6. listopadu 2016 20:17

Od Star Wars k Rambovi: 4 filmová pokračování, která vůbec nepochopila první díl

Minority Report (4) - upoutávka

Když levá tvůrčí ruka neví, co dělá pravá.

Ve středu od 20.15 na COOLu pokračuje další díl futuristické kriminálky Minority Report, jenž odhalí to nejlepší z washingtonské policie 60. let 21. století! Jako diváci seriálu jistě víte, že celý koncept prevence kriminality je tu vykreslen notně pozitivně – to se však do krve rve s pointou celého původního filmu Minority Report s Tomem Cruisem! Tohle rozdvojení však není jediným příkladem schizofrenie mezi prvním dílem a jeho pokračováním. Vzpomněli jsme na čtyři další.

Rambo vs. Rambo II

Původní pointa: Válka je zlo. Chudák John Rambo si odbyl své ve Vietnamu a je z něj kvůli posttraumatickému stresu troska žijící na cestách. Nakonec se proti němu obrátí i jeho vlastní lidé... Jenže on se brání tak, jak se naučil ve válce – smrtícími prostředky. Válka je totiž zlo.

Nová pointa: Ledaže platí, že válka je PARÁDA! Rambo totiž ve druhém díle odloží traumata, drapne kulomet a vydá se retrospektivně osvobodit americké zajatce. Popcorn tentokrát klouže do krku podstatně lépe, neumírají žádní psi, Rambo II totiž de facto vynalezl nenáročný osmdesátkový válečný biják tak dobře, si ho od něj okopíroval i Arnie v Komandu.

Jurský park vs. Jurský svět

Původní pointa: Příroda si najde cestu, nemůžeme ji kontrolovat. Tohle poselství opakuje první Jurský park tolikrát, že se z něj stal mem i dvě dekády po premiéře. Je jedno, že byl filmový park milionkrát zajištěn – člověk si nemá hrát na boha, protože evoluce ho stejně časem přečůrá.

Nová pointa: Tedy krom situací, kdy si příroda nenajde cestu, protože ji můžeme kontrolovat poměrně vcelku slušně! Nebýt šílených genetických pokusů, filmový park v Jurském světě by fungoval jako na drátkách fakticky velmi dobře. I samotný mutantní dinosaurus je vlastně jenom důkazem, že původní snaha o tvorbu co nejhoršího dinosaura pod sluncem vlastně výborně vyšla. Odstup, přírodo, teď to tu přebírá homo sapiens!

Planeta opic vs. Planeta opic

Původní pointa: Když budeme zbrojit jako pominutí, nahradí nás někdo jiný – přesně to sdělila závěrečná mrazivá pointa, díky níž se Planeta opic vypálila divákům do hlav. V éře na vrcholu studené války nešlo jenom o poselství o riziku atomové války, ale zároveň o představu světa po ní. A ten nebyl věru pěkný, protože nás nahradily přirozeně vyvinuté opice a všechny výdobytky lidské rasy byly zapomenuty.

Nová pointa: V remaku však za vznik inteligentních opic nemůže evoluce poté, co se lidé sami vyřadili ze soutěže pomocí atomovek, ale jednoduše... uměle vybudovaný virus, jehož původním smyslem bylo pomoct nemocným pacientům. Původní film ale vůbec nebyl o hrozbě technologií, nýbrž čistě o hrozbě války. Zatímco původní message tak byla "jestli chcete válku, jste bestie!", remake vlastně říká "jestli chcete léčit nemoci, a náhodou se neobejdete bez pokusů na zvířatech, jste BESTIE!" Jakkoliv lze ochráncům zvířat fandit, mezi atomovou válkou a laboratorní myší fakticky není rovnítko.

Hvězdné války: Návrat Jediů vs. Hvězdné války: Síla se probouzí

Původní pointa: Konec dobrý, všecko dobré! Není to krásné, jak se Leia, Han a Luke (seřazeno dle krásy) dočkali porážky Impéria, dobrodružství, lásky a návratu starých dobrých hodnot? Je to krásné! Každý příběh si zaslouží happy ending a ačkoliv Návrat Jediů nebyl nejlepším filmem trilogie, rozhodně šlo o finále jako z bulváru.

Nová pointa: Jenže happy ending je jenom o tom, kde příběh přestanete vyprávět. Han a Leia se rozešli, jejich dítě zabilo svého otce, Luke utekl do divočiny, de facto Impérium postavilo další Hvězdu smrti a opět s ní začalo zabíjet miliardy lidí. Všechno to bylo k ničemu a historie se opakuje s gustem Na Hromnice, o den více. Auč!

Minority Report na COOLu pokračuje ve středu od 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný