Sobotní Nelítostný souboj: nejlepší kriminálka ever!

Jedna z nejlepších kriminálek historie se vám připomene na Prima COOL v sobotu večer.
Nelítostný souboj
Nelítostný souboj
drush76.wordpress.com

Betonovými ulicemi Los Angeles roku 1995 obchází hrozba profesionální skupiny lupičů. Přepadávají bankovní vozy i samotné peněžní ústavy a počínají si s chladnokrevností vojenského komanda.

Ale ani poručík Vincent Hanna, který je jejich dopadením pověřen, neplatí za žádné ořezávátko...

Kultovní snímek Nelítostný souboj, v originále Heat, patří mezi naprosté špičky kriminálního žánru. ČSFD ho cejchuje 89% a pozicí 50. nejlepšího filmu, superlativy nešetří kritici ani diváci. Právě tuhle perlu si budete moct dopřát v sobotu ve 21.50 na Prima COOL.

Vyčítáme seznam důvodů, pro které se Nelítostný souboj zapsal jako jeden z nejfamóznějších filmů 90. let. Začít ostatně můžeme už tím, že jej natočil režisér s vpravdě chlapáckým jménem Michael Mann, a výsledek je tak krutopřísně cool drsný, že až bere dech!

V prvé řadě snímek nabídne plejádu arcidrsoňů. Detektiva Hannu si zahrál psychotický Al Pacino, díky čemuž není mnohdy úplně jasné, nejsou-li gangsteři více při smyslech než on. Hlavního záporáka si pak střihl Robert De Niro v nejlepších letech. Sekundují mu Val Kilmer a Jon Voight, z ženských postav však stojí za pozornost i mladičká Natalie Portman.

Heat - Official Trailer

 

Režisér Mann, který má na triku i pecky jako Miami Vice, Collateral, Veřejní nepřátelé nebo Poslední Mohykán, je rovněž veteránem žánru drsné podívané. Sám Nelítostný souboj zhruba čerpá inspiraci dílem z pochmurných noirových detektivek, nikdy se však nezvrhne do parodičnosti Sin City.

V druhém plánu jsou z něj totiž cítit i kontury co do napětí extrémně vyšroubovaných klasických špagetových westernů. Příkladem za všechny budiž relativně klidný průběh většiny filmu – zatímco jiná policejní dramata střílejí jednu akční scénu co pár minut, Nelítostný souboj (i přes přítomnost více přestřelek) většinou nabízí spíše tíživou atmosféru útěku před zákonem než šílenou akci – tedy až do své poloviny, kterou se rozduní jedna z nejšílenějších a veskrze realistických filmových přestřelek, která vám rozevře čelist heverem!

Osudové kontury se dají krájet v každé minutě a není proto divu, že Nelítostný souboj dále inspiroval kinematografii následujícího desetiletí. Obecně je považován za největší inspiraci pro Nolanova Temného rytíře – oba filmy sdílejí silný souboj až příliš si podobných postav, gradující napětí i silný pocit z města jakožto další filmové postavy…

Hoďte se do klidu, připravte si fakticky mastodontní hromadu popcornu – ke stopáží 170 totiž nelze jinak – a vypněte si telefony. Tuhle atmosférickou jízdu si nemůžete nechat ujít!

V sobotu ve 21.50 na COOLu!

(lol)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama