Vše, co jste chtěli vědět o krvavých diamantech, ale báli jste se zeptat

Před čtvrtečním akčňákem plným démantů a Chucka Norrise si připomeneme reálné pozadí tohoto nešvaru.
Těžba diamantů
Těžba diamantů
bpr.berkeley.edu

Slovutný Chuck Norris se ve čtvrtečním filmu Krvavé diamanty představí jako detektiv John Shepherd, který pátrá po hříšném brusiči krvavých diamantů.

Co však vlastně krvavé diamanty jsou?

Pro pohodlí vaší mysli jsme na fenomén vrhli trochu poučujícího světla.

 

1) Co je to krvavý diamant?

Koupili byste vůz, o kterém byste věděli, že vaše peníze půjdou na něčí vraždu? Pokud jste odpověděli ne, pak vítejte v klubu odpůrců krvavých diamantů (a pokud ano, je na čase popovídat si o vaší morálce). Říká se jim rovněž válečné diamanty a skrze jejich ilegální prodej byly financovány občanské války na africkém kontinentu.

Nemluvíme přitom o žádných malých sumičkách ani zlém přístupu západní imperialistů – odhaduje se, že v 90. letech bylo na trhu až 15 % diamantů s přízviskem "krvavý". Představte si to na naší analogii s prodejem ojetin, kdyby z 15 % autobazarů byla financována mafie mající v oblibě rozbíjení lebek rodinám svých odpůrců...

Krvavé diamanty - upoutávka 30s

2) Které státy s nimi obchodovaly?

Sierra Leone, Liberie, Pobřeží slonoviny i takové Kongo – tyto všechny krvavé regiony se prodejem krvavých diamantů proslavily. Vzhledem k centralizované povaze mnoha afrických zemí navíc nelze mluvit o tom, že by ilegální obchod financoval stavbu školních hřišť a nocleháren pro bezdomovce – adjektivum „krvavý“ jasně značí původ ve státech, které prožívají konflikt. Což je na africkém kontinentu nadpoloviční většina zemiček.

Protože diamanty patří mezi vrcholné africké exportní artikly, u řady států mělo prodávání krvavých diamantů skoro až komické prvky – například Kongo, stát zmítaný mnohaletou občanskou válkou, bylo po dlouhá léta vrcholným exportérem diamantů, ačkoliv oficiálně nemělo žádný těžařský průmysl!

Diamanty
Diamanty
mnn.com

3) Proč se s tím nepřestalo?

Problematice měl zamezit slavný Kimberleyský proces, který od počátku nového milénia diamanty certifikuje a snaží se tak zamezit financování afrických občanských válek. Proces byl uskutečněn v Jihoafrické republice a po necelém roce měl za následek přijetí nadnárodní legislativy, která by zajistila certifikaci a postarala se o to, že na trh se dostanou diamanty pouze z míst, které si zrovna neužívají válečný konflikt.

V reakci na to import diamantů zakázal největší světový odběratel, totiž Spojené státy. Již před Kimberleyským procesem navíc obchod ilegalizovalo rozhodnutí OSN. Proces zpopularizovala i dramatizace filmu Krvavý diamant (2006) s Leonardem DiCapriem v hlavní roli.

Krvavé diamanty - upoutávka 15s

4) Proč se s tím ani potom nepřestalo?

Ani více jak dekádu po něm však nedošlo k pořádné nápravě. Sankce totiž postihují pouze povstalce, nikoliv vládní prodeje, z nichž mohou být financovány zrovna tak krvavé represálie jako v případě rebelů. Řada států se navíc k rezoluci nepřipojila a může tak sloužit jako prostředník při prodeji. Abychom se počastovali čísly, jen v roce 2006 byly ze Sierra Leone prodány diamanty v hodnotě 125 milionů dolarů, čili skoro dvou a půl miliardy korun, což je zhruba dvacetina ročního rozpočtu české armády.

Navzdory snaze řady institucí tak prodej krvavých diamantů pokračuje nadále, ač v menším měřítku. Naposledy rozruch kolem drahokamů vyvolala kauza z roku 2010, kdy slavná topmodelka Naomi Campbell v Haagu vypověděla, že ji diamanty obdaroval liberijský diktátor Charles Taylor...

(lol)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama