Tři války, kterým bylo směšně snadné zabránit

V Předvečer války se láme chleba – zjistěte s námi, kdy se zlomil špatným směrem. Závěr dokumentárního cyklu přijde ve středu od 20.15 na COOLu.
Známá parodie s Hitlerem
Známá parodie s Hitlerem
youtube.com

Ve středečním dílu Předvečeru války si dokumentaristé posvítí na Falklandskou válku, překvapivě ujetý konflikt o pár ostrovů z roku 1982. Stejně jako dříve i tentokrát bude pointou večera rozborka stavu věcí, než začaly létat rakety.

Falklandy, podobně jako jiné díly Předvečera války, však nebyly jediným konfliktem, kterému bylo možné zabránit, *kdyby se k sobě lidé chovali hezky*. Vypíchli jsme proto trojici spekulativních náhledů na jedny z nebrutálnějších válek světa, jimž k zažehnutí stačila pekelná smůla.

Vězte, že následující řádky navzdory svému ukotvení v historii platí do spekulativní škatulky – takže v protiatomovém bunkru nějaké alternativní reality teď možná vzniká obdobný text, pojednávající o och-tak-snadno zabranitelné Česlo-Slovenské jaderné válce...

Každý díl dokumentárního seriálu Předvečer války si můžete přehrát zdarma i na PrimaPLAY. Vždy po dobu 30 dní po odvysílání na Prima COOL.

3) Sendvič, co zažehl první světovou válku

Jak zřejmě víte, konflikt mezi lety 1914 až 1918 vznikl poté, co jistý srbský nacionalista Gavrilo Princip zastřelil rakousko-uherského následníka trůnu Franze Ferdinanda. Co možná nevíte je, že Princip měl štěstí ve smůle – Ferdinanda se totiž onoho dne pokusil zabít už jednou, avšak mu to nevyšlo. Zklamán ze své neschopnosti si zašel koupit sendvič, načež za výlohou podruhé spatřil Ferdinandův vůz, který se vlivem špatné organizace ztratil uprostřed města. Následovalo sedm kulí a čtyři roky jatek.

Po atentátu na Franze Ferdinanda situace rychle kulminovala do všeobecného chaosu. Rakousko-Uhersko vyžádalo na Srbsku takové podmínky, které Srbové nemohli splnit. Srbové však měli za spojence Rusko.

Na to odpovědělo Německo, Francie a nakonec Anglie. Diplomaté a královské rodiny jednotlivých států, povětšinou nějak spřízněné, se doutnák války snažili uhasit – avšak od chvíle, kdy nastala mobilizace, nebylo možné nic moc dělat. Vojenské plány většiny států totiž počítaly s preventivním úderem na souseda.

Paradoxem celého konfliktu tak je, že kdyby hlavní rozhodnutí zůstala panovníkům a nikoliv generálům, mohlo si lidstvo celé trapné čtyřleté období dost možná odpustit.

Také by stačilo, kdyby si Princip zašel na oběd jinam.
Také by stačilo, kdyby si Princip zašel na oběd jinam.
wordpress.com

2) Americká občanská válka

Historici mají jasno: americké občanské válce, prvnímu modernímu konfliktu (také známo jako: jatka), zabránit nešlo. Důvodem byly obrovské ekonomické a sociologické rozpory mezi oběma frakcemi. Jenže...

Namísto konfliktu mohlo jednoduše dojít k rozdělení Spojených států. Jih v tom měl jasno, nelíbila se mu věčná kritika severských států, kterým zase vadila jižanská neřest známá jako otroctví.

Když tak Jih konečně vyhlásil nezávislost, všechno by jakž takž pořád mohlo skončit smírem (a pokračováním otroctví; člověk nemůže chtít všechno :)). Jih však následně vzal ztečí severskou základnu Fort Sumter, ve které byla sice výzbroj a vojáci loajální Lincolnovi, ale naneštěstí zrovna stáli na území Jihu. Lincoln přitom původně očekával, že válka bude hotova za pár týdnů, podobně jako se domnívali lidé v roce 1914. Zbytek je už, jak se říká, historie.Málokdo ví, že uvnitř Fort Sumter byla Lincolnova zásoba zbraní proti upírům. Foto: containsmoderateperil.com

Málokdo ví, že uvnitř Fort Sumter byla Lincolnova zásoba zbraní proti upírům. Foto: containsmoderateperil.com

1) Druhá světová válka

Zatímco u americké občanské války ještě mohou existovat pochyby, cesta ke druhé světové je kultovním příkladem řady nešťastných omylů. Mnohdy se cituje politika appeasementu, čili usmiřování Francie a Anglie s Hitlerovým Německem, která vyvrcholila obětováním Československa.

Vznik války byl však vcelku očekávatelný už na konci první světové, když spojenci na Německo uvalili brutální reparace a začala kolovat báje, že Němci ve skutečnosti neprohráli, nýbrž byli ke kapitulaci donuceni vnitřními oponenty. Reparace nakonec zpomalily ekonomiku, nářky populace dostaly k moci radikály, a to celé při pocitu, že poprvé to Němcům s dobytím Evropy skoro vyšlo...

Avšak dokonce ještě v roce 1938 v době Mnichovské krize mohlo vše skončit docela jinak. Odpůrci nacistů uvnitř Německa totiž plánovali další z mnoha, mnoha pokusů o vraždu Hitlera. V jejich čele byl Wilhelm Canaris, šéf německé tajné služby (!), který dokonce s britskou MI6 spřádal plán na atentát, který by začal s útokem Hitlera na Československo. MI6 souhlasila, vše ovšem nakonec zhatilo právě usmíření po dohodě v Mnichově.Na druhou stranu – bez války bychom dnes neměli spoustu legračních memů… Foto: media.nbcconnecticut.com

Na druhou stranu – bez války bychom dnes neměli spoustu legračních memů… Foto: YouTube.com

 

(lol)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama