Veliká dinosauří pecka? Přečtěte si první reakce českých diváků na Jurský svět!

Pradávní ještěři jsou zpátky a chtějí bavit (nebo sežrat?) davy lidí. Daří se jim to?
"Hodnej dinosaur, hodnej dinosaur!"
"Hodnej dinosaur, hodnej dinosaur!"
Universal Studios

Na čtvrtý díl Jurského parku se čeká zhruba od premiéry trojky, takže nějakých 14 let. Zajímala se o něj řada režisérů i hereckých tváří, nakonec nám ho ale servíruje Colin Trevorrow (komedie Vlastní zbraň podmínkou), jenž si na plátno přivedl Chrise Pratta (Star-Lord ze Strážců Galaxie) a Bryce Dallas Howard (Gwen Stacy ze Spider-Mana 3).

Letní podívaná s názvem Jurský svět se odehrává 22 let po prvním díle, uvidíte v ní plně funkční dinosauří park a do kin zamíří ve čtvrtek 11. června. A pokud vás zajímá, jestli ji potřebujete vidět, první novinářské reakce by vás měly potěšit!

Karel Ryška / Prima COOL

Trvalo to dvě dekády, ale konečně je tu pořádné pokračování Jurského parku! Spielbergovská klasika se sice replikovala už dvakrát, až třetí pokus je ale precizním mixem starého a nového, v němž dostanete stejnou porci napětí jako u prvního dílu. A právě to je klíčové napětí. Jurský svět je v jádru rodinným dobrodružným filmem, nekráčí však ve šlépějích moderních blockbusterů, které se monotónně vlečou a cílí při tom hlavně na dvanáctiletá dítka. Ačkoliv i tady nechybí pár náctiletých hrdinů, čeká vás velice vypjatá dvouhodinovka, která je chvíli dramatická, chvíli zábavná a chvíli okouzlující, aniž by tahle kombinace někdy přestala ladit. Jurský svět tak celé dvě hodiny běží kupředu a nenechá vás vydechnout. Což je pro letní oddechovku, která vás chce vtáhnout a už nepustit, ta nejlepší vizitka!

Hodnocení: 9/10

Jurský svět
Jurský svět
Universal Studios

Vít Schmarc / Radio Wave

Snaživá a učenlivá Beta Spielbergovy Alfy. Jurský svět se už od úvodu profiluje jako blockbuster „nové generace“, který uvědoměle čerpá ze svých vzorů a zároveň se snaží pojmenovat základní pravidla, zákonitosti i limity svého univerza. Takže se ocitáme ve světě, kde staré dobré atrakce už nebyly dost „zubaté a velké“, a tak bylo třeba vyvinout nové, uměle naboostované, a tím i spolehlivě smrtící. Jurský svět je pak vlastně bojem okouzlené filmové nostalgie s triumfem megalomanství v podobě geneticky zfušovaného praještěra. Film má kupodivu jednoznačně na mušce milovníky skvělé jedničky, které naprosto podřizuje svou mytologii, logiku i režijní styl talentovaného Colina Trevorrowa. Jurský svět ale nikdy nedosáhne brilance a hladkosti atrakcí Jurského parku, k tomu mu vždycky kousek schází. Má nicméně dost výživných míst k tomu, aby udržel pozornost. Zároveň má jednu velkou kliku – a tou je sílící ironické charisma zpoceného dobrodruha Chrise Pratta. Že by se rodil nový Harrison Ford?

Hodnocení: 7/10

Těšíte se už na Jurský svět?

Zažijte dobrodružství s filmem Jurský svět: Vyhrajte zájezd na Kostariku pro celou rodinu!

Matěj Svoboda / MovieZone.cz

Dobrý to bylo. Moc dobrý. Jurský svět není sice ničím víc než letním popcornem pro celou rodinu, milovníky Jurského parku, jejich potomky i sváteční návštěvníky kina, ale dělali ho lidé, kteří své práci evidentně rozumí. A povedlo se jim namíchat špičkový mix napětí, humoru, dobrých akčních scén, sympatických hrdinů a poctivého dobrodružství. A užijete si ho bez ohledu na to, jaký máte vztah ke kultovnímu hitu, který v devadesátých letech přinesl filmovou revoluci, nebo k samotným dinosaurům. Tohle je čistokrevná letní zábava, která vás nebude nudit ani chvilku. Na Jurský svět můžete vzít děti, svoje rodiče, kámoše i drahou polovičku. Spokojený by měl být každý. Tohle není revoluce, ale zatraceně dobře udělaná filmová jízda. A to taky není málo, ne?

Hodnocení: 8/10

Jurský svět
Jurský svět
Universal Studios

Stanislav Šulc / E15

Co mi nenadělili druzí Avengers, přinesl Jurský svět. Po delší době jsem viděl film, u kterého jsem zase měl tu dětskou (ne dětinskou) radost ze sledování velkého plátna. Čtvrtý (ale vlastně taky první) díl dinosauří ságy je sebevědomým velkofilmem, který si trochu tropí legraci z původní trilogie, cituje kde co od Spielberga po Hitchcocka a ještě na konci pohřbí loňskou Godzillu s takovou grácií, až mi málem vyhrkly slzy. Přitom vlastně dvě hodiny pozorujete pár lidí, kterak utíkají před dokonalým monstrem. A přiznávám, že mi ten opravdu arcidinosaur párkrát zahrál na nervy takovým způsobem, jako už dlouho nic, a že s ním Trevorrow pracuje minimálně stejně dobře, jako před víc než dvaceti lety mistr Spielberg. A pak že už dinosauři nikoho nebaví, jak ve filmu asi pětkrát padne! Mně jo, i když jsem to nečekal.

Hodnocení: 8,5/10

TRAILER: Nechte se sežrat v Jurském světě

Jurský svět jde do kin 11. června 2015.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama