tak vidíte, nakonec epidemie slepoty nepůsobí zase tak špatně, co?

Slepota začíná ve 23.05 na Prima COOL.

(lol)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama