Umělé sleziny do každé rodiny!

Je to tu! Hledáte nový orgán nebo třeba vylepšené kyberucho? Pokrok ve vědě vás jimi může počastovat skoro už teď! Více v naší další novince určené geekům a lidem vůbec.
3D printed embryonic stem cells
3D printed embryonic stem cells
image courtesy heriot-watt university

Jak se říká, zdraví máme jen jedno. A fikce je plná filmů o nebezpečí obchodu s orgány, umělými i živými – pro příklady sáhněte třebas po filmu Repo nebo hře Max Payne 3...

Jenže mílovými kroky se fikce stává realitou a namísto kradení orgánů se tyto začínají vyrábět. Orgány vypěstované v laboratoři jsou tu už nějaký ten pátek, aktuální vývoj však naznačuje, že co nevidět si nové a dokonce i vylepšené orgány budeme moct pěstovat u sebe doma. Fakticky.

Na "vině" je technologie 3D tiskáren. Už nyní si tyhle hračky, které umějí "tisknout" (ořezávat či kombinovat) hmotné objekty, lze sestavit ve vlastní chalupě a vesele si vyrobit třeba tucty hrníčků a talířů.Výroba umělých orgánů, Foto: © lindsay france

Výroba umělých orgánů, Foto: © lindsay france

Jenže vědátoři v 3D tiskárnách vidí víc, než jen šikovný nástroj pro tvorbu narozeninových a vánočních dárků pro prarodiče... Supermoderní 3D tiskárny už umějí vytvářet fungující umělé tkáně!

Čtěte také: 3D tiskárny ukážou nevidomým mámám jejich děti

Společnost Organovo ze San Diega tak umí produkovat funkční umělá játra (ač prozatím velmi malá a žijící jen několik dnů), Cornell University sestavila fungující ucho a Wake Forest Institute zase usilovně pracuje na celé třicítce orgánů od průdušnice po srdeční implantáty.

Výhodou mnoha orgánů je jejich menší velikost, která by měla zaručit snadnější voperování i efektivitu. Je libo nové ouško? :), Foto: © lindsay france

Je libo nové ouško? :), Foto: © lindsay france

Tomu všemu vděčíme za 3D tiskárny, které třeba v případě britské Heriot-Watt University vytvářejí buňky s nadějí, že z nich bude možné vytvořit orgány, které imunitní systém přijme bez problémů.

Zašlo to dokonce tak daleko, že Princeton University nedávno sestavila nejen fungující náhražku ucha, ale dokonce do ní zakomponovala i elektroniku – díky níž by implantát měl fungovat lépe než naše vlastní ucho!

Potrvá ještě nějaký ten pátek, než se technologie 3D tištěných orgánů dostane na takovou úroveň, aby byla bezproblémově použitelná lidmi.

Čtěte také: Zbraně vytištěné na tiskárně: Máme se jich bát?

A samozřejmě, ani tenhle vědecký výzkum není možné financovat čistě z charitativních důvodů... 3D tiskárny však znamenají potenciální snadnou tvorbu umělých tkání. A pro aplikaci nemusíme sahat jen do sféry orgánů.Nebo jinou část těla?, Foto: Courtesy wake forest institute

Nebo jinou část těla?, Foto: Courtesy wake forest institute

Technologie jde totiž tak daleko, že se seriózně zvažuje sériová výroba umělého masa poživatelného lidmi. Jeho produkce by byla superlevná v porovnání se stávajícím chovem zvířat, které je třeba krmit, udržovat, zabít, rozporcovat a převést do Vašich Oblíbených Marketů.

Držte pěsti, lidi. Na nové orgány i umělou šunku dosáhneme snad ještě v průběhu tohoto desetiletí...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama