První české reakce na Star Wars jsou tu! Je to pecka nebo ne?

Síla se konečně probudila!
Star Wars
Star Wars
Lucasfilm

Sedmé Star Wars mají za sebou českou novinářskou projekci, takže je nejvyšší čas na první dojmy. Jak se dlouho očekávaný film povedl? Pokud to chcete vědět, stačí se začíst do následujících řádků!

Karel Ryška / Prima COOL

Připravte se na super akci, výborné postavy a pořádnou dávku emocí! Nové Star Wars jsou blockbusterovým nářezem, jak se sluší a patří, a rozhodně dělají původním epizodám čest. Především návrat Hana Sola je těžen na maximum a vykouzlí nejeden fandovský úsměv, stejně jako nová herecká generace, která vyloženě nemá slabé místo. Co ho má? Inu, celkový příběhový rámec je slabší a veliké bitvy sice vypadají úžasně, ale chvílemi tu jsou tak trochu do počtu. Hlavní drama se totiž odehrává výhradně mezi postavami, což je na jednu stranu skvělé, ale na druhou to dělá z nejepičtějčších scén filmu jen hodně drahou kulisu. Ale co už. Hlavně že to celých 132 minut ohromně šlape a otevírá se před námi nová filmová trilogie, která ještě může vytasit spoustu trumfů!

Hodnocení: 9/10

Petr Cífka / Prima COOL

Miluju Hvězdné války a jsem rád, že se jejich křísení chopil zrovna J. J. Abrams, protože málokdo umí tak jako on. Je to vidět i na nové epizodě, která je velkolepá, rychlá, trikově precizní, a přesto hlavně postavená na sympatických postavách, se kterými budete chtít strávit mnohem víc času, než kolik vám dovolí jeden film. Je to sebevědomý návrat k tomu, co jsme na Star Wars milovali, jen v progresivnějším podání… a ne jen parazitování na staré klasice jako třeba v Terminátorovi 5. Tvůrci se ale bohužel úplně neodvázali a epizoda VII tak spíš funguje jako představovačka nových postav, připomínka těch původních, jako chytlavá výkladní skříň hrdinů a nástrah předaleké galaxie, ve které se bohužel neodehrává takové drámo, na jaké jsme zvyklí. Ale spíš jen jeho předvoj. Určitě jde o jeden z nejlepších blockbusterů sezóny, ale jeho rozpolcenost mezi klasickými filmy a výhledem na spoustu nových pokračování ho sráží trochu níž, než by bylo záhodno.

Hodnocení: 8/10

Matěj Svoboda / MovieZone.cz

Hodně dobrý. Režisér dávno před natáčením sliboval, že jako fanda natočí film, který ostatní fanoušky rozhodně potěší a taky to splnil. Dementní postavy jako Jar Jar Binks jsou minulostí a zase se hraje na trošku temnější strunu. Ale pořád v rámci žánru rodinné sci-fi pro všechny generace. Technicky se Hvězdným válkám nedá nic vytknout. Akce je úchvatná, přehledná a velkolepá, noví hrdinové sympaťáci a ti staří pořád stejně borci jako dřív. Šlape to skvěle. Jen bohužel nezbylo místo na něco víc. Režisér Abrams poslal do kin film, který dokonale připomene slávu téhle série, pravděpodobně vydělá hromadu peněz a potěší znalce i nováčky. Bohužel mu ale malinko chybí odvaha přijít s něčím vlastním a snaha vystoupit ze stínu legendy. Je to zatraceně dobrá práce. Jen se až příliš drží v kolejích vyjetých staršími filmy a nejspíš kvůli úctě ke klasice nechce přijít s něčím vyloženě novým, originálním a svým. Ve výsledku to trochu zamrzí, pořád je to ale epická sci-fi, která si název Star Wars v názvu rozhodně zaslouží.

Hodnocení: 8/10

Stanislav Šulc / E15

Moderní, feministická, dost rychlá verze Nové naděje a Impéria vrací úder. J. J. Abrams po Star Treku probouzí Sílu i ságu, které epizody I. až III. moc nepomohly, takže zarputilí fandové Hvězdných válek si přijdou na své. My ostatní se ale nemusíme bát, protože tvůrci mysleli i na nás. Je tu solidní příběh, skvělé nové postavy dobře fungující s těmi původními, příjemné (a nepřehnané) odkazy na původní ságu, parádní hudba a vizuál, který by snad ani Lucas nevykouzlil. Snad jen ta přílišná snaha o nastartování nové řady, která bude košatější než ty původní dvě trilogie, je zbytečně okatá a má pár důležitých dopadů na tento konkrétní film. Především nefunkční konec, který film neuzavře, ale vlastně jen pauzne podobně jako konec epizody televizního seriálu. Ale taková už je holt doba.

Hodnocení: 8/10

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama