Souboj o fotbalový trůn: Může PES někdy sesadit FIFU? Přichází teď se zásadní novinkou...

Černá nebo bílá? Sparta nebo Slavia? FIFA nebo Pro Evolution Soccer?
Podle našeho názoru bude PES dál štěkat na FIFU z uctivé vzdálenosti...
Podle našeho názoru bude PES dál štěkat na FIFU z uctivé vzdálenosti...

Jestli světovou fotbalovou federací, od níž je odvozen i název dlouholeté herní série od EA Sports, zmítá v poslední době korupční aféra nedozírných rozměrů, pak počítačová FIFA se celkem v poklidu dočkala na podzim letošního roku svého nového dílu, pojmenovaného FIFA 16, a i nadále zaujímá suverénně první místo mezi fotbalovými počítačovými hrami. Setřást z trůnu se ji však dlouhodobě snaží japonský rival od Konami – Pro Evolution Soccer (PES). Jak úspěšně?

Vydání prvního dílu PES v roce 2001 bylo prvotřídní herní událostí. Ne snad že by se zrodil nový megahit, bylo to však poprvé, co FIFA získala seriózního konkurenta. A bylo přitom možná trochu s podivem, že to byli právě Japonci, jejichž hra měla blíže k reálné simulaci fotbalu.

Jak si ale obě hry stojí dnes? Vlastně se zas tolik nezměnilo, přimo na hřišti ale k sobě obě hry mají blíže než v minulosti a nelze už tak s jistotou říci, která z nich je "realističtější", ostatně obě nemůžou být nikdy věrnými simulacemi, protože potřebují zhustit drama 90 minutových zápasů do podstatně kratšího času.

fifavspes Foto:

FIFA je na první pohled o něco více sexy, hraje ji spousta lidí on-line a disponuje mnoha licencovanými soutěžemi. V PES 2016 si sice již zahrajete například Ligu mistrů, pokud byste však chtěli ovládnout Premier League třeba s kanárky z Norwiche a nasázet přitom padesát branek za sezonu s Wesem Hoolahanem, budete mít smůlu. Plně licencovaný je v ní pouze Manchester United. 

Možná se to zdá jako marginalita, ale není tomu tak. Troufáme si tvrdit, že sportovní fanoušci si na licence a  známá jména, dresy či stadiony jednoduše potrpí a dokud s tím v Konami něco neudělají (neoficiální modifikace jsou chabá záplata), nebudou mít proti kolegům z EA Sports šanci. Nepomůže jim v tom ani jejich nová verze free-to-play systému, který je de facto jen takovým rozšířeným demem celé hry – a ukazuje i určitou dávkou zoufalosti nad stále druhou pozicí za sérií FIFA...

Jaký je Váš názor na souboj FIFA versus PES? Vidíte to jinak? A proč? 

Ondřej Najman
eSuba.eu

jak se rodí hooligans

VIDEO: Jak se takhle zrodí extrémní fotbalový fanda?

The Game Awards

Herní Oscaři předáni! Vyhrál Zaklínač? A kdo může za trapas večera?


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama