Tohle je 6 nejlepších akčních béček z 90. let!

Filmy, které si na nic nehrají.
Čas pomsty - upoutávka

Ve čtvrtek ve 22.10 nadejte na Prima COOL Čas pomsty! Akční terno s Dolphem Lundgrenem vyjeví švédského svalovce v roli kamioňáka, na něhož je narafičena vražda policisty. Nebyl by to Dolph (a cooltovní movie), kdybychom tu sledovali psychologické drama mysli odsouzence na 20 let – dobrá akční béčka jako tohle totiž přijdou nejen vhod, ale skoro se až zdá, že se dneska takto již nedělají. Zavzpomínali jsme proto na ta nejlepší!

06) Con Air

Ještě než Nicolas Cage zešílel a začal točit hrozná céčka, liboval si tenhle mistr divných účesů v natáčení příjemných béček – oproti relativně komplexní Skále (ano, napsali jsme to a stojíme si za tím!) je však Con Air rozhodně nejbéčkovějším béčkem z této etapy jeho kariéry. Film o neprávem odsouzeném trestanci (!), který se nachomýtne k vězeňské vzpouře (!!) na palubě letadla (!!!) by za jiné konstelace patřil k těm horším filmům Stevena Seagala. S Nicem na vrcholu sil a správně patosem pomazanou atmosférou jde však o letní biják, který umí zahřát na srdci i v lednu.

Con Air
Con Air
Touchstone Pictures

05) Air Force One

V jádru je Air Force One možná trochu serióznější story o tom, kterak mezinárodní krize mezi Amerikou a Ruskem skoro vedla k jaderné válce – vzdor všemu vážnému ale jde jen o zamaskované béčko o tom, jak americký prezident (!) sám zdolal absurdní útok teroristů proti svému aeroplánu a ještě přitom stihl zachránit svou rodinu, čest i oddané kolegy. Air Force One prostě čpělo pachem popcornu na míle daleko, a právě proto jej máme tak rádi!

Air Force One
Air Force One
Columbia Pictures

04) Desperado

Kytara ukrývající kulomet? Kde se můžeme zapsat?! Stejně jako Quentin Tarantino se ani Robert Rodriguez nikdy netajil svou láskou k béčkům. Zatímco Tarantinovy filmy se však promptně propadly do specifického žánru "sitcom ukazující nejrůznější blbosti, o kterých se akční hrdinové baví mezi občasnou akcí", Rodriguezův Desperado se nebál pořádně zahrát na akční strunu. A právem se z něj proto stal milovaný kult.

Desperado
Desperado
Columbia Pictures

03) Bod zlomu

Ještě než začala povedeným béčkům vládnout série Rychle a zběsile, nemlich totéž jako její první díl dříve předvedl Bod zlomu. Počítejte s námi – máme tu partu maskovaných bankovních lupičů, mezi které se musí infiltrovat tajný agent (toho času jménem Johnny Utah!), jen aby nakonec čelil krizi identity a přemýšlel, jestli se k padouchům nepřidat. Zatímco v Rychle a zběsile je to celé zalito sexy prostředím ilegálních závodů, v Bodu zlomu nás zase válcovalo sexy prostředí kalifornských surfařů.

Bod zlomu
Bod zlomu
20th Century Fox

02) Mission: Impossible 2

Různé díly Mission: Impossible si vyzkoušely různé žánry – měli jsme tu hi-tech bondovku v jedničce, hi-tech bourneovku ve trojce, i poslední dva díly, které v podstatě vrátily formulku původního seriálu okořeněnou o akční grotesku. Jedině dvojka předvedla krystalicky čistokrevnou sekanou, v níž Tom Cruise na motorce zpomaleně projíždí plamennými explozemi a celé je to tak pěkně vypadající jako zároveň i bezmozkové. Béčko jako bič!

Mission Impossible 2
Mission Impossible 2
Paramount Pictures

01) Pravdivé lži

Není nejmenších pochyb o tom, že si James Cameron Pravdivé lži natočil jako oddechovku mezi baterií mnohem ambicióznějších filmů. Biják o tom, kterak Arnieho amerikanizovaný James Bond prožívá manželskou krizi, je vzdor drahé produkci a zápletce o světové hrozbě vlastně komorní koninou, během jejíhož natáčení se všichni museli bavit stejně tak dobře jako diváci u jejího sledování!

Pravdivé lži
Pravdivé lži
20th Century Fox

Čas pomsty započne ve čtvrtek ve 22.10 na Prima COOL.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama