Studentská formule dokáže zrychlit z 0-100 km/h za 4 vteřiny

Studentská formule je výsledkem dvouleté práce studentů VŠB – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO). Formule, která je schopna jet rychlostí až 200 kilometrů za hodinu, váží přibližně 270 kilogramů a z nuly na sto kilometrů za hodinu dokáže zrychlit asi za 4 vteřiny.
Studentská formule - konstrukční tým
Studentská formule - konstrukční tým
Vojtěch Žižka

Myšlenka postavit závodní formuli se zrodila v hlavách studentů Ústavu dopravní techniky na Institutu dopravy Fakulty strojní Jakuba Šmirause a Pavla Dreslera.

„Především se spojilo nadšení studentů prosadit to, co se zdálo zpočátku téměř nemožné,“ říká Aleš Slíva, ředitel Institutu dopravy a zároveň manažer projektu Formula Student VŠB-TUO.

Studenti formuli stavěli s cílem účastnit se soutěží studentských formulí v tuzemsku i zahraničí. "Smyslem soutěže je to, aby studenti více pronikli do praxe. Každý měl pevně daný konstrukční celek, který musel navrhnout a přivést do stádia plnohodnotné funkčnosti" vysvětluje člen konstrukčního týmu Tibor Kállai.

Žena za volantem

Stavbě formule se věnovalo asi dvaadvacet studentů, vždy po výuce. V týmu byla i jedna žena - Kristýna Kutiová, která měla na starost návrh a konstrukci multifunkčního volantu.

Návrh karosérie je samostatnou kapitolou. V soutěži studentských formulí SAE je to v podstatě druhá nejdůležitější hodnocená část formule. „Naštěstí máme v rámci univerzity silný tým studentů Průmyslového designu, kteří řeší design a ergonomii důležitých částí formule pod patronací katedry Výrobních strojů a konstruování,“ uvedl Tibor Kállai.

Studentská formule - slavnostní křest
Studentská formule - slavnostní křest
Vojtěch Žižka

Formule má zážehový motor o výkonu okolo 90 koní a řetězový převod se samosvorným diferenciálem Torsen, který využívají studentské formule i v zámoří. Ostravskou formuli teď čekají testovací jízdy a v létě první závody. „Prioritou je účast na závodě v České republice a pak podle finančních možností závody v Maďarsku a Německu,“ doplnil Pavel Dresler, koordinátor konstrukčního týmu formule a ve volném čase úspěšný závodník rally.

Studenti VŠB-TUO získali díky práci na formuli zkušenosti z řady oborů. Naučili se navrhovat komponenty, které pak s pomocí partnerských firem vyráběli a následně montovali. Následně pak během konstrukčních návrhů museli komunikovat s designéry a v rámci propagace i s médii. Nadšení pro práci studenty neopustilo a již vyvíjejí druhou generaci vozu.

Více informací ZDE

STUDENT FORMULA

FACEBOOK

TWITTER

INSTAGRAM

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama