Co víme o Sokovii a Wakandě z Avengers? Těchhle 5 zemí si v Hollywoodu prostě vymysleli!

Producenti z L.A. nemají na atlas!
Okovy moci - upoutávka

Čtvrteční cooltovní movie Okovy moci vás ve 22.05 zavede do krize v africké zemi Qumir, již bude Michael Dudikoff s to vyřešit jedině štěkáním svého AK-47! Pokud by vás zajímalo, kde se tato story s oparem střelného prachu vlastně odehrává, vězte, že ji v zeměpisném atlasu věru nenajdete. Qumir je ale jenom jednou z mnoha zemí, jež si Hollywood vycuval z prstu. Znáte jeho další konkurenty?

5) Sokovia

Fiktivní země, jež dala jméno Sokovijské smlouvě, se poměrně prominentně objevila v druhých Avengerech – pochází odtud ostatně jak marvelovská Scarlet Witch, tak i její bratr Quicksilver. Jak nejspíše došlo všem divákům, kteří mají oči, Sokovia je přímo inspirovaná východoevropskými státy s mírně jižním šmrncnutím. Nebudeme daleko od pravdy, pokud si na rovinu řekneme, že namísto Sokovie by se dost dobře celá story mohla odehrávat v nějaké hornatější oblasti Czechie.

Avengers: Age of Ultron
Avengers: Age of Ultron
Marvel Studios

4) Wakanda

Velmi podobné je území africké Wakandy, které opět najdeme v marvelovských filmech – nejnověji odtud pochází Černý Panter. Do Wakandy samotné jsme se podívali jen velmi krátce, avšak víme o ní již dost. Jedná se o tradiční monarchii, která je obvykle vykreslena jako velmi izolované prostředí. V komiksech je Wakanda obklopena vnitrozemním mořem z jižní strany, rozsáhlým pohořím na severu a hustými pralesy po stranách.

Captain America: Občanská válka
Captain America: Občanská válka
Marvel Studios

3) Buranda

Že se fiktivní zemičky nevyhýbají ani neamerické televizi, krásně ilustruje smyšlený státeček Buranda, jehož jméno se objevilo v seriálu Jistě, pane ministře. Britský politický sitcom kolem této rozvojové subsaharské země obtáčí svůj suchý humor a neopomene přitom dodat, že dříve se Buranda jmenovala Britská rovníková Afrika. Inu, tentokrát alespoň víme, kam zhruba do fiktivního státu vlastně jet! Ve snaze nikoho nenaštvat se podobná země přitom objevila i v politickém drama Západní křídlo – tentokrát se však jmenovala Rovníková Kundu...

Jistě, pane ministře
Jistě, pane ministře
BBC

2) Genovia

Občas si však filmaři a spisovatelé nevymyslí fiktivní stát ani tak kvůli tomu, že nechtějí nikoho popudit, ale jednoduše kvůli tomu, aby si ušetřili práci s rešerší skutečných reálií jiných států. Za autenticitu je totiž nikdo neplatí. Podobně vznikla Genovia z filmové série Deník princezny, v níž se objevila mladá Anne Hathaway. Malé evropské království je umístěno v oblasti mezi Francií a Španělskem (v knihách je mezi Francií a Itálií), z čehož nám vyplývá, že jde vlastně o takovou fiktivní verzí Baskicka.

Deník princezny
Deník princezny
Buena Vista Pictures

1) Val Verde

Zřejmě nejvíce se však ve fikci proslavil státeček Val Verde, jenž je víceméně obšlehnut od reálné Nicaragui či Francouzské Guyany. Celkem se Val Verde mihlo ve třech velkých filmech – Komandu, Predátorovi a Smrtonosné pasti 2. V prvním z nich se Arnie snažil nesvrhnout zdejšího prezidenta, v druhém pro změnu napadl tábor rebelů. Nakonec ve Smrtonosné pasti 2 bojuje Bruce proti plukovníku Stuartovi, jehož cíl je znovu dopomoct k moci svrženému valverdskému diktátorovi Esperanzovi.

Predátor
Predátor
20th Century Fox

Okovy moci poznáte již ve čtvrtek ve 22.05 na Primě COOL.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama