5 drsných seriálů, ze kterých by papež dostal infarkt

Protože náboženství se paroduje samo...
Grimm V (16) - upoutávka

V pondělním díle Grimma bude na COOLu ve 20.15 pěkně horko – Nick a Hank si totiž budou muset posvítit na prazvláštního kazatele malé sekty, jehož příslib zázraků samozřejmě pramálo souvisí se "skutečnou vyšší mocí". V posledních letech televize ostatně seroši, které si nepokrytě utahují z církví a náboženství, praská ve švech. Vzpomněli jsme na pár, které se nejnovějšímu dílu Grimma více či méně podobají.

Pozůstalí

Přehled odpálíme rovnou něčím z poslední doby – Pozůstalí alias The Leftovers z produkce HBO si vzali na paškál premisu biblického nanebevzetí všech svatoušků, po nichž se zbylá majorita populace může akorát těšit na roky bídy, hladu a apokalypsy. Mysteriózní seroš sice celou 1. řadu strávil hledáním svého stylu, od 2. řady a připravované 3. řady jde však o záležitost prvotřídní jakosti!

Pozůstalí
Pozůstalí
HBO

Preacher

Na dalším místě si pokuřuje Kazatel alias Preacher. Jižanským westernem říznuté dílko (na motivy komiksu) se snaží odpovědět na starou otázku, která trápí církev od nepaměti: Jak by to vypadalo, kdyby do násilnického, alkoholem a cigaretami páchnoucího kazatele kdesi v zapadákově vstoupil padlý anděl s mocí rovnající se samotnému Bohu?

Preacher
Preacher
AMC

Lucifer

Oproti předešlým, o fous dospěláčtějším dílkům je následný Lucifer spíše zbožím z druhé ruky. Ačkoliv Lucifer staví na charakteru napsaném mimo jiné Neilem Gaimanem, dojmy z Lucifera jsou spíše průměrné. Seriál o pánovi pekla, který je natolik znuděn, že rezignuje na svůj status a jde hledat štěstí skrze kariéru detektiva v Los Angeles (!!!), však naštval americké konzervy z organizace One Million Moms, takže zase tak špatný sám o sobě být nemůže.

Lucifer
Lucifer
FOX

Mladý papež

Jeden z nejlepších seriálů loňského roku staví na jednoduchém základu – k moci přichází nový papež, jenž se rozhodne zamíchat trochu ve Vatikánu kartami. Mladý papež s tváří Jude Lawa kouří, nevěří v Boha a je tak trochu psychopat – výsledek působí velmi antifilmovým, ale i antiseriálovým dojmem, který sice není pro každého, tím spíše se ale může zapsat do učebnic televize!

Mladý papež
Mladý papež
HBO

Temný případ

I když hraje náboženství v Temném případu spíše podružnou roli, přesto je tematicky integrální pro celou zdejší atmosféru. Už Rust, nihilista každým coulem, má organizovanost víry přinejmenším v paži. Pak je tu ale i záporákova vlivná rodina a jejich známí, jež mají prsty i ve fundamentálních kongregacích. Ty jsou přitom vykresleny jako snadno manipulovatelné stádo. A nakonec, vzdor všemu marasmu a korupci přesto Rust najde něco – možná ne víru, ale něco – dávající tomu všemu alespoň trochu světla. I když spíše světla... na konci tunelu.

Temný případ
Temný případ
HBO

Grimm se po bok podobných herezí přidá v pondělí ve 20.15 na Prima COOL.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama