Ti všichni jsou Spartakus

Slavného reka si zahrál Kirk Douglas i seriálová hvězda.
Spartaka si zahrál i Goran Visnjić
Spartaka si zahrál i Goran Visnjić
torrentbutler.eu

Ve dvoudílném filmu jste v sobotu večer na Prima COOL viděli v roli Spartaka Gorana Visnjiće, v neděli po desáté v oblíbeném seriálu můžete vídat tragicky zesnulého Andyho Whitfielda.

Jak šel čas s filmovými/seriálovými Spartaky?

Kultovní Kirk Douglas (a Stanley Kubrick)

Na počátku nejslavnější filmové adaptace Spartaka stál režisér Anthony Mann a producent + herec Kirk Douglas. Snímek z roku 1960 vznikal na motivy nikoliv historického povstání, nýbrž slavného románového převedení.

Mann však kvůli neshodám s Douglasem odešel a nahradil ho mladý, nepříliš známý Stanley Kubrick, jenž se později do historie zapsal jako jeden z nejlepších režisérů všech dob. Právě jeho účast na projektu se však podepsala nejvíce na sukcesu snímku – právě Kubrickovi totiž vděčíme za nehynoucí prohlášení "Já jsem Spartakus", po němž jako jeden muž povstanou všichni zajatí rebelové...

Spartacus v podání Kirka Douglase
Spartacus v podání Kirka Douglase
1.bp.blogspot.com
Drsný Goran Visnjić

Trvalo dekády, než přišlo nové významnější filmové ztvárnění příběhu o vzpurném gladiátorovi, a to v minisérii z roku 2004. Hlavního hrdinu zde ztvárnil herec jménem Goran Visnjić, a právě jeho obsazení je i největším tahákem celého díla, které vám COOL přinese v sobotu ve 20.00.

Goran je totiž původem Chorvat – a to není daleko od původní Thrákie, domoviště historického Spartaka (zhruba dnešní Bulharsko, ale samozřejmě jeho dnešní demografie neodpovídá starověké). Navíc Goran nebyl žádným ufňukánkem – ještě ve své domovině před odchodem na Západ se mu dostalo výcviku výsadkáře, a sloužil tehdy i přímo ve válce se Srbskem!

Spartacus v podání Goran Visnjiće
Spartacus v podání Goran Visnjiće
1.bp.blogspot.com
Tragický Andy Whitfield (a náhradní Liam McIntyre)

Třetí nejslavnější Spartakův představitel přišel s televizním seriálem Spartakus: Krev a písek, který COOL nyní v repríze vysílá v neděli večer. Silně inspirován filmem 300: Bitva u Thermopyl, tato inkarnace čerpá sílu z komiksově stylizované akce a množiny intrik – ultracharismatický hlavní herec však nechybí ani zde.

Andy Whitfield v seriálu Spartakus: Krev a písek
Andy Whitfield v seriálu Spartakus: Krev a písek
archiv Prima COOL
Jmenoval se Andy Whitfield a Spartakovi propůjčil svůj talent na první seriálovou řadu. Podobně jako historický hrdina, i Andyho však postihl tragický konec – ve svém mladém věku byl opakovaně diagnostikován s rakovinou. Nemoc si nakonec vybrala nejvyšší daň a dodala seriálu příchuť dvojí tragédie. Tvůrci seriálu však chtěli příběh dovyprávět stůj co stůj, učinili tak netradiční rozhodnutí pokračovat s jiným hercem v téže postavě, Liamem McIntyrem. Právě jeho tvář pak znáte ze zbylých dvou řad seriálu.
Liam McIntyre v seriálu Spartakus: Pomsta
Liam McIntyre v seriálu Spartakus: Pomsta
archiv FTV Prima
(lol)
Gladiators

Spartakus a ti další: 4 nejslavnější gladiátoři!

Spartakus: Pomsta  - Ilithya 960

Pohleďte na reky a rekyně druhé řady Spartaka

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama