Tarantino vs. Hitler: 9 nejšílenějších zvratů všech dob

Jeden dobrý zvrat může udělat z průměrného filmu skvělý. Jeden šílený zvrat může ze skvělého filmu udělat klasiku.
Taky jste to nečekali?
Taky jste to nečekali?
Warner Bros./Universal Pictures/The Weinstein Company

Čím víc filmů člověk vidí, tím míň ho dovedou zvraty překvapit. Přesto se čas od času objeví filmy nebo scény, u nichž si člověk řekne: „Co jsem to teď sakra do háje viděl?“ A nemusí jít hned o šokující momenty z Šestého smyslu nebo Klubu rváčů. Někdy umí filmaři vymyslet ještě mnohem větší šílenosti.

9. Útok z hlubin
Představte si, že máte dost peněz na film o žralocích se zvýšenou inteligencí, kteří chtějí sežrat celé osazenstvo vědecké stanice. Na herce vám moc nezbylo a jediný známější ksicht je Samuel L. Jackson. Ten navíc hraje charismatického drsňáka, co přežil lavinu a vyloženě se narodil pro to, aby zachraňoval ostatní. Co tedy uděláte, když všechny namotivujete velkým proslovem? Těžko říct. Rozhodně si ale dáte bacha na to, aby z díry za vámi nevyskočil žralok a neukousl vám půlku těla. A to ještě nejsme ani v polovině filmu...

deep blue sea Foto:

8. Soylent Green
Tenhle sci-fi film ze sedmdesátých let u nás moc známý není, za mořem jde ale o kult. Charlton Heston v něm zjišťuje, z čeho se vyrábí hmota nazvaná Soylent Green, kterou se doslova cpou všichni lidé na světě. Země je totiž přeplněná a nestíhá živit miliardy lidí, ale díky téhle zázračné látce má každý plný žaludek. Dokud se nezjistí, že se vyrábí z mrtvol. Jak moc bylo na záchodech v kinech po projekcích nablito, bohužel statistiky neuvádějí.

soylent green Foto:

7. Psycho
Slavný horor Alfreda Hitchcocka je sice černobílý, ale dovede pořádně vyděsit i v roce 2015. Nesází na brutalitu, ale na skvělé herce, výtečnou atmosféru a režii. A taky na překvapení, které ve své době diváky doslova šokovalo a i dnes posadí člověka na zadek. Když se totiž zjistí, že vztah stydlivého Normana Batese a jeho maminky trošku zavání nekrofilií a Normanovi ze smrti matky malinko hráblo a začal zabíjet lidi, tak je potřeba malinko to rozdýchávat.

psycho Foto:

6. Rituál
Nicolas Cage má sice Oscara a jednu dobu patřil mezi největší herecké hvězdy, posledních pár let však vypouští do světa jeden mizerný film za druhým. A s Rituálem padl přímo na hubu. Předělávka kultovního britského hororu se odehrává na malém ostrově, kde beze stopy zmizela holčička a Cage ji musí najít. Přitom zjistí, že se octl ve spárech pohanské sekty a má být obětován. Jo, jako zvrat dobrý. Ale ještě lepší je, co Cage dělá mezi tím. V obleku medvěda mlátí ženské do ksichtu, s pistolí v ruce jim krade kola a nakonec zešílí, protože se bojí včel. Tady nejde o zvraty, které vás rozhodí, vyděsí nebo šokují. Ale o takové, kvůli nimž začnete přemýšlet, jaké idioty v Hollywoodu musí zaměstnávat.

wicker man Foto:

5. Vřískot
Každý horor musí mít hvězdu a hvězdou Vřískotu měla být Drew Barrymore. Nejslavnější jméno, herečka z E.T.ho, o níž bulvár posledních pár let psal v souvislosti se skandály, na něž nemá ani Lindsay Lohan, a celkem pěkný ksicht. Ideální materiál pro hrdinku. Když ji tedy Ghostface a režisér Wes Craven vykuchali v prvních deseti minutách, i protřelí hororoví fandové najednou věděli, že je čeká filmový zážitek, jaký tu nikdy nebyl. A že si nemůžou být jisti vůbec ničím.

scream Foto:

4. Mlha
Sci-fi horor podle Stephena Kinga trochu zapadl, rozhodně se ale povedl. Parta hrdinů se v supermarketu ukrývá před mlhou a tím, co se v ní skrývá. Nikdo neví, co je venku, jen to, že je to zatraceně nebezpečné. Nakonec se ale několika lidem povede utéct a vypadá to, že by se mohli dostat do bezpečí. Když jim ale dojde benzín, rozhodne se Thomas ušetřit svého syna trápení a prostřelí mu hlavu. Jen aby o pár minut později zjistil, že pomoc byla doslova pár metrů od něj a že kdyby počkal, mohli se diváci dočkat srdceryvné objímačky.

mist Foto:

3. Planeta opic
Legendární sci-fi sága a její konec jsou dnes hodně známé, knižní předloha však měla úplně jiný konec než ten, který divákům nabídli filmaři. V roce 1968, tedy v době, kdy vám nikdo nemohl vykecat konec filmu na Facebooku, protože Facebook ani internet nebyly, musel závěr, v němž Charlton Heston zjistil, že je celou dobu na Zemi, kterou ovládli opičáci, posadit na zadek úplně každého.

planet of the apes Foto:

2. Hra na pláč
Není nad dobrou milostnou scénu. A v thrilleru Hra na pláč je taková, na jakou nezapomenete. Fergus si to taky myslel. Dil se mu už chvilku líbila a ten večer vypadal  zajímavě a když už to vypadalo, že je čeká noc plná vášně a Fergus se těšil, že si po delší době zase užije, vybalila na něj Dil šokující překvapení. Pinďu. To rozhodí i toho největšího kliďase.

crying game Foto:

1. Hanebný pancharti
Každý, kdo to dotáhl dál než do páté třídy, tak nějak tuší, jak skončila druhá světová válka. O to větší bylo překvapení, že ve válečné pecce Quentina Tarantina pozvala jedna francouzská partyzánka do kina nacistickou elitu, zablokovala dveře a všechno zapálila. A aby toho nebylo málo, na samotného Ádu si v jeho lóži vyšláplo židovské komando se samopaly a udělalo z něj šoulet.

inglourious basterds Foto:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama