31. července 2017 17:04

Tohle je 5 nejlepších filmových předělávek! Viděli jste je všechny?

Sedm statečných - upoutávka

Znovu... a lépe?

V sobotu ve 20.00 vám na COOLu připomene slavnou legendární kovbojku Sedm statečných, která v roce 1960 zaujala pozornost celého světa! Možná si vzpomínáte, že loni éterem proběhl její zbrusu nový remake, který se dočkal určité kontroverze. Něco podobného je ale u remaků na denním pořádku - koneckonců, Sedm statečných z roku 1960 byl taky remake! Komu se problematické předělávání podařilo nejvíc?

05) Sedm statečných (2016)/(1960)

Původní zdroj: Sedm samurajů (1954)

A-ha, čekali jste, že Sedm statečných z roku 2016 předělává Sedm statečných z roku 1960? Inu, měli jste pravdu jenom napolovic - tento film byl totiž remakem Sedmi samurajů od Akira Kurosawy z roku 1954! Zápletka je víceméně stejná ve všech případech: specifická cifra ne zcela stejně smýšlejících borců se jme zachránit nevinnou vísku před bandity. Pokud vám tak přišlo, že je úlitba modernímu publiku skrze jiné složení hrdinů v nejnovější verzi přílišná, vězte, že kdyby se film měl držet své původní předlohy, všichni hrdinové by museli být Japonci!

04) Star Trek (2009)

Původní zdroj: Star Trek: The Original Series (1966)

Rozdíl mezi adaptací, remakem a rebootem (a někdy i prequelem/pokračováním) je často proklatě malý - vezměte si třeba Star Trek z roku 2009. Oficiálně jde o prequel k seriálu, který se navíc (protože tam hrají jiní herci) odehrává v alternativní realitě. Takže jde o reboot. Jenže sága si zároveň půjčuje nejrůznější události, které se chronologicky staly mnohem později, jako je nalezení Khana nebo zničení klingonského měsíce Praxis. Takže jde zároveň i o kondenzovanou předělávku původního seriálu. Jakkoliv přitom jednotlivé díly měly proměnlivou kvalitu, jednička dodnes platí za jednu z nejlepších sci-fi tohoto milénia!

03) Skrytá identita (2005)

Původní zdroj: Internal Affairs (2002)

Ne každá předělávka musí nutně vycházet z inspirace natočené ve stejném jazyce. Jak dokazuje Scorseseho Skrytá identita, ale třeba i Muži, kteří nenávidí ženy, mnohdy je lepší "inspirovat se" u cizojazyčného bijáku, vzít si z něj postavy i nápady, a přesadit vše do staré dobré Ameriky! Nejde nutně o remake v pravém smyslu slova - spíše o jinou verzi stejného (podobného) příběhu. Zahraniční scenáristé a filmaři mají zkrátka často nápady, které působí děsně originálně, i když se po úpravě začnou odehrávat v uličkách Bostonu.

02) Věc (1982)

Původní zdroj: The Thing From Another World (1951)

Zábava na bodu mrazu? Ve Věci ani omylem! Možná znáte solidní moderní prequel/remake z roku 2011 vycházející z filmu Věc z roku 1982 - i osmdesátková verze, která je mimochodem asi nejděsivějším hororem, co kdy vzniknul, však čerpá inspiraci z černobílého klasického hororu The Thing From Another World natočeného dost možná ještě předtím, než se vaši rodičové rozhodli narodit. Prapůvodní biják se od chapadlovitého monstra i hrdinů notně liší - třeba protože v roce 1951 rozsévá strach jakýsi mimozemský robotogolem. Základní obrysy o teroru kdesi v odlehlé, zasněžené základně, jsou však společným jmenovatelem celé série.

01) Zjizvená tvář (1983)

Původní zdroj: Scarface (1932)

Vskutku, přátelé - jedna z nejlepších, nejkultovnějších a nejcitovanějších gangsterek všech dob je remake. De Palmova Zjizvená tvář o pašování a prodeji kokainu vychází z o půl století staršího, stejnojmenného černobílého bijáku, v němž hrál hlavní roli alkohol za éry prohibice. Jasně, kontext se liší, provedení zrovna tak - jak se však říká, když dva dělají totéž, není to nikdy totéž. A často se to potvrdí i v případě filmových remaků!

Sedm statečných z roku 1960 přicválá na Prima COOL v sobotu ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný