Vydejte se s leteckými stíhači nad Guadalcanal

Čím bojové piloty překvapilo pacifické bojiště?
Letečtí stíhači v boji - Obrázek 3

Dokumentární středy na COOLu vám pravidelně ukazují, že i realita může překonat výplod toho nejdivočejšího scenáristy.

Nejinak tomu bude i tentokrát v nové epizodě série Letečtí stíhači v boji, v níž omrkneme nebe nad Guadalcanalem.

Bitva o Guadalcanal proběhla mezi létem 1942 a únorem 1943 jako součást zápolení Ameriky (a jejími spojenci z Britského impéria) a Japonska o nadvládu na Tichomořím. Nepřekvapí, že klíčovou roli zde kvůli velké ploše území sehrála právě letadla.

Japonci před bitvou přišli o své letadlové lodě v bitvě u Midway, stěžejním bodem jejich snah proto byla obrana jejich letiště na ostrově Guadalcanal, odkud mohli ohrožovat Austrálii a pocuchat spojencům nervy otevřením nové fronty.

Protože Amerika mohla přejít do protiútoku, stal se ostrov prvním bodem spojenecké ofenzivy.

Letečtí stíhači v boji - upoutávka 30s

 

O nebe se utkaly tisíce letadel. Jenom spojenci za půlrok bojů přišli o více než 600 strojů a 400 pilotů, japonské ztráty dosáhly skoro 900 letadel a více než tisícovky členů jejích posádek!

Odlehlý tropický ráj měl za následek i takové kuriozity, jako dodnes stále neznámý osud řady letounů. Například jeden z amerických Wildcatů, pilotovaný poručíkem Jamesem J. Southerlandem II. a sestřelený japonským esem Saburo Sakai, byl vojenskými historiky objevený až skoro 60 let po osudném zápasu obou pilotů...

V Leteckých stíhačích v boji se zaměříme právě na esa americká, jako byli kapitáni J. L. Smith a James E. Swett, ale i na rozdíly jejich strojů. Zatímco Amíci osedlali stíhačky Wildcat, u Japonců vedla Zera. Jak však ukáže dokument, nejenom jimi bylo živo císařské letectvo.

Taktéž esa tohoto dílu byla pěkná kvítka. J. L. Smith, který během války sestřelil celkem 19 nepřátelských strojů, původně začínal jako důstojník u dělostřelectva a k pozici u námořních pilotů se musel probojovat přes nejednoho byrokrata.

Letečtí stíhači v boji - upoutávka 15s

 

Zato James E. Swett obdržel za svou akci nad Gauadalcanalem medaili za statečnost, když jako velitel perutě v závěru bitvy napadl obrovskou formaci střemhlavých bombardérů a ve vlastním provrtaném Wildcatu pronásledoval tři nejurputnější bombardéry mířící na přístav. Třetího z nich sestřelil, byť mu jeho zadní střelec kulometem rozcupoval křídlo. Proces opakoval u dalších vln, dokud mu nedošla munice a kokpit nezačal hořet.

Byla to jeho první ostrá bojová mise a vysloužil si za ni status leteckého esa.

Přesvědčte se o tom však už sami. Letečtí stíhači v boji na Prima COOL začínají ve středu po osmé.

(lol)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama