TOP 5 českých adventur! Kdo je nehrál, není Čech!

Klasické klikací adventury už jsou dávno z módy. Pojďme si připomenout klenoty, které hráli možná ještě vaši rodiče!
Humor a trocha nahoty - základní složka českých klasických adventur
Humor a trocha nahoty - základní složka českých klasických adventur

Ručně malované 2D prostředí a postavy, klikání na ikonky „použij“ nebo „seber“ a kombinování předmětů v inventáři, to bylo doménou jednoho z nejoblíbenějších žánrů 90. let, který se postupně vytratil.  I v našich končinách se těšil velké popularitě a vznikla řada dnes již legendárních her s profesionálním hereckým dabingem, na které odrostlejší generace stále s láskou vzpomíná. Schválně, jestli si některé z nich pamatujete! 

Ve stínu havrana

havran Foto:

Humorné putování mnicha Severína za smyslem životem vyšlo v roce 1999 a všechny postavy tehdy namluvila herecká ikona s nezaměnitelným a hodně proměnlivým hlasovým projevem Josef Lábus. Mnoho let se plánoval dokonce druhý díl, ale nakonec z něj sešlo.

Horké léto

horkeleto Foto:

„Jsem obyčejnej kluk. Kluci mi říkají Rambo a holky kreténe. Jinak jsem Majer. Honza Majer.“ Touto již zlidovělou hláškou začíná o rok starší adventura, kde pro změnu všem postavám propůjčil hlas známý imitátor Zdeněk Izer. Mladistvý výrostek se na prázdninách v pacifiku probudí sám bez své rodiny a musí překonat řadu převážně humorných nástrah, aby se s nimi opět shledal. Druhého dílu se dočkala hra o rok později.

Polda

polda Foto:

Mezi nejúspěšnější české adventury patří bezesporu série Polda. Pátrání policisty Pankráce po zmizelých spoluobčanech pomohla nadabovat plejáda hereckých osobností, jako byl Petr Nárožný, Luděk Sobota nebo opět Jiří Lábus. První díl se stal tak oblíbeným, že postupně vznikla ještě další 4 pokračování a loni, po devítileté odmlce, dokonce díl šestý.

7 dní a 7 nocí

7dni Foto:

Teprve druhá komerčně vydaná adventura u nás z roku 1994 sleduje lechtivé příhody hrdiny Venci Záhyba. Ten dostane za úkol pohlídat 7 dcer místního milionáře, ale se svým kamarádem se vsadí, že každou z nich "okouzlí". Pamětníci si jistě vzpomenou na vyčerpávající mezihry, kde bylo nutné rychle rytmicky klikat oběma tlačítky na myši, aby byla žena patřičně okouzlena.

Belegost

belegost Foto:

Perlička na závěr, kterou si budou pamatovat jen ti nejostřílenější pařani. Amatérská textová adventura z dílny populárního programátora, překladatele a všeuměla Františka Fuky vznikla již v roce 1989 na počítač ZX Spectrum. Je inspirována Pánem Prstenů a hráč ma za úkol získat vzácný kámen z podzemního trpasličího města. Od Fuky je taky nezapomenutelná textovková série Indiana Jones.

Podařilo se nám osvěžit vaši paměť? Vzpomínáte si ještě na další české klenoty? Podělte se v komentářích!

Lukáš Volf
eSuba.eu

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama