Nejstarší fotbalový klub světa slaví výročí!

Víte, do jakého roku až sahá historie fotbalu?
Happy birthday football!
Happy birthday football!
Sheffield FC

Fotbal jako oficiální sport je starý už 156 let. Ve čtvrtek 24. října 2013 slaví výročí svého založení nejstarší fotbalový klub na světě – britský Sheffield FC 1857

 

Až do poloviny 19. století byl fotbal oblíbenou volnočasovou aktivitou, ale chyběla mu jakákoli organizace a pravidla se lišila od města k městu. Do míče kopali i kriketoví nadšenci Nathaniel Creswick a William Prest, kteří pocítili nutnost dát fotbalu jasný řád.

 

Přesně 24. října 1857 založili Creswick a Prest první fotbalový klub na světě Sheffield FC.

 

Nápad se ukázal být úspěšný, protože už o pět let později působilo v sheffieldském regionu 15 týmů. V roce 1963 se dokonce tamní FC stal jedním ze zakládajících členů Anglické fotbalové asociace.

 

Klub stál u zrodu dnes již nepostradatelných prvků fotbalové hry, jakými jsou pevná břevna, rohové kopy a nebo třeba hra hlavou.

 

Sheffield FC působí na amatérské úrovni dodnes, pyšní se třinácti týmy, z nichž jsou dva dospělé, devět juniorských, jeden ženský a jeden zdravotně handicapovaných.

 

Na druhý svátek vánoční 26. prosince 1860 sehrál Sheffield FC první meziměstské utkání proti svému místnímu rivalovi Hallamu FC, založeném v roce 1860. Toto derby je považováno za pravděpodobně historicky nejstarší utkání fotbalových klubů na světě. Díky základním hodnotám Williama Presta a Nathaniela Creswicka, mezi které patří hlavně integrita a respekt, je fotbal možná nejoblíbenějším sportem vůbec.

 

Sheffield byl vyznamenán Mezinárodní fotbalovou federací (FIFA) řádem Za zásluhy. Dodnes existují pouze dva fotbalové kluby na světě, jež se tímto oceněním pyšní. Jedním z nich je Real Madrid a druhým zmiňovaný Sheffield FC.

Helena Bláhová

Jeden z nejlepších fotbalistů historie - Zinedine Zidane

Pět nejlepších fotbalistů všech dob

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama