Sobota: Keanu Reeves uvidí démony!

V sobotu od 20.00 si můžete vychutnávat jednu z posledních rolí Keanu Reevese ve filmu Constantine. Legenda Matrixu si zde střihla bojovníka proti přisluhovačům pekla, který má dar vidět démony (a anděly) mezi námi.
Keanu Reeves ve filmu Constantine
Keanu Reeves ve filmu Constantine
downloadmoviesfreee.org

Leckdo ví, že předlohou filmu Constantine je kultovní komiks Hellblazer z roku 1988. Málokdo si však spojí, že kořeny postavy Johna Constantina sahají až do skutečné události z průběhu 80. let.

KEANU KVÍZ: Otestujte si, jak znáte filmy s Keanu Reevesem

Satan mezi námi

Vše začalo v roce 1980 vydáním knihy Michelle Remembers, která vyprávěla strašlivý příběh autorky Michelle Smith a jejího zneužívání okultní sektou nazývanou Church of Satan (Církev Satanova). Titul se okamžitě stal bestsellerem, média ho milovala a kniha sama se stala pomocníkem při brzkých soudních procesech s okultisty. Michelle Remembers je dnes skrz naskrz vyvrácenou báchorkou, ve své době však začal novodobý hon na čarodějnice, respektive na... satanistické kulty.

Constantine - upoutávka 30s

Předehrou byla již populární kniha ze 70. let jménem Satan-seller (doslova Prodavač Satana) od Mika Warnkeho, která mimo jiné tvrdila, že satanské kulty v USA ročně obětují na 2 miliony lidí (!) a že Warnke sám vedl kult s 1500 členy. Trvalo více než dvě dekády, než si časopis Cornerstone posvítil na fakta a popřel každé slovo knihy. Mezitím se však Warnke stal autoritou na téma satanismu a morální panika začala hořet naplno.

Uběhly tři roky a přišlo první soudní přelíčení s jedním z domnělých okultních kroužků. Jmenoval se McMartinský proces a zabýval se sexuálním zneužíváním předškoláků – některá z obvinění ovšem mluvila i o létajících čarodějnících a podzemních tunelech, které byly využívány pro satanistické rituály. O "kvalitě" svědčí i skutečnost, že jeden z předškoláků identifikoval jako svého zneužívače i Chucka Norrise. O několik let později došel nejdražší proces v USA k tomu, že všechna obvinění byla stažena...

Podobně vykonstruované byly i další "důkazy". Značná část výpovědí byla získána formou hypnózy či podobných metod extrakce, které jsou asi tak věrohodné jako analyzovat něčí psychologii na základě jeho snů (čili: nejsou věrohodné prakticky vůbec).

Panika se rychle šířila světem – v roce 1987 se objevily obžaloby v Kanadě, Austrálii i Británii, následně na pevninské Evropě i na Novém Zélandě. Satanskému zneužívání byly věnovány celé konference, na nichž panely odborníků popisovaly rituální vraždy a zneužívání o rozměrech holocaustu.

Constantine - upoutávka 15s

Kultura v hledáčku

V hledáčku se vyskytly heavy metalové kapely, řada odborníků se začala zajímat o téma satanistického zneužívání, a to celé navzdory skutečnosti, že se ani po letech od vydání Michelle Remembers neobjevil jediný skutečný důkaz konspirace tisíců satanistů cílících na populaci. Warkne ostatně sám v 70. letech skrze televizní pořad sdělil, že „má-li Satan tiskovou agenturu, jde o Hollywood“, když ukazoval prstem na snímek Vymítač Ďábla.

Proponenti teorie o satanské konspiraci začali odpůrce označovat za členy konspirace samotné (například psychiatr Roland Summit, mj. člen během McMartinského procesu) a začalo se dokonce mluvit o tom, že satanisté infiltrovali nejvyšší příčky americké vlády.

Čím více se téma satanismu dostávalo do médií, tím více mu začaly věnovat pozornost akademické kruhy od forenzních vyšetřovatelů po sociology, jenom aby do konce 80. let všichni došli k tomu, že je to celé pouze jeden velký nesmysl a na masové popravy tisíců lidí ročně, kryté nejvyššími politickými místy, překvapivě nikdy nedocházelo. Na konci 80. let už média vyměnila strany a morální panika počátkem let 90. skončila tak rychle, jak i začala.

"Satanská konspirace“ však nebyla jen bizarní ukázkou kolektivního ukazování prstem, měla totiž i zásadní vliv na popkulturu. Podobně jako mccarthismus, alias podobně přehnaný hon na komunity v 50. letech, ovlivnil žánr sci-fi (vychází z něj například kultovní film Invaze zlodějů těl), také domnělá konspirace příznivců satanismu měla za vliv vzestup popularity okultních témat – v 90. letech si tak můžete vzpomenout na seriály Akta X, filmy jako Ďáblův advokát nebo třebas i vznik komiksu Hellbrazer v roce 1988. I ten se ostatně zabývá premisou, v níž přisluhovači pána temnot chodí přímo mezi námi…Komiks Hellblazer z roku 1988 Foto: lsq.tv

Komiks Hellblazer z roku 1988. Foto: lsq.tv

 

(lol)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama