Celý film Pod hladinou Loch Ness zdarma na PrimaPLAY!

Loni oslavila osmdesáté narozeniny, vědátorům však stále prý uniká. Ve filmu Pod hladinou Loch Ness, který si můžete přehrát zdarma na PrimaPLAY až do 11. 3. uvidíte, že to nejsou jen mýty. :)
Taky si to takhle představujete?
Taky si to takhle představujete?
strangehistory.net

Ačkoliv existuje vysoká šance, že uvnitř jezera Loch Ness (vlastně jenom "Ness", protože "Loch" je jméno pro jezero) žije jenom tradiční směsice ryb a řas, možnost existence "Lochnessky", také známé jako "Nessie", vzrušuje lidskou představivost už více jak osmdesát let.

Přehrajte si celý film Pod hladinou Loch Ness a uvidíte, že k tomu je opravdu důvod!

Dále se v článku můžete dozvědět, jak to s "kauzou" lochnesská příšera je doopravdy.

PrimaPLAY

Pistolník a další filmy zdarma na PrimaPLAY!

1) Dávný původ

Moderní mýtus o Nessie vznikl v roce 1933, kdy návštěvník John Mackay se svou nepojmenovanou ženou spatřili "cosi připomínající velrybu", jak líně čeří hladinu jezera. Od té doby začalo usilovné pátrání po jakémkoliv důkazu, že Mackay netrpěl pouze halucinacemi. Ve stejném roce vznikly i první fotografie údajné potvory.

Skutečné datování Nessie však možná sahá mnohem dále, až do poloviny 6. století po Kristu, kdy měl cosi v jezeru spatřit sv. Columbus. Tehdy však namísto turistické atrakce příšeru pojal jako ďáblovo stvoření, no zahnal ji s pomocí starého dobrého kříže. Skeptici ovšem namítají, že podobných pověr byly ve středověku přehršle i o jiných vodách.

Pod hladinou Loch Ness - upoutávka 30s

2) Hitem se stala od 30. let

Jakmile noviny otiskly první zprávu o pozorování, a stalo se tak 2. května 1933, začalo doslova šílenství ohledně dopadení údajné potvůrky.

Za tu dobu bylo doloženo mnoho fotografií i přímých důkazů, ke smůle optimistů šlo však většinou o padělky. Mezi ty patří jak slavné foto její hlavy (z roku 1934), tak i odlitek stop (z roku 1933). Právě odlitek svého času dokonce odkoupilo prestižní Britské přírodovědné muzeum, jenom aby časem zjistilo, že noha odpovídá hrochovi.

Ač možná neexistuje, rozhodně Lochnesska udělala kariéru v šoubyznysu i reklamě. Foto: adsoftheworld.com

3) Cryptid, nikoliv dinosaur

Lochnesska patří do tzv. kategorie cryptidů čili zvířat, jejichž existenci potvrdili pouze očití svědci, nikoliv důkazní materiál. Řadí se tak po bok jiných kolegů, jako je mexická Chupacabra, BigFoot či Yetti.

Podíváme-li se na Nessie čistě optikou vědy, je nepravděpodobné, že by šlo o relikt z doby dinosaurů či mořských plazů dávných dob – evoluce totiž nikdy nespí a někdejší dinosauři dnes (oproti všeobecnému povědomí) *mají* přímé potomky, a to v ptácích. Správně, pokud jste obědvali kuře, měli jste vlastně dinosaura.

Vzhledem ke změně klimatu by se i Nessie musela od jurské éry nezbytně přizpůsobit a zmenšit se, nejde-li tedy o zcela jiný druh. Problémem rovněž je, že jezero Loch Ness je staré jenom 10 tisíc let.

Ač možná neexistuje, rozhodně Lochnesska udělala kariéru v showbyznysu i reklamě. Foto: adsoftheworld.com

4) Sonarem i malbami

Během let došlo na několik monstrózních operací snažících se gigantické zvíře najít. Například v roce 1993 jezero prošmejdila expedice kanálu Discovery s využitím sonaru, o dekádu později zase kanál BBC krom sonaru sáhl i po satelitním snímkování. Nejdražší expedice vyšla bratru na milion liber. Výzkumníci občas objevili určité teplotní či jiné anomálie, které by mohly (a nemusely) být vysvětleny i přítomností větší potvory, nikdy však nedošlo na přímý důkaz.

Pod hladinou Loch Ness - upoutávka 15s

Existuje několik alternativních teorií toho, co mohli někteří ze svědků vidět. Jedním z nejpozoruhodnějších je tvrzení, že se mohlo jednat o slona. Kočovné cirkusy totiž dříve pouštěly některá velká zvířata, mj. i slony, na volnou koupačku do jezera. Proponenti této možnosti to dokládají dobovými důkazy, například malbou.Ne konkrétně touhle malbou, ale představu máte. Foto: 3.bp.blogspot.com

Ne konkrétně touhle malbou, ale představu máte. Foto: 3.bp.blogspot.com

(lol)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama