TOP 5: Filmy, které předpověděly budoucnost líp než Návrat do budoucnosti

Filmy nejsou jen pro zábavu. Některé z nich vás můžou připravit na to, co na vás skutečný svět teprve chystá. V Hollywoodu totiž buď mají věšteckou kouli, nebo zatraceně velké štěstí, když se pokoušejí předvídat budoucnost.
Kdo to trefil nejlíp?
Kdo to trefil nejlíp?
Universal Studios/Buena Vista Pictures/Paramount Pictures

Hollywood si vždycky rád vymýšlel vlastní verze budoucnosti. Někdy sice střílel hodně vedle, ale v některých případech se celkem přesně povedlo ukázat, jak bude svět vypadat za pár let. Těhle pět filmů překvapivě přesně dovedlo popsat svět roku 2015. Někdy z toho až mrazí.

Truman Show
Film, ve kterém Jim Carrey ukázal, že umí být nejen vtipný, ale zvládne i dramatické role, předpověděl nástup reality show. Truman Burbank tu žije v malém městečku na ostrůvku kus od pobřeží, má pěknou ženu, dobrou práci a je dokonalým prorotypem obyčejného chlapa. A přitom netuší, že na jeho průměrný život denně koukají v televizi miliony lidí. Truman je hlavním hrdinou reality show. Jen o tom neví. Truman Show chytře kombinuje humor s dramatem a navíc nutí člověka zamyslet se nad tím, jestli je to celé zvrácené, nebo jestli by si to taky čas od času nepustil. V roce 1998 to divákům mohlo připadat jako absurdní sci-fi, o rok později ale vznikla reality show Big Brother.

truman show Foto:

Americathon
Komedie Americathon u nás není moc známá, ale ono to vlastně moc nevadí, protože není ani moc dobrá. Budoucnost však její tvůrci předpověděli až mrazivě přesně. Amerika je tu na pokraji bankrotu, dochází benzín, Sovětský svaz už je minulostí a vypadá to, že budoucnost patří Číně. A i když to v roce 1979 mělo v kinech působit jako legrace, dnes se ukazuje, že scenáristé byli blíž k pravdě, než sami vůbec tušili.  

americathon Foto:

Vrtěti psem
Kombinace politického thrilleru a hodně černé komedie vyprávěla o tom, jak byl americký prezident přistižen se staženými kalhotami s nezletilou dívkou ve své kanceláři. Dva týdny před volbami. Jak situaci zachránit? Jednoduše. Poradce Conrad Brean a hollywoodský producent Stanley Motss vymyslí válku s Albánií. Proč s Albánií? Protože o ní nikdo nic neví a nikoho nezajímá, záběry tanků se dají natočit ve studiu, pár najatých herců se bude vydávat za vojáky a na prezidentský skandál se rychle zapomene. Fakt, že válka jako taková vlastně vůbec neproběhne, nikdo nepostřehne. Zní vám to jako příliš velká divočina? A vzpomínáte si na skandál Billa Clintona Monicy Lewinské? Ten přišel rok po premiéře filmu. A tři dny po tom, co se o něm dozvěděla média, začala Amerika bombardovat Sudán a Afhánistán. A svět najednou řešil úplně jiné věci než prezidenta a jeho stážistku.

wag the dog Foto:

Nepřítel státu
Napínavý thriller, v němž jde Willu Smithovi po krku NSA, je parádní podívaná i dnes. A možná ještě děsivější než v době premiéry. Není to tak dlouho, co se v Americe ukázalo, že NSA dovede odposlouchávat víceméně kohokoliv a sbírá důležitá a především soukromá data o skoro o každém, kdo si občas zapne počítač. Není pro ně problém vás najít, ukrást vaše tajemstí, a když by chtěli, tak vám i zlikvidují život. Podobně jako Smithovi, který měl, ač to netušil, za zadkem permanentně armádu agentů a sledovalo ho několik satelitů. Navíc technologie, kterou můžete vidět ve filmu z roku 1998, byla prý už tehdy nějakých patnáct let stará.

enemy of the state Foto:

Návrat do budoucnosti 2
Legendární sci-fi komedie asi neměla ambice přemýšlet o tom, jak bude vypadat rok 2015. Ve spoustě věcí se netrefila, létající skateboardy ani auta nemáme a k módě, jaká je ve filmu, se lidstvo také ani nepřiblížilo. Naštěstí. Dočkali jsme se ale televizí s plochou obrazovkou, videohovorů, a i když Čelisti 19 v kinech nejsou, Hollywood na diváky skutečně posílá jeden sequel za druhým. Předpověděl i brýle Google Glass nebo větší scannery na otisky prstů. Zkrátka i když film pořád vypadá jako sci-fi, těch věcí, které dnes skutečně máme, v něm uvidíte zatraceně hodně.back to the future 2 Foto:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama