Vysněné finále pro USK. Vyzve v něm Jekatěrinburg.

Jak dopadla semifinále a co nás čeká dál?
ZVVZ USK Praha
ZVVZ USK Praha
archiv Prima COOL

Diana Taurasi. To bylo hodně skloňované jméno před prvním semifinále Euroleague Women Final Four na pražské Královce. Nejlepší basketbalistka světa totiž chyběla velkému favoritovi na celkové vítězství UMMC Jekatěrinburg. Při její absenci se role favorita v ruském derby smazávala, či dokonce lehce překláněla na stranu Kursku.

Dynamo však nevstoupilo do utkání rozhodně podle svých představ. Jekatěrinburg dominoval na hřišti i v hledišti, kde ho dopředa hnala početná družina čtyř stovek oranžově oděných fanoušků. Vypadalo to, že Lišky si zápas pohlídají, ale Dynamo nastoupilo do druhého poločasu jako vyměněné a začalo mocně svojí ztrátu stahovat. Vedoucímu týmu pomohly až dva oddechové časy. Po tom druhém se začaly misky vah překlánět na tu stranu, k níž byly přívětivější po většinu odehraného času. Když si Jekatěrinburg pohlídal i vstup do závěrečného dějství, bylo o vítězkách rozhodnuto. Závěrečné snížení Kursku už nic neznamenalo.

Dynamo Kursk – UMMC Jekatěrinburg 70:81 (13:26; 22:46; 49:62)

Alben 16, Ogwumike a Augustus po 13, Milovanović 10 – Gruda 20, Parker 15, Toliver 14, Nolan 10

Hračky USK vstoupily do utkání hnány zaplněnou Královkou tou správnou nohou. Historicky první body pražského celku ve Final 4 obstarala Jana Veselá. Pak ale domácí basketbalistky začaly sbírat fauly. Především v soubojích o pozici v podkošovém prostoru. To turecký celek poprvé fauloval až po šesti minutách hry. Za tu dobu si vytvořil mírný náskok i díky dvěma trojkovým pokusům Demirmen. USK se však do konce čtvrtiny stihl vrátit do těsného kontaktu.

Turecký celek si však stále držel těsnou výhodu. Pražanky totiž ztrácely na obranném doskoku a v některých útocích se jim nedařilo proměňovat i vyložené příležitosti. Možná to byla nervozita, co napomohlo domácím vyprodukovat za první poločas osm ztrát, přesně dvakrát tolik než soupeř. Hráčky USK navíc střílely pouhé dva trestné hody za nesportovní faul na Laiu

Palau. Španělská rozehrávačka však ani jeden neproměnila. Přesto byl poločasový rozdíl jednobodový, zejména díky defenzivě domácího celku.

Po změně stran byla větší energie na straně USK. Domácí hráčky poprvé v zápase donutily soupeřky k více faulům, když samy dokázaly bránit čistě. Díky tomu si vytvořily až šestibodový náskok. Pak ale během čtyř útoků přišly čtyři osobní chyby USK. Co bylo horší, dva z nich znamenaly koš s faulem a navíc Kia Vaughn musela střídat kvůli čtyřem osobním chybám. Laia Palau však košem z podběhu udržela domácím alespoň tříbodovou výhodu před čtvrtým dějstvím.

To vyšlo v čím dál bouřlivější atmosféře lépe domácím. Pouze sedm obdržených a naopak sedmnáct vstřelených, to byla ta nejlepší cesta za vysněným vítězstvím. V závěrečných desítkách vteřin už si tak domácí hráčky mohly vychutnávat skandování vyprodaného hlediště a při své první účasti ve Final Four se začít těšit na finále. To je na programu v neděli od 18 hodin. Zápas o třetí místo obstarají v neděli od 15 hodin Fenerbahce Istanbul a Dynamo Kurs. Oba zápasy můžete sledovat v přímém přenosu Prima COOL.

ZVVZ USK Praha – Fenerbahce Istanbul 62:49 (17:18; 27:28; 45:42)

Charles 14, Hollingsworth 10, Zellous 7 – Vaughn 15, Palau 13, Veselá 12, Hanušová 8, Petrović, Burgrová a Robinson po 4, Elhotová 2

Program basketbalu na Prima COOL:

Neděle 12. 4.

14.55 utkání o 3. místo: Dynamo Kursk - Fenerbahce Istanbul

17.55 finále: ZVVZ USK Praha - UMMC Jekatěrinburg

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama